News

Finansowanie startupów AI wzrosło ponad dwukrotnie w drugim kwartale, pokazują dane Crunchbase

Finansowanie startupów dzięki AI staje się największym sektorem inwestycji (obraz ilustracyjny)

Inwestycje w startupy zajmujące się sztuczną inteligencją (AI) wzrosły do ​​24 miliardów dolarów od kwietnia do czerwca, co oznacza ponad dwukrotny wzrost w porównaniu z poprzednim kwartałem, zgodnie z danymi Crunchbase, co podkreśla rosnący apetyt na nową technologię.
Całkowite finansowanie startupów wzrosło o 16% w porównaniu z poprzednim kwartałem, osiągając poziom 79 miliardów dolarów w ostatnim kwartale. Wpływ na to miały przede wszystkim inwestycje w sztuczną inteligencję, która po raz pierwszy stała się największym sektorem; kolejne miejsca zajęły opieka zdrowotna i biotechnologia.

Dlaczego to jest ważne?

Sukces ChatGPT firmy OpenAI na pasie startowym zapoczątkował wyścig o przyjęcie najnowszej technologii AI w takich obszarach jak produktywność biznesowa, opieka zdrowotna i produkcja. Inwestorzy i duże firmy technologiczne twierdzą jednak, że znaczące zyski z ich ogromnych inwestycji w AI zmaterializują się dopiero w ciągu kilku najbliższych lat.

W liczbach

Pięć z sześciu rund finansowania o wartości miliarda dolarów trafiło do firm zajmujących się sztuczną inteligencją.

Najważniejsze transakcje obejmowały xAI Elona Muska, który pozyskał 6 miliardów dolarów, oraz dostawcę infrastruktury AI CoreWeave, który pozyskał 1,1 miliarda dolarów w swojej ostatniej rundzie finansowania. Na liście znalazły się również firma zajmująca się zautomatyzowanym prowadzeniem pojazdów Wayve i firma zajmująca się przygotowywaniem danych Scale AI.

Poza sztuczną inteligencją, firma zajmująca się cyberbezpieczeństwem Wiz pozyskała miliard dolarów w ostatniej rundzie finansowania.

Szerszy krajobraz

Mimo wzrostu w ostatnim kwartale, finansowanie startupów pozostaje niskie w porównaniu z poziomami obserwowanymi w ciągu ostatnich trzech lat.

Według Crunchbase globalne finansowanie spadło o 5% do 147 miliardów dolarów w pierwszej połowie roku i pozostało na tym samym poziomie w porównaniu z drugą połową 2023 roku.

Restrykcyjna polityka pieniężna w USA przyczyniła się do powolnego ożywienia pierwszych ofert publicznych, utrudniając realizację jednego z największych źródeł zysków dla instytucjonalnych inwestorów na rynku prywatnym, którzy zazwyczaj inwestują w startupy i sprzedają akcje podczas IPO.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button