News

8 zabitych, gdy sztorm Beryl przetacza się przez USA, liczba ofiar śmiertelnych wzrasta do 18

Beryl to także najwcześniejszy huragan, który dotarł do Teksasu od dekady

Waszyngton:

Co najmniej osiem osób zginęło na południu Stanów Zjednoczonych, gdy sztorm Beryl powalił drzewa i spowodował poważne powodzie, a we wtorek został zdegradowany do cyklonu posttropikalnego.

W Teksasie, gdzie w poniedziałek rano Beryl stał się huraganem kategorii 1, zginęło co najmniej siedem osób, a jedna osoba zginęła w sąsiedniej Luizjanie – poinformowały władze.

Liczba ofiar śmiertelnych huraganu Beryl wzrosła do co najmniej 18. W zeszłym tygodniu huragan ten przetoczył się przez Karaiby, będąc w pewnym momencie huraganem kategorii 5, o największej sile, jaką kiedykolwiek odnotowano.

We wtorek około 2,2 miliona gospodarstw domowych w Teksasie nie miało dostępu do prądu z powodu uszkodzonych sieci energetycznych, pomimo prognozowanych temperatur sięgających 41°C (106°F) przy uwzględnieniu wilgotności powietrza.

Również w Luizjanie 14 000 domów nie miało prądu.

Na czas przywracania dostaw prądu dla mieszkańców przygotowano klimatyzowane schronienia.

Jak poinformowało amerykańskie Krajowe Centrum ds. Huraganów, Beryl osłabł we wtorek i zmierzał na północny wschód w stronę Kanady z prędkością wiatru 30 mil (45 kilometrów na godzinę). Ostrzeżono, że nadal może on powodować powodzie i tornada.

Rozległe miasto Houston, w którym mieszka 2,3 miliona ludzi, zostało poważnie zniszczone przez huraganowe wiatry i powodzie.

Szeryf hrabstwa Harris, Ed Gonzalez, powiedział w programie X, że 53-letni mężczyzna i 74-letnia kobieta zginęli w oddzielnych incydentach, gdy drzewa spadły na domy.

Później burmistrz Houston John Whitmire poinformował na konferencji prasowej, że jedna osoba zginęła, gdy uderzenie pioruna prawdopodobnie wywołało pożar, a pracownik wydziału policji zginął w powodzi w drodze do pracy.

Tymczasem w Luizjanie biuro szeryfa parafii Bossier poinformowało o jednym przypadku śmiertelnym, również spowodowanym przez drzewo, które spadło na dom.

'Bardzo rzadkie'

Rose Michalec, 51 lat, powiedziała agencji AFP, że Beryl zniszczyła ogrodzenia w swojej dzielnicy na południu Houston.

„To całkiem sporo zniszczeń… To więcej niż się spodziewaliśmy” – powiedziała.

W centrum Houston zalanych zostało kilka miejsc, w tym park, w którym zwykle spaceruje 76-letni Floyd Robinson.

„Widzę coraz więcej tego rodzaju niszczącej wody” – powiedział agencji AFP wieloletni mieszkaniec Houston.

„To dopiero początek lipca i dla nas burza tej wielkości jest bardzo rzadka”.

Wzdłuż wybrzeża Teksasu wiatr zerwał dachy wielu domów i budynków położonych nad brzegiem morza.

Ścieżka przez Karaiby

Beryl najpierw uderzył w Grenadę oraz Saint Vincent i Grenadyny jako burza kategorii 4, następnie przetoczył się przez Kajmany i Jamajkę, a w pewnym momencie wzmocnił się do kategorii 5.

W piątek huragan uderzył w Meksyk, łamiąc drzewa i latarnie oraz zrywając dachówki.

Beryl pozostawił po sobie śmiertelne żniwo: trzy ofiary śmiertelne w Grenadzie, dwie w Saint Vincent i Grenadynach, trzy w Wenezueli i dwie na Jamajce.

To pierwszy huragan, który osiągnął kategorię 4 od czerwca, odkąd zaczęto prowadzić statystyki NHC, i pierwszy, który osiągnął najwyższą kategorię 5 w lipcu.

Według eksperta Michaela Lowry'ego Beryl jest także najwcześniejszym huraganem, który dotarł do Teksasu od dekady.

Niezwykle rzadko zdarza się, aby tak potężna burza tworzyła się tak wcześnie w sezonie huraganów na Atlantyku, który trwa od początku czerwca do końca listopada.

Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu prawdopodobnie odgrywa rolę w szybkim nasilaniu się burz takich jak Beryl, ponieważ w cieplejszym oceanie znajduje się więcej energii, którą mogą się one pożywić.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button