News

Dziesiątki Palestyńczyków zginęło w izraelskim nalocie na obóz w Strefie Gazy

Izraelskie naloty na Gazę pochłonęły dziesiątki ofiar śmiertelnych, a zbliżające się czołgi armii izraelskiej w mieście Gaza zmusiły mieszkańców do ucieczki pod ostrzałem, poinformowali palestyńscy urzędnicy.

We wtorek w wyniku nalotu lotniczego uderzono w namioty przesiedlonych rodzin znajdujące się przed szkołą w mieście Abassan na wschód od Chan Junus w południowej części Strefy Gazy. Zginęło co najmniej 29 osób, głównie kobiety i dzieci, poinformowali palestyńscy urzędnicy medyczni.

Wojsko izraelskie poinformowało, że bada raport.

Ismail al-Thawabta, dyrektor Gaza Government Media Office, powiedział, że dziesiątki innych osób zginęło w innych izraelskich atakach w centralnej Gazie. Co najmniej 60 Palestyńczyków zginęło w izraelskich atakach we wtorek, powiedział.

Mieszkańcy enklawy opowiadali, że izraelskie czołgi, które wkroczyły do ​​dzielnic Tal al-Hawa, Shujayea i Sabra w mieście Gaza, ostrzelały drogi i budynki, zmuszając ludzi do opuszczenia swoich domów.

Następnie izraelskie wojsko wydało rozkaz ewakuacji kilku dzielnic we wschodniej i zachodniej części miasta Gaza, opublikowany w mediach społecznościowych, w tym również w tych dzielnicach.

„Uważamy, że okupacja i administracja USA ponoszą odpowiedzialność za przerażające masakry ludności cywilnej” – powiedział al-Thawabta w oświadczeniu.

W mieście Gaza zbrojne skrzydła Hamasu i jego sojusznika Islamskiego Dżihadu poinformowały, że ich bojownicy stoczyli walkę z siłami izraelskimi przy użyciu karabinów maszynowych, ognia moździerzowego i pocisków przeciwpancernych, zabijając i raniąc izraelskich żołnierzy.

Izraelskie wojsko nie skomentowało liczby ofiar, ale poinformowało, że żołnierze brali udział w walce na bliskim dystansie z bojownikami Hamasu.

Do intensywnych walk doszło w czasie, gdy dyrektor CIA William Burns i szef izraelskiego Mossadu David Barnea przygotowują się do podróży do Kataru w środę. Burns przeprowadził w Kairze rozmowy z prezydentem Egiptu Abd al-Fattahem el-Sisim, usiłując wymusić zawieszenie broni w Strefie Gazy.

Jednak wznowienie ataku Izraela zagroziło rozmowom w kluczowym momencie i może doprowadzić do „powrotu do punktu wyjścia” – powiedział w poniedziałek przywódca Hamasu Ismail Haniyeh.

We wtorek w mediach społecznościowych pojawiły się nagrania pokazujące rodziny załadowane na wózki ciągnione przez osły i ciężarówki wyładowane materacami i innym dobytkiem, zmierzające ulicami miasta Gaza, aby opuścić obszary objęte izraelskim nakazem ewakuacji.

„Miasto Gaza jest niszczone. Oto, co się dzieje. Izrael zmusza nas do opuszczania domów pod ostrzałem” – powiedziała agencji Reuters Um Tamer, matka siedmiorga dzieci, za pośrednictwem aplikacji czatu. Powiedziała, że ​​to już siódmy raz, kiedy jej rodzina uciekła z domu w mieście Gaza, na północy enklawy i jednym z pierwszych celów Izraela na początku wojny w październiku.

„Nie możemy już tego znieść, dość śmierci i upokorzeń. Zakończmy wojnę teraz” – powiedziała.

Biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Praw Człowieka oświadczyło, że jest „przerażone” sposobem, w jaki cywile, z których wielu zostało przesiedlonych już wiele razy, otrzymali rozkaz udania się na obszary, na których „trwają operacje wojskowe i gdzie cywile nadal są zabijani i ranni”.

Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że wszystkie jego kliniki medyczne w mieście Gaza zostały zamknięte z powodu izraelskiego nakazu ewakuacji, który zmusił tysiące ludzi do ucieczki na zachód, w stronę Morza Śródziemnego i na południe.

Jagan Chapagain, szef Międzynarodowej Federacji Stowarzyszeń Czerwonego Krzyża i Czerwonego Półksiężyca, powiedział na platformie społecznościowej X, że „zamknięcie tych kluczowych placówek medycznych pogarsza i tak już opłakaną sytuację systemu opieki zdrowotnej”.

„Te kliniki i punkty medyczne są często jedyną deską ratunku dla wielu cywilów”.

Co najmniej 38 243 osoby zginęły, a 88 243 zostało rannych w wojnie Izraela z Gazą od października. Szacuje się, że liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu w wyniku ataków Hamasu 7 października wyniosła 1139, a dziesiątki osób nadal są przetrzymywane w niewoli w Gazie.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button