News

Francuska prokuratura wszczyna dochodzenie w sprawie finansów kampanii Le Pen

Prokuratura poinformowała, że ​​zbada zarzuty defraudacji, fałszerstwa i oszustwa, a także oskarżenia o przyjęcie pożyczki przez kandydata biorącego udział w kampanii.

Francuscy śledczy badają finanse kampanii wyborczej skrajnie prawicowej kandydatki na prezydenta Marine Le Pen w 2022 r., którą przegrała z prezydentem Emmanuelem Macronem – poinformowali prokuratorzy.

Śledztwo, wszczęte 2 lipca, jest następstwem raportu Krajowej Komisji ds. Rachunków Kampanii i Finansowania Polityki (CNCCFP) z 2023 r., która bada wydatki kandydatów na wybory i ich finansowanie, poinformowała we wtorek prokuratura.

Firma poinformowała, że ​​zbada zarzuty defraudacji, fałszerstwa i oszustwa, a także oskarżenia o przyjęcie pożyczki przez kandydata biorącego udział w kampanii wyborczej.

Marine Le Pen, która do 2021 r. stała na czele skrajnie prawicowej partii Zgromadzenie Narodowe (RN), startowała w wyborach prezydenckich w 2017 i 2022 r. przeciwko Emmanuelowi Macronowi i może ponownie wystartować w 2027 r.

W 2022 r. zainwestowała około 11,5 mln euro (12,4 mln dolarów) w swoją trzecią kampanię prezydencką; był to jej drugi start w drugiej turze wyborów prezydenckich z Macronem, z którym przegrała.

W grudniu 2022 r. CNCCFP wyraziło sprzeciw wobec wydatków związanych z umieszczaniem i zdejmowaniem materiałów kampanijnych na 12 autobusach, określając je jako „nieregularne”.

W zeszłym miesiącu francuski sąd najwyższy podtrzymał wyrok skazujący RN za pobieranie od państwa zawyżonych opłat za pakiety wyborcze wykorzystywane przez jej kandydatów podczas wyborów parlamentarnych w 2012 r.

Le Pen i jej partia wcześniej zaprzeczały nieprawidłowościom w związku z finansowaniem kampanii. Partia RN nie skomentowała obecnego śledztwa.

Odrębny proces Le Pen odbędzie się jeszcze w tym roku wraz z 27 innymi osobami w związku z zarzutem niewłaściwego wykorzystania funduszy Unii Europejskiej. Partia Le Pen oświadczyła, że ​​się temu sprzeciwia.

Śledztwo wszczęte w 2016 r. miało na celu ustalenie, czy ówczesna partia Front Narodowy wykorzystywała pieniądze przeznaczone dla asystentów parlamentarnych UE do płacenia pracownikom tej partii.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button