News

Europejski Ariane 6 gotowy do „wystrzelenia” z kosmodromu w Kourou

Dziewiczy lot najpotężniejszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) ma wystartować z Kourou w Gujanie Francuskiej.

Nowa europejska rakieta Ariane 6 ma po raz pierwszy wystartować, niosąc ze sobą nadzieję kontynentu na odzyskanie niezależnego dostępu do przestrzeni kosmicznej.

Inauguracyjny lot najpotężniejszej rakiety Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) zaplanowano na start z europejskiego kosmodromu w Kourou w Gujanie Francuskiej.

Planowany czas startu został opóźniony o godzinę do godziny 16:00 czasu lokalnego (19:00 GMT) po tym, jak rutynowe kontrole wykazały „drobny” problem z danymi, który został już rozwiązany, poinformowała ESA w komunikacie X we wtorek.

W trakcie pierwszego lotu Ariane 6 na pokładzie znajdzie się także 17 różnych „pasażerów”, w tym 11 uniwersyteckich mikrosatelitów, a także kapsuły powrotne i małe eksperymenty naukowe.

Plan startu

Od świtu w Kourou ogromna metalowa konstrukcja mieszcząca rakietę została przesunięta, odsłaniając giganta o długości 56 metrów (183 stóp).

Ukryty w pobliskim bunkrze, ponad 200 ekspertów w centrum startowym będzie badać rakietę aż do startu, gotowi przerwać odliczanie, aby rozwiązać wszelkie problemy, powiedział dziennikarzom kierownik projektu bazy startowej ESA Michel Rizzi. Dodał, że będą w stałym kontakcie z salą sterowania Jupiter, centrum komunikacji między zespołami – i danymi przesyłanymi z rakiety.

Start nadzorować będzie także duża liczba sił zbrojnych, w tym trzy myśliwce.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, dwa silniki wspomagające rakiety i silnik stopnia głównego zostaną odpalone o godzinie 16:00 czasu lokalnego.

Franck Sainge, architekt systemu startowego, dodał, że odbyło się tak wiele prób, że wszystko wydaje się „rutynowe – z tą różnicą, że tym razem to coś prawdziwego”.

Misję będzie można uznać za udaną po rozmieszczeniu ładunku i opadnięciu górnego stopnia rakiety do Oceanu Spokojnego.

Co to uruchomienie oznacza dla Europy?

Opóźniony debiut satelity Ariane 6 nastąpił rok po wycofaniu z użytku jego poprzednika, satelity Ariane 5, w wyniku czego Europa nie ma niezależnej ścieżki na orbitę dla swoich satelitów po niepowodzeniach związanych z mniejszą włoską alternatywą i zerwaniem stosunków z Rosją z powodu Ukrainy.

Europa nie była również w stanie wystrzelić satelitów ani wysłać innych misji w kosmos bez polegania na rywalach, takich jak amerykańska firma SpaceX Elona Muska.

Co więcej, historycznie rzecz biorąc, prawie połowa pierwszych startów nowych rakiet również kończyła się niepowodzeniem. Dotyczy to również Ariane 5, która eksplodowała chwilę po starcie w 1996 r. – ale z 117 startów w ciągu prawie 20 lat, tylko jeden lot zakończył się niepowodzeniem.

Gareth Dorrian, badacz nauk kosmicznych z brytyjskiego Uniwersytetu w Birmingham, powiedział agencji AFP, że „pierwszy start każdej nowej rakiety zawsze wiąże się z dużym ryzykiem”.

Ale Ariane 5 zaczęła się od eksplozji i „stała się jedną z najbardziej udanych wyrzutni w historii” – dodał.

Wszyscy w ośrodku startowym Kourou, otoczonym dżunglą na wybrzeżu Ameryki Południowej, mają nadzieję, że historia nie powtórzy się w przypadku Ariane 6.

„Istnieje pewne ryzyko, ponieważ jest to pierwszy lot, ale staraliśmy się je zminimalizować tak bardzo, jak to możliwe, więc jesteśmy pewni” – powiedział agencji AFP Philippe Baptiste, szef francuskiej agencji kosmicznej CNES.

Tony dos Santos, kierownik techniczny ESA w Kourou, dodał, że zespoły na ziemi będą mogły „odetchnąć z ulgą dopiero, gdy pierwsze satelity zostaną wypuszczone” – godzinę i sześć minut po starcie.

W tym roku zaplanowano jeszcze jeden start Ariane 6 – sześć w 2025 r. i osiem w 2026 r.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button