News

Co kryje się za rozmowami o rozbrojeniu między prezydentem Indii Modim a prezydentem Rosji Putinem?

Rosja i Indie mają długą historię współpracy w dziedzinie obrony. Jaką bronią handlowali wcześniej i co omówią tym razem?

Premier Indii, Narendra Modi, po raz pierwszy od czasu inwazji na Ukrainę udaje się do Rosji, by omówić kwestie dotyczące obronności i umów dotyczących broni.

Szczegóły wszelkich nowych umów zbrojeniowych, które mają zostać zawarte między tymi dwoma krajami, nie zostały jeszcze ujawnione, ale wiadomo, że potrzeba Rosji broni i amunicji na wojnę na Ukrainie napędza rozmowy. Modi jest w stanie zaoferować Rosji znaczące indyjskie wsparcie przemysłowe na wojnę na Ukrainie w zamian za energię i technologię wojskową. Wsparcie byłoby praktyczne, ale nie doprowadziłoby do publicznego poparcia przez Indie wysiłków wojennych Rosji.

Podróż w poniedziałek i wtorek ma przypomnieć światu, że więzi między Indiami a Rosją – szczególnie jeśli chodzi o obronność i broń – trwają od dziesięcioleci i pozostają silne.

Jaka jest historia umów obronnych pomiędzy Indiami i Rosją?

Przez ostatnią dekadę Indie skupiały się na rozwijaniu własnego kompleksu wojskowo-przemysłowego, informując międzynarodowych wykonawców zamówień obronnych, że priorytetem jest „Made in India”, a także twierdząc, że transfer technologii do indyjskich firm stanowi zasadniczą część każdej umowy, niezależnie od tego, czy dotyczy ona Rosji, czy innego kraju.

Jednak indyjskie siły zbrojne nadal opierają się w dużej mierze na dywizjach pancernych, a 97 procent z 3740 czołgów jest produkcji rosyjskiej.

Choć Indie starają się zdywersyfikować swoje zakupy sprzętu obronnego i częściowo zrezygnować z rosyjskiego uzbrojenia, to głównie rosyjskie firmy przyczyniają się do szybkiego rozwoju indyjskiego przemysłu obronnego.

Dzień przed wyjazdem Modiego do Moskwy w tym tygodniu państwowa rosyjska firma eksportowa Rostec podpisano umowę produkować w Indiach zaawansowane pociski przeciwpancerne „Mango” do czołgu T-90.

W jaki jeszcze sposób Indie i Rosja współpracowały dotychczas w dziedzinie obronności?

Ich współpraca obronna była znacząca. Na przykład naddźwiękowy pocisk przeciwokrętowy Brahmos został zaprojektowany wspólnie przez indyjskich i rosyjskich inżynierów dla indyjskich sił zbrojnych i po raz pierwszy przetestowany w 2001 r.

Brahmos to połączenie nazw rzek Brahmaputra i Moskwa, co oznacza współpracę między dwoma krajami. Pocisk jest szybki i potężny, może wystrzelić głowicę bojową o masie 300 kg (660 funtów) z prędkością trzykrotnie przekraczającą prędkość dźwięku, z dokładnością do mniej niż jednego metra (3,3 stopy). Od tego czasu jest eksportowany na Filipiny.

Rosyjskie joint venture z Indiami obejmują również produkcję 35 000 karabinów szturmowych Kałasznikow AK203 dla armii indyjskiej, licencjonowaną produkcję zaawansowanych czołgów T-90 i myśliwców czwartej generacji Suchoj Su-30-MKI oraz obiekty konserwacyjne dla indyjskich myśliwców MiG-29. Współpracują również przy produkcji przeciwpancernego pocisku kierowanego Konkurs.

O czym jeszcze będą rozmawiać Modi i Putin?

Tania rosyjska ropa jest podstawą gospodarki Indii od ponad roku. Kraj ten jest głównym odbiorcą przesyłek ropy naftowej łamiących sankcje USA i UE.

Energia jądrowa jest również w kartach rozmów w Moskwie. Kilka indyjskich reaktorów jądrowych jest zbudowanych przez Rosjan, a trwają rozmowy o zakupie przez Indie zarówno rosyjskich pływających, jak i morskich reaktorów jądrowych, przydatnych w odległych obszarach, a także w okrętach podwodnych i większych, bardziej zaawansowanych okrętach wojennych.

Skąd Rosja będzie czerpać broń potrzebną do wojny na Ukrainie?

Moskwa za wszelką cenę chce zaspokoić stałe zapotrzebowanie swoich sił zbrojnych na amunicję artyleryjską i czołgową wszelkiego typu na potrzeby wojny na Ukrainie.

Siły zbrojne Rosji wystrzeliwują konserwatywnie 8000 pocisków dziennie. Przy średnim koszcie 4000 dolarów za sztukę Rosja wydaje 32 miliony dolarów każdego dnia, aby przełamać impas na ukraińskich polach bitew.

Chociaż gospodarka Rosji technicznie rzecz biorąc znajduje się na etapie wojennym, Putin wciąż musi zabiegać o względy Korei Północnej i Wietnamu – państw, które są operatorami artylerii rosyjskiego kalibru i posiadają duże krajowe fabryki amunicji, zwłaszcza produkującej bardzo potrzebne pociski kalibru 152 mm.

W obliczu kwestionowanego przez Stany Zjednoczone wsparcia dla Ukrainy oraz działań europejskich i tureckich fabryk amunicji, Ukraina i Rosja stają się coraz bardziej zależne od pomocy innych krajów w zakresie dostarczania ogromnych ilości amunicji niezbędnej do utrzymania wzajemnej przewagi.

Oba kraje poszukują nowych partnerów w nadziei na przewyższenie produkcji i wniesienie intensywnej siły ognia, która ich zdaniem jest potrzebna do odwrócenia losów konfliktu, który stał się statyczny. Rosja ma nadzieję, że wraz z Koreą Północną i Wietnamem indyjski przemysł pomoże Rosji w dostarczeniu narzędzi, których potrzebuje, aby pokonać Ukrainę.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button