News

NATO ma na celu ochronę zobowiązań Ukrainy w obliczu rosnącego prawicowego populizmu

Skrajna prawica zyskuje na popularności w całej Europie, a były prezydent Donald Trump jego notowania w sondażach wzrosły, ponieważ europejscy przywódcy przygotowują się do spotkania w Waszyngtonie na Szczyt NATOgdzie będą pracować nad zabezpieczeniem swojego zaangażowania na rzecz Ukrainy. Dokładne przesłanie NATO i Prezydent Biden będzie uważnie obserwowany przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który w zeszłym roku skrytykował wspólne oświadczenie grupy jako „bezprecedensowe i absurdalne” z powodu braku konkretnego harmonogramu przyjęcia Ukrainy do sojuszu.

Urzędnicy administracji Bidena, w szczególności sekretarz obrony Lloyd Austin i sekretarz stanu Antony Blinken, powiedzieli, że ten szczyt, który odbywa się w 75. rocznicę założenia NATO, będzie „mostem” do ostatecznego członkostwa Ukrainy w NATO, o co zabiegał prezydent Wołodymyr Zełenski. Nie powiedzieli jednak, że jeśli Trump wygra wybory prezydenckie, most ten może runąć.

„Oczywiście, że jest most, ale czy naprawdę będzie członkostwo Ukrainy w NATO po drugiej stronie mostu? Nie wiemy” – mówi James Goldgeier, profesor stosunków międzynarodowych na American University.

Po pełnoskalowej interwencji Rosji inwazja na Ukrainę w lutym 2022 r. NATO wysłało sprzęt wojskowy na Ukrainę i rozszerzyło sojusz o Finlandię i Szwecję. Jedną z głównych przeszkód w przyjęciu Ukrainy do NATO jest wymóg zawarty w artykule 5, zgodnie z którym każdy członek sojuszu, w tym USA, musi wysłać swoje wojska w celu obrony przed atakiem na innego członka NATO.

„Ukraina wyjdzie z tej wojny z bardzo potężną armią – armią zaprawioną w bojach, powinniśmy chcieć, aby ta armia była powiązana z NATO” – mówi Karen Donfried, starsza pracowniczka naukowa Harvard Belfer Center for Science and International Affairs oraz była zastępczyni sekretarza stanu ds. Europy i Eurazji.

Sojusznicy z NATO zgodzili się na przeznaczenie 40 miliardów euro na finansowanie Ukrainy w przyszłym roku, zgodnie z Agencja Reutersa. NATO planuje również utworzenie nowej struktury dowodzenia w celu szkolenia i pomocy Ukrainie, która w dużej mierze ostatecznie przejmie obowiązki, które kierowana przez USA Grupa Kontaktowa ds. Obrony Ukrainy wykonywała przez ostatnie dwa lata. Wojska NATO nie miałyby udać się na Ukrainę w celu szkolenia, ale zamiast tego byłyby szkolone w krajach NATO.

Niektórzy analitycy postrzegają te kroki jako próbę „zabezpieczenia” NATO przed Trumpem. Prezydent Trump wysyłał mieszane sygnały na temat tego, co zrobi z zaangażowaniem USA w NATO — i na Ukrainie. Wcześniej powiedział, że zachęci Rosję do zrobienia „czegokolwiek, do cholery, zechce” każdemu państwu członkowskiemu NATO, które nie spełnia wytycznych dotyczących wydatków na obronę.

„Nie sądzę, żeby istniało coś takiego jak Trump-proofing — czy prezydencki proofing w ogóle” — mówi Goldgeier. „Prezydent Stanów Zjednoczonych jest niezwykle potężny w systemie USA i naprawdę nie ma ograniczeń w zakresie polityki zagranicznej”.

Kongres uchwalił ustawę, która ma powstrzymać Trumpa przed wycofaniem się z sojuszu: w zeszłorocznym projekcie ustawy obronnej ustawodawcy uwzględnili przepis zakazujący prezydentowi wycofania Stanów Zjednoczonych z NATO bez zgody większość dwóch trzecich w Senacie lub w osobnej ustawie Kongresu.

Czerwiec Wybory do Parlamentu Europejskiegoczęsto postrzegane jako głosowanie protestacyjne przez polityków, wykazały silne poparcie dla skrajnie prawicowych partii we Francji, Niemczech i Włoszech. Prezydent Francji Emmanuel Macron, oszołomiony wynikami, rzucił wyzwanie swoim ludziom, aby wzmocnili skrajną prawicę, rozwiązanie jego parlamentu i wzywając do przedterminowych wyborów. Wynik pierwszej tury głosowania pokazał, że prawicowa partia National Rally wygrała prawie jedną trzecią głosów, ale ostatecznie koalicja skrajnej lewicy i centroprawicy połączyła siły, aby uniemożliwić prawicy zdobycie większości.

Marine Le Pen, liderka partii Zjednoczenie Narodowe, w przeszłości opowiadała się za usunięciem francuskich wojsk ze zintegrowanego dowództwa wojskowego NATO. Jednak ostatnio skrajnie prawicowa partia wydawała się łagodzić swoje stanowisko, po cichu usuwając to stanowisko z opisu polityki obronnej na swojej stronie internetowej, wraz z sekcją, która proponowała pogłębienie stosunków dyplomatycznych z Rosją, zgodnie z POLITICO Europa.

Tymczasem Węgry przejmują kontrolę nad rotacyjnym przewodnictwem Rady Unii Europejskiej i obejmują władzę pod hasłem, które brzmi znajomo – „Uczyńmy Europę Wielką Ponownie”. Premier Węgier Viktor Orban, którego kraj jest członkiem NATO, spotkał się w zeszłym tygodniu w Moskwie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, aby omówić porozumienie pokojowe na Ukrainie, co wywołało dezaprobatę zarówno ze strony Ukrainy, jak i członków NATO. Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział w niedzielę w programie „Face the Nation” stacji CBS News, że podróż Orbana nie ulegnie zmianie Stanowisko NATO w sprawie pomocy dla Ukrainy.

Generalnie rzecz biorąc, platformy partii populistycznych opowiadają się za odejściem od instytucji międzynarodowych. Ale skrajnie prawicowe partie w Europie nie są monolitem w kwestii polityki obronnej, szczególnie w kontekście wojny lądowej w Europie.

„Wiemy, że LePen we Francji jest bardziej przychylna Rosji. Ale masz kogoś takiego jak Meloni we Włoszech, która jest teraz bardzo popularna we Włoszech i ma bardzo sztywny kręgosłup, jeśli chodzi o wspieranie Ukrainy w tej wojnie” – powiedział Donfried. „Więc trudno jest generalizować w tej kwestii na temat skrajnej prawicy, ponieważ Rosja jest jednym z problemów, który dzieli skrajną prawicę w Europie”.

Najważniejszym celem tego szczytu powinno być pokazanie spójności sojuszników – powiedział Donfried.

Ale nawet pomimo wzrostu znaczenia skrajnej prawicy w wyborach do Parlamentu Europejskiego, centrum najwyraźniej utrzymało swój mandat — największymi ugrupowaniami politycznymi w Parlamencie Unii Europejskiej będą lewica i prawica środka.

Minister spraw zagranicznych Polski Radosław Sikorski w rozmowie z Foreign Policy: argumentował że choć odstraszanie militarne jest kosztownym przedsięwzięciem, jest o wiele tańsze niż prowadzenie wojny. Sikorski wyraził perspektywę wielu byłych krajów bloku sowieckiego, które obawiają się, że jeśli Ukraina upadnie, prezydent Rosji Władimir Putin może je zaatakować.

„Nam, Amerykanom, wydaje się to odległe, ale dla każdego sojusznika NATO graniczącego z Ukrainą jest to jak najbardziej realne” – powiedział Donfried.

Do przygotowania tego raportu przyczyniła się Eleanor Watson

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button