News

Eksperci ONZ twierdzą, że Izrael prowadzi „celową kampanię głodowania” w Strefie Gazy

Raport mówi, że po dziewięciu miesiącach wojny w enklawie rozprzestrzenił się głód.

Eksperci ONZ ds. praw człowieka oskarżyli Izrael o prowadzenie „celowej kampanii głodzenia”, która doprowadziła do śmierci dzieci w Strefie Gazy.

„Celowa i ukierunkowana kampania głodzenia narodu palestyńskiego prowadzona przez Izrael jest formą przemocy o charakterze ludobójczym i doprowadziła do głodu w całej Strefie Gazy” – stwierdziło we wtorek 10 niezależnych ekspertów ONZ w oświadczeniu.

Misja dyplomatyczna Izraela przy ONZ w Genewie odrzuciła to oświadczenie i oskarżyła ekspertów o „rozpowszechnianie dezinformacji” i „wspieranie propagandy Hamasu”.

Władze ochrony zdrowia w Strefie Gazy poinformowały, że co najmniej 33 dzieci zmarło z powodu niedożywienia, głównie w północnej części Strefy Gazy, która do niedawna zmagała się z ciężarem izraelskiej kampanii wojskowej, rozpoczętej w październiku.

W ostatnich miesiącach wojna rozprzestrzeniła się również na południową część Strefy Gazy, co ograniczyło dopływ pomocy humanitarnej do enklawy z powodu ograniczeń nałożonych przez Izrael, który oskarżył agencje ONZ o nieefektywną dystrybucję zaopatrzenia.

„Biorąc pod uwagę śmierć tych dzieci z głodu, mimo leczenia medycznego w centralnej części Gazy, nie ma wątpliwości, że głód rozprzestrzenił się z północnej części Gazy do środkowej i południowej części Gazy” – stwierdzili eksperci.

W poniedziałek w szpitalu w Chan Junis Ghaneyma Joma powiedziała agencji Reuters, że obawia się, iż jej syn umrze z głodu.

„To przygnębiające widzieć moje dziecko… leżące tam i umierające z niedożywienia, ponieważ nie mogę mu nic zapewnić z powodu wojny, zamknięcia przejść granicznych i skażonej wody” – powiedziała.

O tym, czy doszło do głodu, decyduje wspierany przez ONZ globalny system monitorowania zwany Zintegrowaną Klasyfikacją Faz Bezpieczeństwa Żywnościowego (IPC), który dokonuje oceny na podstawie zestawu kryteriów technicznych.

W zeszłym miesiącu IPC poinformował, że w Strefie Gazy nadal istnieje wysokie ryzyko głodu, gdyż wojna nadal trwa, a dostęp do pomocy humanitarnej jest ograniczony.

Ponad 495 000 osób w całej Strefie Gazy – ponad jedna piąta populacji – zmaga się z najpoważniejszym lub „katastrofalnym” poziomem braku bezpieczeństwa żywnościowego, jak podano, w porównaniu z prognozą 1,1 miliona w poprzedniej aktualizacji z marca. Ten poziom oznacza, że ​​ludzie doświadczają skrajnego braku żywności i głodu.

Misja Izraela w Genewie stwierdziła, że ​​najnowsza ocena przeprowadzona przez IPC wykazała, że ​​głód nie wystąpił, mimo że dostęp do pomocy humanitarnej nieco się poprawił.

„Izrael nieustannie zwiększał koordynację i pomoc w dostarczaniu pomocy humanitarnej w Strefie Gazy, niedawno podłączając swoją linię energetyczną do zakładu odsalania wody w Strefie Gazy” – dodano.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button