News

Harvey Weinstein musi zmierzyć się z kolejnymi dochodzeniami w sprawie napaści na tle seksualnym: prokuratorzy z USA

Prokuratorzy twierdzą, że zamierzają wnieść nowy akt oskarżenia przeciwko skompromitowanemu hollywoodzkiemu producentowi filmowemu w związku z oskarżeniami o napaść na tle seksualnym.

Prokuratorzy w Stanach Zjednoczonych poinformowali, że spodziewają się ponownego procesu Harvey’a Weinsteina w listopadzie, w ramach którego prowadzone będzie dochodzenie w sprawie „innych brutalnych napaści na tle seksualnym”, których ich zdaniem dopuścił się zhańbiony hollywoodzki producent filmowy.

Prokurator Nicole Blumberg oświadczyła we wtorek podczas rozprawy w sądzie karnym stanu Nowy Jork na Manhattanie, że dodatkowe napaści, o które oskarżany jest Weinstein, podlegają przedawnieniu i mogą być traktowane jako przestępstwa.

Poinformowała sędziego Curtisa Farbera, że ​​prokuratorzy nie przedstawili jeszcze swoich ustaleń ławie przysięgłych i stwierdziła, że ​​nie może podać sądowi terminu zakończenia śledztwa.

„Ludzie wciąż prowadzą dochodzenie w sprawie związanej z traumą” – powiedział Blumberg. „To ciągły proces”.

Weinsteina uznano za winnego gwałtu i napaści na tle seksualnym w 2020 r., co stanowiło kamień milowy dla ruchu #MeToo, w ramach którego kobiety oskarżyły setki mężczyzn ze świata rozrywki, mediów, polityki i innych sektorów o niewłaściwe zachowanie seksualne.

Ponad 80 kobiet oskarżyło Weinsteina o przestępstwa i molestowanie seksualne.

Ława przysięgłych w lutym 2020 r. orzekła, że ​​72-letni współzałożyciel studia filmowego Miramax dopuścił się w 2006 r. napaści seksualnej na byłą asystentkę produkcji Miriam Haley, a w 2013 r. zgwałcił aspirującą aktorkę Jessicę Mann.

Został skazany na 23 lata więzienia, ale Sąd Apelacyjny Nowego Jorku w kwietniu orzekł, że sędzia James Burke, który przewodniczył rozprawie, popełnił poważny błąd, pozwalając trzem kobietom zeznawać w sprawie rzekomych napaści seksualnych, których dopuścił się Weinstein, a które nie były częścią zarzutów karnych stawianych mu w toku postępowania.

Sąd stwierdził, że zeznania dotyczące „wcześniejszych złych czynów” naruszały prawo Weinsteina do sprawiedliwego procesu.

Weinstein zaprzeczył, jakoby miał kontakty z kimkolwiek bez jego zgody.

Podczas wtorkowej rozprawy sądowej jego prawnik Arthur Aidala stwierdził, że prokuratorzy postępują niesprawiedliwie, starając się dodać do sprawy kolejne ofiary po uchyleniu wyroku skazującego. Zasugerował również, że śledztwo jest formą zwłoki stosowaną przez prokuratorów.

Jak powiedział Aidala, Weinstein cierpi na szereg problemów zdrowotnych podczas pobytu w odosobnieniu w więzieniu Rikers Island w Nowym Jorku.

„Po raz kolejny mamy osobę i szukamy przestępstwa” – powiedział sądowi. „Mamy infolinię '1-800-Get-Harvey'”.

Blumberg odpowiedział, że biuro aktywnie dochodzi roszczeń w związku z gwałtem, do którego doszło na Manhattanie, zgodnie z terminem przedawnienia.

Dodała, że ​​niektórzy potencjalni ocaleni, którzy nie byli gotowi wystąpić podczas pierwszego nowojorskiego procesu Weinsteina, mogli teraz zasygnalizować, że są gotowi zeznawać.

„Z pewnością nie stosujemy żadnych taktyk opóźniających” – powiedział prokurator. „Postępujemy w najbardziej ekspresowy sposób”.

Powiedziała, że ​​planem prokuratury jest przeprowadzenie rozprawy jesienią, mówiąc sędziemu, że „listopad wydaje się realistycznym terminem”.

Kolejną rozprawę przedprocesową wyznaczono na 19 lipca.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button