News

Indyjska rada krykieta mianuje Gautama Gambhira na stanowisko głównego trenera męskiej drużyny

Były zawodnik i polityk BJP obejmie stanowisko trenera reprezentacji Indii po odejściu Rahula Dravida.

Indyjska rada krykieta mianowała Gautama Gambhira na stanowisko trenera drużyny męskiej. Były otwierający zastąpił Rahula Dravida, a jego zadaniem będzie rozwijanie osiągnięć zespołu po niedawnym triumfie w Pucharze Świata.

„Z ogromną przyjemnością witam pana Gautama Gambhira jako nowego trenera głównego indyjskiej drużyny krykieta” – powiedział we wtorek w oświadczeniu Jay Shah, sekretarz Zarządu Kontroli Krykieta w Indiach (BCCI).

42-letni Gambhir zastąpił na tym stanowisku znakomitego bijatyka Dravida, który zakończył swoją przygodę z krykietem, zdobywając w zeszłym miesiącu tytuł Mistrza Świata T20 na Barbadosie.

Gambhir zdobył ponad 10 000 punktów w trakcie swojej 13-letniej kariery międzynarodowej dla Indii, od debiutu w meczu ODI w 2003 roku.

Jest jedynym Hindusem – i jednym z czterech międzynarodowych krykiecistów, w tym Dona Bradmana, Jacquesa Kallisa i Mohammada Yousufa – który zdobył setki w pięciu kolejnych meczach testowych.

„Współczesny krykiet rozwija się bardzo szybko, a Gautam miał okazję obserwować te zmiany na własne oczy” – dodał Shah w swoim poście.

Gambhir, leworęczny pałkarz, który odegrał kluczową rolę w zwycięstwie Indii w Pucharze Świata w ODI w 2011 r., niedawno trenował drużynę Kolkata Knight Riders, która zdobyła tytuł mistrza Indian Premier League (IPL).

„Mając za sobą ciężką harówkę i osiągnięcia w różnych rolach w trakcie swojej kariery, jestem przekonany, że Gautam jest idealną osobą do poprowadzenia indyjskiego krykieta naprzód” – dodał Shah.

Gambhir odpowiedział na oświadczenie Shaha na X, mówiąc, że jest „podekscytowany” możliwością wzięcia udziału w podróży męskiej drużyny krykieta.

Po zakończeniu kariery sportowej Gambhir, zwykle poważny, zajął się komentowaniem, a następnie zajął się polityką, zostając członkiem parlamentu z ramienia hindusko-nacjonalistycznej partii Bharatiya Janata Party (BJP) premiera Narendry Modiego.

W marcu zrezygnował z polityki, by dołączyć do IPL Kolkata, drużyny, którą poprowadził do dwóch tytułów w 2012 i 2014 roku.

Gambhir obejmuje teraz drużynę, wobec której oczekiwania były ogromne po triumfie w T20, czwartym tytule mistrza świata i pierwszym wielkim tytule od Champions Trophy 2013.

Turniej reprezentacji Indii w piłce białej na Sri Lance, który odbędzie się pod koniec lipca, będzie pierwszym zadaniem Gambhira w roli trenera reprezentacji narodowej.

Indie również czekają na kapitana T20, po tym jak Rohit Sharma i Virat Kohli wycofali się z najkrótszego formatu wkrótce po emocjonującym zwycięstwie nad Republiką Południowej Afryki w finale Mistrzostw Świata na Barbadosie 29 czerwca.

Shah wyraził również „szczere podziękowania i wdzięczność” Dravidowi, kończąc tym samym swoją karierę trenerską na wysokim poziomie.

„Pod jego wodzą drużyna Indii stała się dominującą siłą we wszystkich formatach, zdobywając między innymi tytuł mistrza świata T20 mężczyzn ICC” – powiedział Shah.

„Jego strategiczna przenikliwość, wytrwałe wysiłki na rzecz pielęgnowania talentów i wzorowe przywództwo zaszczepiły w zespole kulturę doskonałości i to jest również dziedzictwo, które po sobie pozostawia”.

Oczekiwania będą duże, biorąc pod uwagę, że Indie pod wodzą Dravida dotarły w zeszłym roku do finału Mistrzostw Świata w piłce testowej oraz do finału 50-overowego Pucharu Świata rozgrywanego na ich terenie.

„Jego nominacja na stanowisko głównego trenera otwiera nowy rozdział w historii indyjskiego krykieta” – powiedział prezes BCCI Roger Binny.

„Jego doświadczenie, zaangażowanie i wizja gry czynią go idealnym kandydatem do poprowadzenia naszego zespołu naprzód.

„Jesteśmy przekonani, że pod jego przywództwem drużyna Indii będzie nadal osiągać sukcesy i przynosić dumę całemu narodowi”.Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button