News

Sąd w Rosji wydał nakaz aresztowania żony krytyka Putina Aleksieja Nawalnego

Zespół aktywisty również odrzucił zarzuty.

Moskwa:

Rosja wydała we wtorek nakaz aresztowania Julii Nawalnej, oskarżając wygnaną działaczkę opozycji o udział w „organizacji ekstremistycznej”.

Sąd poinformował, że „przychylił się do wniosku śledczych i zdecydował o zastosowaniu środka zapobiegawczego w postaci aresztu na okres dwóch miesięcy”.

Nawalna obiecała kontynuować dzieło swojego męża Aleksieja Nawalnego, głównego przeciwnika rosyjskiego przywódcy Władimira Putina, który zmarł w lutym w arktycznym więzieniu.

Nawalnaja skrytykowała nakaz w oświadczeniu, mówiąc: „Władimir Putin jest zabójcą i zbrodniarzem wojennym. Jego miejsce jest w więzieniu”.

Zespół aktywisty również odrzucił zarzuty.

Nawalnaja „została aresztowana (zaocznie!) za «przynależność do społeczności ekstremistycznej» przez niesławny sąd Basmannego w Moskwie” – napisał Leonid Wołkow, były szef sztabu Nawalnego, na łamach X.

„To duże uznanie dla determinacji Julii w kontynuowaniu walki Aleksego!” – dodał.

Organizacje Nawalnego zostały w Rosji zdelegalizowane, uznane za grupę „ekstremistyczną” i umieszczone na oficjalnej liście „terrorystów”.

Ekonomistka Nawalnaja stanęła u boku męża, gdy ten podsycał masowe protesty w Rosji. Gdy został otruty, wysłała go samolotem z kraju, a następnie w 2021 r. wróciła z nim do Moskwy, wiedząc, że mężczyzna trafi do więzienia.

Po jego śmierci Nawalna obiecała kontynuować dzieło zmarłego męża i lobbowała za granicą przeciwko rządowi Putina.

Podczas wyborów w Rosji w marcu Nawalnaja wezwała do masowych protestów przeciwko Putinowi, tworząc długie kolejki przed lokalami wyborczymi.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button