News

„Hańba”: Główna partia opozycyjna w Grecji krytykuje 6-dniowy tydzień pracy

Sześciodniowy tydzień pracy dotyczy tylko niektórych firm (przedstawicielskich)

Ateny:

Główna partia opozycyjna Grecji, Syriza, oświadczyła we wtorek, że niedawne wprowadzenie sześciodniowego tygodnia pracy w niektórych firmach jest „hańbą”.

Ustawa została wprowadzona w życie na początku lipca przez prawicową partię rządzącą Nowa Demokracja.

Od czasu kryzysu finansowego pod koniec lat 2000. w Grecji brakuje wykwalifikowanych pracowników, co zmusiło młodych ludzi do emigracji w poszukiwaniu lepszych perspektyw.

Polityka ta przyciągnęła jednak uwagę kraju i świata, gdyż jest sprzeczna z nurtem panującym w wielu krajach zachodnich, gdzie toczy się debata nad wprowadzeniem czterodniowego tygodnia pracy w celu zwiększenia produktywności.

„Takie rzeczy są niedopuszczalne. Rząd musi zrozumieć, że ta polityka ma swoje konsekwencje” – powiedziała rzeczniczka Syrizy Voula Kehagia w prywatnej stacji telewizyjnej Skai.

Kehagia dodał, że „zawstydza kraj” poprzez „ośmieszanie go za granicą”.

Sześciodniowy tydzień pracy dotyczy tylko niektórych firm, w tym tych, które działają siedem dni w tygodniu, 24 godziny na dobę.

Pracownicy będą otrzymywać co najmniej o 40 procent więcej za szósty dzień pracy.

Rzecznik rządu Pavlos Marinakis podkreślił na Facebooku, że celem jest zaspokojenie „nagłych potrzeb” przy pomocy „wykwalifikowanego personelu”.

Władze Aten poinformowały, że dzięki temu posunięciu można zwalczać pracę niezgłoszoną i rozwiązywać problem niedoboru pracowników pogłębiany przez spadek liczby ludności.

Według Eurostatu, chociaż przeciętny tydzień pracy w Grecji w ubiegłym roku wynosił 39,8 godzin i był najdłuższy w Unii Europejskiej, to jednak produktywność była niższa od średniej.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button