News

Nauczyciel z Arabii Saudyjskiej skazany na 20 lat więzienia za krytyczne posty w mediach społecznościowych

Dubai:

Arabia Saudyjska skazała nauczyciela na 20 lat więzienia za krytyczne wpisy w mediach społecznościowych, poinformowali we wtorek Human Rights Watch oraz brat skazanego mężczyzny.

Jak podaje HRW, 47-letni Asaad al-Ghamdi został aresztowany w listopadzie 2022 r. podczas nocnego nalotu na jego dom w saudyjskim mieście Dżudda.

Został on skazany 29 maja przez Specjalny Sąd Karny Arabii Saudyjskiej, który powstał w 2008 r. w celu sądzenia podejrzanych o terroryzm, poinformowała nowojorska organizacja zajmująca się prawami człowieka.

Został skazany „na 20 lat więzienia na podstawie zarzutów związanych z pokojową aktywnością w mediach społecznościowych” – dodała organizacja HRW, nazywając to „kolejną eskalacją coraz bardziej zaciekłych represji wobec wolności słowa w kraju”.

Dokumenty sądowe zbadane przez HRW wykazały, że Ghamdiemu postawiono zarzuty „podważania religii i sprawiedliwości króla oraz następcy tronu” oraz „publikowania fałszywych i złośliwych wiadomości i plotek”.

Według HRW wpisy wykorzystane jako dowód przeciwko niemu krytykowały projekty związane z programem reform Wizji 2030.

W jednym z wpisów opłakiwano Abdallaha al-Hameda, czołowego saudyjskiego działacza na rzecz praw człowieka, który zmarł w więzieniu po skazaniu za zarzuty związane z jego działalnością aktywistyczną.

Ghamdiemu postawiono takie same zarzuty jak jego bratu Mohammadowi, krytykowi rządu, który w mediach społecznościowych potępił domniemane przypadki korupcji i łamania praw człowieka.

Mohammed został skazany na śmierć w zeszłym roku na podstawie jego aktywności w mediach społecznościowych.

Ich trzeci brat, Saeed, uczony islamski i krytyk rządu żyjący na wygnaniu w Wielkiej Brytanii, potępił ostatnie posunięcie władz Arabii Saudyjskiej.

„Oskarżenia są arbitralne i niesprawiedliwe, ponieważ wszystkie opierają się na tweetach” – powiedział Saeed agencji AFP, komentując wyrok przeciwko Asaadowi.

„Może to ja jestem celem” – dodał.

Jak podają organizacje zajmujące się prawami człowieka, w ciągu ostatnich dwóch lat saudyjski wymiar sprawiedliwości skazał i skazał na długie kary więzienia dziesiątki osób za ich wpisy w mediach społecznościowych.

Wśród nich znalazła się Nourah al-Qahtani, która w 2022 r. została skazana na 45 lat więzienia, głównie za wpisy w mediach społecznościowych krytykujące rząd

Salma al-Shehab, członkini szyickiej mniejszości w tym sunnickim królestwie, została skazana w 2022 r. na 34 lata więzienia za pomaganie dysydentom, którzy próbowali „zakłócić porządek publiczny” w królestwie, przekazując ich tweety.

Manahel al-Otaibi, 29-letnia blogerka i instruktorka fitness, została aresztowana w listopadzie 2022 r. za kwestionowanie saudyjskich przepisów dotyczących opieki nad mężczyznami oraz wymogów, zgodnie z którymi kobiety muszą nosić zwyczajową, zakrywającą ciało szatę abaja.

9 stycznia Specjalny Sąd Karny skazał ją na 11 lat więzienia, ale wyrok ten został opublikowany dopiero później, w piśmie złożonym przez Arabię ​​Saudyjską specjalnym sprawozdawcom ONZ w sprawie tej sprawy.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button