News

Beryl pozostawia za sobą ślady zniszczeń, ponieważ kilka stanów USA stoi w obliczu zagrożenia powodzią

Władze twierdzą, że burza może spowodować gwałtowne powodzie i tornada, przemieszczając się przez duże obszary Stanów Zjednoczonych.

Beryl zaatakował południowe Stany Zjednoczone, pozostawiając za sobą ślady zniszczeń w Teksasie i skłaniając władze do wydania ostrzeżeń przed możliwymi gwałtownymi powodziami w kilku innych stanach.

W wydanym we wtorek rano ostrzeżeniu Narodowe Centrum Huraganów (NHC) poinformowało, że huragan Beryl może przynieść gwałtowne powodzie „od dolnej i środkowej doliny Missisipi po Wielkie Jeziora” do środy, przemierzając duże obszary kraju.

Jak podało NHC, tornada mogą wystąpić także w niektórych częściach stanów Missouri, Tennessee, Kentucky, Illinois, Indiana i Ohio.

Beryl dotarł do Teksasu w poniedziałek rano jako huragan kategorii 1, przynosząc wiatr o prędkości 130 km/h (80 mil/h) do nadmorskiego miasta Matagorda, po czym stracił siłę, przesuwając się w głąb lądu.

Władze poinformowały, że w wyniku burzy w Teksasie zginęło co najmniej sześć osób, a w Luizjanie jedna.

Beryl, który z huraganu zmienił się w burzę tropikalną, a następnie w depresję tropikalną, spowodował także przerwy w dostawie prądu do milionów mieszkańców z powodu upału.

Zalany obszar po przejściu huraganu Beryl w Houston w Teksasie, 8 lipca [@cjblain10 via X/via Reuters]

Według PowerOutage.us we wtorek rano ponad 2,3 miliona domów i firm w teksańskim mieście Houston nie miało prądu, podczas gdy w poniedziałek szczytowy okres przerw w dostawie prądu wyniósł ponad 2,7 miliona osób.

Brak chłodzenia domów, zerwane linie energetyczne i niedziałające światła drogowe skłoniły urzędników do poproszenia mieszkańców o pozostanie w domach, jeśli to możliwe. Władze stanowe i lokalne w Teksasie ostrzegają, że pełne przywrócenie zasilania może potrwać kilka dni.

„Mieszkańcy Houston muszą wiedzieć, że pracujemy całą dobę, abyście byli bezpieczni” – powiedział burmistrz John Whitmire na poniedziałkowej konferencji prasowej, wzywając mieszkańców, aby również zdawali sobie sprawę z zagrożeń związanych z wysokim poziomem wody, dbali o nawodnienie organizmu i sprawdzali, co robią ich sąsiedzi.

Rose Michalec, 51 lat, powiedziała agencji AFP, że Beryl zniszczyła ogrodzenia w swojej dzielnicy na południu Houston.

„Jak na burzę kategorii 1, to całkiem sporo zniszczeń” – powiedziała. „To więcej, niż się spodziewaliśmy”.

W centrum Houston kilka miejsc zostało całkowicie zalanych, w tym park, w którym zwykle spaceruje 76-letni Floyd Robinson.

„Widzę więcej tego rodzaju niszczącej wody, niż kiedykolwiek wcześniej” – powiedział AFP. „To dopiero początek lipca i dla nas burza tej wielkości jest bardzo rzadka”.

Beryl wylądował w USA po przejściu przez kilka karaibskich krajów, zabijając co najmniej 11 osób, gdy uderzył w region ulewnymi deszczami i silnym wiatrem.

To pierwszy huragan od czasu, gdy NHC prowadzi pomiary, który osiągnął poziom 4. kategorii w czerwcu i pierwszy, który osiągnął poziom 5. kategorii w lipcu.

Rzadko się zdarza, aby tak potężna burza tworzyła się tak wcześnie w sezonie huraganów na Atlantyku, który trwa od początku czerwca do końca listopada.

Naukowcy twierdzą, że zmiana klimatu prawdopodobnie odgrywa rolę w szybkim nasilaniu się burz takich jak Beryl, ponieważ w cieplejszym oceanie znajduje się więcej energii, którą mogą się one pożywić.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button