News

Deepfake atakuje pierwszą damę Ukrainy, fałszywie twierdząc, że kupiła Bugatti

Nowy głęboka podróbka wideo, które fałszywie twierdzi, że pierwsza dama Ukrainy, Olena Zełeńska, kupiła samochód sportowy Bugatti za 4,8 miliona dolarów, zgromadziło miliony wyświetleń w mediach społecznościowych, odkrył CBS News. Wideo jest częścią rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej mającej na celu poniżenie zachodniego wsparcia dla Ukrainy, powiedzieli badacze.

CBS News ustaliło, że nagranie było stworzone przy użyciu sztucznej inteligencji. Na nagraniu widać mężczyznę podającego się za pracownika francuskiego salonu samochodów luksusowych, który dzieli się „ekskluzywnymi” informacjami o sfabrykowanej sprzedaży. Mężczyzna nie rusza szyją, rzadko mruga, a jego głowa ledwo się porusza — wyraźne oznaki manipulacji za pomocą sztucznej inteligencji.

Zrzut ekranu deepfake'a wymierzonego w pierwszą damę Ukrainy, Ołenę Zełeńską.

Wiadomości CBS


Wideo zostało wzmocnione przez rosyjskie sieci dezinformacyjne na platformach mediów społecznościowych, gromadząc ponad 20 milionów wyświetleń na X, Telegram i TikTok. X i Telegram nie odpowiedziały na prośbę o komentarz. Rzecznik TikTok powiedział CBS News, że zasady nie pozwalaj na rozpowszechnianie dezinformacji, które mogą wyrządzić krzywdę. Firma usunie treści naruszające te wytyczne.

Choć nie jest jasne, kto stworzył ten film, istnieje jego wczesna wersja pojawił się w artykule na francuskiej stronie internetowej o nazwie Verite Cachee — lub po angielsku Ukryta Prawda — z 1 lipca. Badacze z firmy Recorded Future zajmującej się analizą zagrożeń połączony witrynę internetową rosyjskiej sieci dezinformacyjnej o nazwie CopyCop, która wykorzystuje fałszywe witryny informacyjne i narzędzia AI do publikowania fałszywych twierdzeń w ramach kampanii wpływu.

W artykule znajdowała się sfabrykowana faktura rzekomo wystawiona przez Bugatti, aby jeszcze bardziej oszukać czytelników. Bugatti Paris — którym zarządza Autofficina Parigi, spółka z Car Lovers Group — powiedział złożyło zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przeciwko osobom, które udostępniły wideo i sfałszowały fakturę. Car Lovers Group stwierdziło, że faktura nie należy do nich i zawiera błędy, które wskazują na jej sfabrykowanie, w tym brak wymaganych danych prawnych i nieprawidłową cenę pojazdu.

Rosyjski sieci dezinformacyjne W ciągu ostatniego roku rozpowszechniano podobne fałszywe informacje na temat prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego i jego rodziny, w tym fałszywe informacje, że kupił on dwa luksusowe jachty za miliony dolarów, oraz fałszywe informacje, że Zełenska kupiła biżuterię wartą ponad milion dolarów w nowojorskim domu towarowym Cartier.

Clément Briens, starszy analityk ds. zagrożeń w firmie zajmującej się cyberbezpieczeństwem Recorded Future, powiedział CBS News, że fałszywe historie o korupcji są tworzone w celu podważenia zachodniego wsparcia dla Ukrainy i „podważenia zaufania do liderów, ich instytucji i międzynarodowych sojuszy”.

Fałszywości te są częścią istniejącego obawy oraz udokumentowane doniesienia o korupcji na Ukrainie – twierdzą badacze.

Darren Linvill, rosyjski ekspert ds. dezinformacji i profesor na Clemson University w Południowej Karolinie, powiedział, że fałszywe twierdzenia są „opracowywane dla bardzo konkretnej publiczności, która chce ich słuchać i jest gotowa je usłyszeć i powtórzyć”.

Linvill powiedział, że narracje zyskały popularność w sieci, mimo że zostały obalone — prawdopodobnie z powodu kosztów i statusu marki używanej przez sieć. „Myślę, że Bugatti ma z tym coś wspólnego” — powiedział.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button