News

Czy nowy, umiarkowany prezydent Iranu może cokolwiek zmienić?

W wieku 69 lat Masoud Pezeshkian jest najstarszym mężczyzną, który kiedykolwiek został wybrany na stanowisko prezydenta IranPrzez dziesięciolecia jako członek parlamentu i minister gabinetu miał mnóstwo czasu na doskonalenie swoich umiejętności politycznego przetrwania.

Jako osoba umiarkowana w systemie zdominowanym przez radykałów, będzie ich potrzebował.

Pezeshkian został wybrany na prezydenta w zeszły piątek, pokonując swojego konserwatywnego przeciwnika wygodną przewagą, ale nie było to zbyt głośne poparcie. Mniej niż połowa uprawnionych do głosowania w Iranie nawet pofatygował się przyjść poszła do urn, a zagłosowała na niego zaledwie nieco ponad jedna czwarta ankietowanych.

Ogólnie rzecz biorąc, oczekiwania są niewielkie, a ambicje Pezeshkiana wydają się skromne.

IRAN-POLITYKA-WYBORY
Zwolennicy wiwatują, gdy nowo wybrany prezydent Iranu Masoud Pezeshkian przybywa do mauzoleum założyciela Republiki Islamskiej ajatollaha Ruhollaha Chomeiniego w Teheranie, 6 lipca 2024 r.

ATTA KENARE/AFP/Getty


„Pezeshkian jest reformatorem etycznym, który będzie próbował dotrzymać obietnic wyborczych — w takim zakresie, w jakim pozwolą na to przepisy i regulacje” — powiedział Hassan Mohammadi, profesor nauk społecznych na Uniwersytecie w Teheranie, w wywiadzie dla CBS News.

Innymi słowy, Pezeshkian nie ma wielkiej wizji przekształcenia autorytarnej teokracji Iranu ani zakwestionowania zwierzchnictwa ajatollaha Alego Chameneiego, konserwatywnego Najwyższego Przywódcy kraju, choć wielu Irańczyków właśnie tego pragnie.

Najprawdopodobniej spróbuje złagodzić niektóre z ostrzejszych środków wprowadzonych przez reżim, na przykład przepisy dotyczące obowiązkowego noszenia nakryć głowy przez kobiety.

„Policja moralności, grzywny i inne rodzaje kar muszą zostać odłożone na bok” – powiedział Pezeshkian w czerwcu podczas kampanii wyborczej. „Nie sądzę, żebyśmy traktowali [women] sprawiedliwie.”


Wewnątrz reformator Masoud Pezeshkian wygrywa wybory prezydenckie w Iranie

01:56

Jeżeli faktycznie cofnie niedawne represje mające na celu egzekwowanie obowiązkowe noszenie chust na głowęmiliony irańskich kobiet prawdopodobnie natychmiast zareagują, wychodząc z domu bez zakrytych włosów — tak jak zrobiły to podczas protestu po wyborach w 2022 r. śmierć Mahsy Amini w areszcie policyjnym.

Zwolennicy radykalizmu nieuchronnie stawią opór i może to być pierwszy prawdziwy sprawdzian siły nowego prezydenta.

W rzeczywistości Pezeshikian najwyraźniej już poczuł smak tego, co ma nadejść. Dwa dni temu prezydent-elekt odbył przyjacielską rozmowę telefoniczną z Recepem Tayyipem Erdoganem, prezydentem ważnego sąsiada Iranu, Turcji, która z powodzeniem przyjmuje zarówno życie islamskie, jak i świeckie.

Wybitny Irański naukowiec opublikował w X, że po tej rozmowie telefonicznej biuro Turkish Airlines w Teheranie zostało zamknięte i zapieczętowane, ponieważ pracujące tam tureckie pracownice nie nosiły chust na głowę, co jest sprzeczne z przepisami obowiązującymi w Iranie.

Podczas swojej kampanii Pezeshkian zasugerował również, że uwolni internet i udostępni więcej stron internetowych. Obecnie w Iranie jest to ściśle ograniczone. Serwisy społecznościowe, takie jak TikTok, Facebook i X, są oficjalnie zakazane, podobnie jak dostęp do amerykańskich i europejskich serwisów informacyjnych, w tym CBS News.

Wielu młodych, obeznanych z technologią Irańczyków nauczyło się obchodzić te ograniczenia, jest to jednak uciążliwe, a gdy reżim obniża prędkość Internetu w politycznie wrażliwych momentach, cały system staje się bezużyteczny.

Niedawno przeprowadzone ogólnokrajowe badanie wykazało, że jakość usług internetowych w Iranie należy do najgorszych na świecie.

Pezeshkian mówi, że chce to ulepszyć.

„Filtrowanie Internetu wzbogaciło pośredników i tych, którzy sprzedają oprogramowanie antyfiltrujące” – powiedział. „To szkodzi użytkownikom i kosztuje ich dużo pieniędzy”.

To również skonfrontuje Pezeshkiana z konserwatywnymi członkami establishmentu, którzy — mając ku temu uzasadnione powody — obawiają się, że swobodniejszy dostęp do nieocenzurowanych wiadomości i informacji może doprowadzić do większych niepokojów społecznych.


Protesty z okazji pierwszej rocznicy śmierci Mahsy Amini w Iranie

02:32

Wiele fal demonstracji a protesty ostatniej dekady stały się poważnym wyzwaniem dla rządu.

W kwestii polityki zagranicznej Pezeshkian zasugerował, że lepsze stosunki z Zachodem doprowadzą do mniejszej liczby sankcji i pomogą w rozwoju Iranu. W tej kwestii Pezeshkian nie tylko będzie musiał walczyć z twardogłowymi, którzy chcą silniejszych więzi z Rosją i Chinami, ale będzie również zdany na łaskę wydarzeń za granicą, zwłaszcza wyborów prezydenckich w USA jesienią.

Były prezydent Donald Trump podczas swojej pierwszej kadencji w Białym Domu zajął stanowcze stanowisko wobec Iranu, jednostronne porzucenie międzynarodowa umowa nuklearna, na którą jego poprzednik zaciekle zabiegał o zgodę Teheranu.

O programach i politykach, które wywołały największe napięcia z Zachodem i które leżą u podstaw sankcji – irańskim programie rakietowym, przetwarzaniu wysoko wzbogaconego uranu uranwsparcie dla Huti w Jemeniei wsparcie dla Hezbollah I Hamas wśród tej ostatniej grupy wojna z Izraelem w Gazie — Pezeshkian jasno dał do zrozumienia, że ​​zdecydowanie opowiada się po stronie reżimu.

W liście do przywódcy Hezbollahu Hassana Nasrallaha nowy prezydent Iranu, odnosząc się do Izraela, napisał, że „Iran zawsze wspierał ruch oporu [Hezbollah] przeciwko polityce nielegalnego reżimu syjonistycznego”.

To wsparcie, zapewnił Pezeshkian, „ma swoje korzenie w wytycznych Najwyższego Przywódcy i będzie kontynuowane”.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button