News

Rosja wydaje nakaz aresztowania Julii Nawalnej, żony Aleksieja Nawalnego

Rosja ogłosiła we wtorek nakaz aresztowania Julii Nawalnej, wygnanej wdowy po zmarłym rosyjskim liderze opozycji Aleksiej Nawalny.

Kraj oskarżył Nawalną o udział w „organizacji ekstremistycznej”. Sąd stwierdził, że „zatwierdził wniosek śledczych i zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu na dwa miesiące”. Udostępniono niewiele informacji na temat zarzutów.

Nawalnaja wyśmiała tę decyzję w mediach społecznościowych, nazywając Putina zabójcą i zbrodniarzem wojennym, a jego miejsce powinno być w więzieniu.

Julia Nawalna rozmawia z mediami po opuszczeniu ambasady rosyjskiej w Berlinie
Julia Nawalnaja przed ambasadą rosyjską w Berlinie, Niemcy, 17 marca 2024 r.

Annegret Hilse/REUTERS


Nawalnaja „została aresztowana (zaocznie!) za «przynależność do społeczności ekstremistycznej» przez niesławny sąd Basmannego w Moskwie” – napisał Leonid Wołkow, były szef sztabu Nawalnego, na łamach X.

„To duże uznanie dla determinacji Julii w kontynuowaniu walki Aleksego!” – dodał.

Nawalnaja, ekonomistka, stanęła przy mężu, gdy ten podsycał masowe protesty w Rosji, wywożąc go samolotem z kraju, gdy został otruty, a następnie w 2021 r. wróciła z nim do Moskwy, wiedząc, że trafi do więzienia. Po jego śmierci ślubowała kontynuować pracę zmarłego męża i lobbowała przeciwko rządowi rosyjskiego przywódcy Władimira Putina z zagranicy.

Nawalny był zaciekłym krytykiem Putina i w 2017 r. kandydował przeciwko niemu na prezydenta kraju. W 2020 r. został otruty sowieckim środkiem paralityczno-drgawkowym Nowiczok podczas lotu z Moskwy na Syberię. Został przeniesiony do szpital w Niemczech na leczenie. Nawalny później powiedziała Leslie Stahl z 60 Minutes że uważał, że za zamachem stoi Putin.

Nawalny i Nawalnaja mieszkali krótko w Niemczech po jego otruciu i wrócił do Rosji w styczniu 2021 r. Nawalny został natychmiast aresztowany i oskarżony o naruszenie warunków poprzedniego wyroku w zawieszeniu za niestawienie się u funkcjonariuszy więziennych podczas pobytu w Niemczech. Został skazany na trzy i pół roku więzienia. Wyrok został później przedłużony o 19 lat.


Biden spotyka się w Kalifornii z Julią Nawalną, wdową po Aleksieju Nawalnym

08:47

Pod koniec 2023 roku Nawalny został przeniesiony do Arktyczna kolonia karnaZmarł tam w Luty 2024wywołując ogólnoświatowe oburzenie i nowe sankcje przeciwko Rosji.

Jego pośmiertne wspomnienia zostaną opublikowane w Październik.

Po śmierci Nawalnego Nawalnaja wróciła do Niemiec. 1 lipca została mianowana nową przewodniczącą Fundacji Praw Człowieka.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button