Tech

FTC zabrania aplikacji do przesyłania wiadomości NGL obsługi użytkowników poniżej 18 roku życia

Federalna Komisja Handlu we wtorek po raz pierwszy zakazała korzystania z usługi online przez użytkowników poniżej 18. roku życia, stwierdzając, że aplikacja narusza przepisy o ochronie prywatności dzieci i konsumentów oraz szkodzi dzieciom i nastolatkom.

Ten FTC stwierdziła, że osiągnęła porozumienie z twórcą anonimowej aplikacji do przesyłania wiadomości NGL w sprawie naruszeń prywatności i ochrony konsumentów. NGL Labs, twórca NGL, agresywnie reklamował aplikację jako „bezpieczną przestrzeń dla nastolatków” z solidnymi praktykami moderacji, ale zamiast tego narażała użytkowników na cyberprzemoc i inne szkody, powiedziała agencja.

NGL, popularny akronim używany dla wyrażenia „not gonna lie”, zgodził się na ugodę w wysokości 4,5 miliona dolarów, aby zapłacić konsumentom dotkniętym praktykami firmy. Ugoda została zawarta wspólnie z prokuratorem okręgowym Los Angeles, który nałożył na NGL dodatkową karę cywilną w wysokości 500 000 dolarów.

Ustawodawcy i regulatorzy coraz bardziej martwią się o bezpieczeństwo i dobro dzieci w sieci. W zeszłym miesiącu Surgeon General zaapelował o umieszczenie ostrzeżenia zdrowotnego w mediach społecznościowych dla nastolatków i dzieci, co wymagałoby ustawy Kongresu, aby stało się obowiązkowe. Ustawodawcy spierają się również o Kids Online Safety Act, ustawę, która zmusiłaby media społecznościowe, komunikatory i inne strony do ochrony dzieci przed szkodliwymi treściami i uczyniłaby najbardziej rygorystyczne ustawienie prywatności domyślnym dla młodych użytkowników.

FTC poinformowała, że ​​podejmuje działania mające na celu ochronę dzieci w internecie poprzez sprawdzanie aplikacji i usług, które naruszają przepisy dotyczące prywatności dzieci i ochrony konsumentów.

W przypadku NGL agencja stwierdziła, że ​​znalazła szereg oszukańczych praktyk, zgodnie z ugodą. Firma z siedzibą w Los Angeles wypuściła NGL w 2021 r. i fałszywie twierdziła w swoim marketingu skierowanym do młodych użytkowników, że jej usługa wykorzystuje narzędzia sztucznej inteligencji, aby zapobiegać nękaniu i innym szkodliwym działaniom online, stwierdziła FTC.

Według ugody NGL wysyłał również fałszywe wiadomości, które wydawały się pochodzić od prawdziwych osób, aby zwabić użytkowników do witryny. Następnie NGL oszukał ich, aby zapłacili 9,99 USD tygodniowo za ujawnienie tożsamości nadawców wiadomości, ale potem nie ujawnił tych tożsamości, powiedziała FTC.

„NGL reklamowało swoją aplikację wśród dzieci i nastolatków, mimo że wiedziało, że naraża ich ona na cyberprzemoc i nękanie” – powiedziała w oświadczeniu Lina Khan, przewodnicząca FTC.

W wywiadzie Sam Levine, szef ochrony konsumentów w FTC, powiedział, że działanie agencji miało na celu wysłanie wiadomości do branży technologicznej. W ciągu ostatnich dwóch lat FTC zawarła również ugody z twórcą Fortnite, Epic Games, i Amazonem w sprawie naruszeń prywatności dzieci.

„Przyglądamy się szeroko temu, jak te aplikacje wpływają na dzieci i nastolatków” – powiedział pan Levine.

NGL stwierdziło, że wiele zarzutów w pozwie było „faktycznie niepoprawnych”, ale że wdrożyło kilka zmian wymaganych w ugodzie. „Po prawie dwóch latach współpracy z dochodzeniem FTC postrzegamy tę rezolucję jako okazję, aby uczynić NGL lepszym niż kiedykolwiek dla naszych użytkowników i uważamy, że umowa leży w naszym najlepszym interesie” — powiedział Joao Figueiredo, współzałożyciel NGL.

Rodzice dzieci, które padły ofiarą ataku w Internecie, a także organizacje działające na rzecz bezpieczeństwa dzieci pochwaliły działania FTC.

Kristin Bride, matka 16-latka, który popełnił samobójstwo w 2020 r. po tym, jak został zaatakowany w cyberprzemocy na anonimowych aplikacjach do przesyłania wiadomości, złożyła skargę na NGL do FTC w październiku, twierdząc, że aplikacja szkodzi dzieciom. Agencja poinformowała, że ​​spotkała się z panią Bride i innymi rodzicami oraz grupami ds. bezpieczeństwa dzieci podczas dochodzenia.

„Od ponad dekady wiemy, że anonimowe aplikacje reklamowane wśród nastolatków prowadzą do cyberprzemocy, a w wielu przypadkach do samobójstwa, takiego jak to, co przydarzyło się mojemu 16-letniemu synowi Carsonowi” – ​​powiedziała pani Bride w wywiadzie.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button