Entertainment

Najbardziej absurdalny moment w zwiastunie Gladiatora II jest zgodny z historią

Te inscenizowane bitwy morskie znane były jako naumachia. Używano w nich prawdziwych statków i gladiatorów, a wśród wielu spektakularnych rzymskich krwawych sportów, ten mógł być najbardziej przesadny ze wszystkich. Według oficjalnego strona internetowa Koloseum w Rzymie tego typu inscenizowane bitwy odbywały się zazwyczaj na specjalnie w tym celu zbudowanych arenach lub dużych kanałach lub sztucznych zbiornikach wodnych. Czasami jednak odbywały się one w rzymskich amfiteatrach.

Rzadka naumachia rzymskiego amfiteatru wydaje się być tym, do czego dąży Scott „Gladiator II” – film, który w końcu zdecydował się nakręcić po ponad 20 latach. Strona wyjaśnia również, że te szczególnie przesadzone bitwy często odbywały się przy specjalnych okazjach:

„Naumachia były zarezerwowane na specjalne okazje, takie jak upamiętnienie triumfu Juliusza Cezara w 46 r. p.n.e. Uczestnikami byli często jeńcy wojenni lub przestępcy skazani na śmierć, a bitwy były o wiele bardziej krwawe niż walki gladiatorów, a wskaźniki śmiertelności znacznie wyższe”.

Rzymskie Koloseum stoczyło co najmniej dwie takie bitwy w okolicach daty swojego otwarcia. Według strony internetowej poświęconej historii Rzymu Marii Milanigladiatorów zazwyczaj umieszczano w łodziach o płaskim dnie, które miały imitować starożytne rzymskie statki. Powszechne było również inscenizowanie rekonstrukcji wydarzenia historycznego z historii Rzymu. Tak więc istnieje wiele historycznych precedensów dla tego, co Scott robi w filmie, i jest wiele sposobów, w jakie mógłby to zrobić. Być może wykorzysta to jako pretekst do inscenizacji krwawej historycznej bitwy. Tak czy inaczej, jest to sytuacja, w której prawda jest dziwniejsza od fikcji.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button