News

Rząd Rwandy twierdzi, że umowa migracyjna Wielkiej Brytanii nie przewidywała zwrotu środków

Rwanda jest domem dla 13 milionów ludzi w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich

Kigali, Rwanda:

Rząd Rwandy poinformował we wtorek, że kontrowersyjna umowa migracyjna z Wielką Brytanią nie przewiduje zwrotu środków, po tym jak nowy rząd Wielkiej Brytanii podjął decyzję o anulowaniu programu.

Brytyjski premier Keir Starmer ogłosił w sobotę, że plan odsuniętego od władzy konserwatywnego rządu, zakładający deportację osób ubiegających się o azyl do tego wschodnioafrykańskiego kraju, „został pogrzebany”.

Londyn zapłacił już Kigali 240 milionów funtów (307 milionów dolarów) od czasu, gdy były premier Boris Johnson po raz pierwszy ogłosił ten program w kwietniu 2022 r., pomimo licznych wyzwań prawnych związanych z tym planem w Wielkiej Brytanii, które uniemożliwiły jego uruchomienie.

„Umowa, którą podpisaliśmy, nie przewidywała, że ​​powinniśmy zwrócić pieniądze” – powiedział we wtorek państwowej telewizji zastępca rzecznika rządu Rwandy Alain Mukuralinda.

„Niech to będzie jasne, spłata pieniędzy nigdy nie była częścią umowy”.

Mukuralinda powiedział, że Wielka Brytania zwróciła się do Rwandy z prośbą o partnerstwo, które zostało „szeroko omówione”.

„Sprawa trafiła do sądu i po ogłoszeniu wyników postępowania została ona zmieniona” – powiedział.

Kontrowersyjny program toczył się w obliczu licznych wyzwań prawnych, a w listopadzie ubiegłego roku Sąd Najwyższy Wielkiej Brytanii orzekł, że jest on niezgodny z prawem międzynarodowym.

Jednak na początku tego roku Sunak przeforsował w parlamencie ustawę, która uznała Rwandę za kraj bezpieczny, usuwając w ten sposób jedną przeszkodę uniemożliwiającą loty, mimo obaw o przestrzeganie praw człowieka.

„Trafiło do parlamentu i ostatecznie stało się traktatem między dwoma krajami. Traktat zawiera klauzulę wyjścia” – powiedział Mukuralinda.

Starmer rezygnuje ze schematu

Partia Pracy zapowiedziała przed wyborami 4 lipca, że ​​wycofa się z tego programu, który według konserwatywnego rządu miał odstraszyć ogromną liczbę migrantów próbujących przedostać się przez kanał La Manche do Wielkiej Brytanii na łodziach z północnej Francji.

Po miażdżącym zwycięstwie lewicowej partii na początku tego miesiąca Starmer ogłosił na swojej pierwszej konferencji prasowej, że program zostanie odrzucony.

„Intryga w Rwandzie została pogrzebana jeszcze przed jej rozpoczęciem” – powiedział reporterom.

„Nie jestem gotowy kontynuować sztuczek, które nie działają odstraszająco”.

Starmer powiedział wcześniej, że polityka Sunaka nie jest ani odstraszająca, ani opłacalna. Zamiast tego obiecał zająć się problemem „od góry”, rozbijając gangi przemytników ludzi działające za przejściami granicznymi.

Kwestia imigracji stała się coraz ważniejszym tematem politycznym od czasu, gdy Wielka Brytania opuściła Unię Europejską w 2020 r., głównie ze względu na obietnicę „odzyskania kontroli” nad granicami kraju.

Rwanda, kraj zamieszkany przez 13 milionów ludzi, położony w regionie Wielkich Jezior Afrykańskich, uchodzi za jeden z najbardziej stabilnych krajów na kontynencie i cieszy się uznaniem za nowoczesną infrastrukturę.

Jednak organizacje działające na rzecz praw człowieka oskarżają weterana, prezydenta Paula Kagame, o rządzenie w atmosferze strachu, tłumienie sprzeciwu i wolności słowa.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button