News

Europa rozpoczyna dziewiczy lot rakiety Ariane 6

Z kilkuletnim opóźnieniem europejska rakieta Ariane 6 wystartowała we wtorek w swój pierwszy lot, odlatując z położonego w dżungli stanowiska startowego Europejskiej Agencji Kosmicznej w Gujanie Francuskiej. Jej celem jest przywrócenie Europie niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej.

W obliczu coraz większej konkurencji międzynarodowej europejskie agencje kosmiczne widzą w Ariane 6 coś, co ma kluczowe znaczenie dla ponownego ustanowienia i utrzymania pozycji na niskiej orbicie okołoziemskiej i poza nią, umożliwiając wystrzeliwanie europejskich satelitów wojskowych, misji naukowych, satelitów nawigacyjnych i komunikacyjnych oraz innych komercyjnych ładunków.

070924-uruchomienie0.jpg
Start! Potężna nowa rakieta Ariane 6 wystartowała w długo oczekiwanym dziewiczym locie, kończąc europejską suszę startową i przywracając dostęp do kosmosu 13 państwom członkowskim Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Transmisja internetowa ESA


„Ariane 6 poprowadzi Europę w kosmos” – powiedział dyrektor generalny ESA Josef Aschbacher w poście na X. „To dopiero pierwszy krok, mamy jeszcze dużo pracy do wykonania, ale jesteśmy skupieni na zmianie przyszłości europejskiego ekosystemu transportu kosmicznego”.

Pomimo zachmurzenia i lokalnych opadów deszczu, zasilany wodorem główny silnik Vulcain 2.1 rakiety o wysokości 183 stóp (56 metrów) został uruchomiony o godzinie 15:00 czasu wschodnioamerykańskiego, a kilka sekund później nastąpiło odpalenie dwóch dodatkowych silników wspomagających na paliwo stałe, z których każdy wygenerował 787 000 funtów ciągu.

Rakieta Ariane 6 majestatycznie wzbiła się w niebo, osiągając łączną siłę ciągu 1,9 miliona funtów, przerywając popołudniową ciszę w Centrum Kosmicznym Gujany i zapewniając spektakularne, długo oczekiwane widowisko dla przedstawicieli rządu i przemysłu, personelu stanowiska startowego i mieszkańców regionu.

Znikając za niskimi chmurami, dwa doczepiane boostery wypaliły się i odpadły dwie minuty po starcie. Główny silnik Vulcain 2.1, wytwarzający 308 000 funtów siły nośnej, kontynuował pracę przez kolejne pięć minut, zanim również się wyłączył, a stopień odpadł, spadając z powrotem w atmosferę, gdzie spodziewano się, że się rozpadnie.

070924-launch-plaża.jpg
Ariane 6 zachwycił widzów stojących wzdłuż plaż w pobliżu miejsca startu w Gujanie Francuskiej na północnym wybrzeżu Ameryki Południowej. 9 lipca 2024 r.

Transmisja internetowa ESA


Drugi stopień rakiety kontynuował wznoszenie się w kosmos. Po dwóch odpaleniach silnika Vinci zasilanego wodorem, który można było ponownie uruchomić, górny stopień osiągnął zaplanowaną początkową orbitę na wysokości 360 mil godzinę po starcie.

Podczas swojego pierwszego lotu Ariane 6 przewoził wiele małych ładunków dostarczonych przez ESA, NASA, przemysł, instytuty badawcze i studentów. Wśród dziewięciu rozkładanych satelitów znalazły się dwie małe eksperymentalne kapsuły powrotne zaprojektowane do testowania nowych technologii osłon termicznych oraz dwa „cubesaty” NASA zbudowane do badania fal radiowych emitowanych przez potężne rozbłyski słoneczne.

W trakcie dwugodzinnej i 40-minutowej misji zaplanowano trzy odpalenia silników górnego stopnia.

Zakładając, że telemetria potwierdzi udany lot dziewiczy, drugi start jest planowany przed końcem roku. Sześć lotów jest zarezerwowanych na 2025 r., osiem lotów w 2026 r. i 10 lotów w 2027 r. Po odpracowaniu bieżącego backlogu europejscy menedżerowie ds. kosmosu spodziewają się utrzymać „stan stały” dziewięciu startów rocznie.

„Jakiż to wielki krok naprzód dla @ESA z pierwszym startem jej potężnej rakiety nowej generacji – i z instrumentem naukowym @NASASun na pokładzie” – powiedział administrator NASA Bill Nelson w poście na X. „Razem z naszymi międzynarodowymi partnerami przewodzimy nowej erze eksploracji kosmosu”.

Start Ariane 6 był kamieniem milowym dla Europejskiej Agencji Kosmicznej, głównego wykonawcy ArianeGroup, francuskiej agencji kosmicznej CNES, która zbudowała platformę startową, oraz Arianespace, konsorcjum, które sprzedaje i zarządza lotami Ariane.

Poprzednik rakiety, czcigodna Ariane 5został wycofany ze służby w zeszłym roku po 117 lotach, w tym wystrzeleniu Teleskopu Kosmicznego Jamesa Webba w 2021 r. Ariane 6 jest mniej więcej porównywalny z Ariane 5, ale wykorzystuje ulepszone komponenty i oczekuje się, że jego budowa i eksploatacja będzie kosztować o 40% mniej.

Ale w przeciwieństwie do SpaceXktóry dominuje na obecnym rynku startów dzięki wielokrotnego użytku pierwszym stopniom i osłonom ładunku, Ariane 6 jest w pełni jednorazowy i nie odzyskuje żadnych komponentów. Toni Tolker-Nielsen, dyrektor ds. transportu kosmicznego w ESA, niedawno powiedział Space News, że „nasze potrzeby startowe są tak niskie, że (wielokrotne wykorzystanie) nie miałoby sensu ekonomicznego”.

„Na razie tego nie potrzebujemy” – powiedział. „Ale kiedy będziemy często startować w przyszłości, będziemy potrzebować możliwości ponownego użycia ze względów ekonomicznych. Drugim powodem, dla którego europejska wyrzutnia powinna mieć możliwość ponownego użycia, jest zrównoważony rozwój. Musimy mieć gospodarkę o obiegu zamkniętym za 10 lub 20 lat, musimy być zrównoważeni”.

070924-uruchomienie-września-1.jpg
Kamera z boku Ariane 6 uchwyciła spektakularne widoki odrywającego się od rakiety doczepianego wzmacniacza, który pomógł jej wydostać się z gęstej dolnej atmosfery. 9 lipca 2024 r.

Transmisja internetowa ESA


Pierwotnie przewidywano, że Ariane 6 poleci w 2020 roku, ale szereg przeszkód natury ekonomicznej i technicznej opóźnił pierwszy lot o cztery lata.

W międzyczasie wspólny program z rosyjską agencją kosmiczną Roskosmos — wystrzeliwanie rakiet średniego zasięgu Sojuz z Gujany Francuskiej — rozpadł się po Inwazja Rosji na UkrainęJakby tego było mało, mała europejska rakieta Vega-C została uziemiona po tym, jak jej drugi start zakończył się niepowodzeniem.

I tak, od ostatniego lotu Ariane 5 w lipcu ubiegłego roku, Europa nie miała własnych rakiet do wystrzeliwania europejskich ładunków. Rzeczywiście, co najmniej cztery satelity pierwotnie przeznaczone do lotu na europejskich wyrzutniach zostały zamiast tego przeniesione na orbitę na pokładzie rakiet SpaceX Falcon 9.

„Nie chcesz być zależny od nikogo, dlatego wszystkie kraje kosmiczne chcą mieć własny dostęp do przestrzeni kosmicznej” – powiedziała Lucia Linares, dyrektor strategii transportu kosmicznego i startów instytucjonalnych w ESA, w wypowiedzi cytowanej przez magazyn Nature.

Planowane są dwie wersje Ariane 6: jedna z dwoma dopalaczami, Ariane 62, i mocniejsza wersja, Ariane 64, z czterema dopalaczami. Dostępnych jest wiele osłon ładunku, aby pomieścić różne rozmiary ładunku.

Tolker-Nielsen stwierdził, że ten „modułowy” system jest idealny z punktu widzenia Europy.

„To idealny system, ponieważ Ariane 62 zastępuje rosyjskiego Sojuza, a Ariane 64 zastępuje Ariane 5” – powiedział. „Więc pokrywa wszystkie nasze potrzeby. Ariane 6 może być europejskim koniem roboczym przez następne 15 do 30 lat”.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button