News

„Specjalna rola przyjaźni”: premier Modi dziękuje Putinowi za dostawy nawozów

„Dzięki naszej przyjaźni udało nam się rozwiązać trudności indyjskich rolników” – powiedział premier Modi Putinowi

Moskwa:

Według danych opublikowanych podczas wizyty premiera Narendry Modiego w Moskwie, w sezonie rolniczym 2023/24 Indie zwiększyły import rosyjskiego zboża i produktów zbożowych 22-krotnie, znacznie przekraczając tym samym poziom innych głównych importerów.

Współpraca gospodarcza między dwoma państwami członkowskimi BRICS i głównymi potęgami rolniczymi jest jednym z priorytetów wizyty.

Modi podziękował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi za wspieranie indyjskich rolników stabilnymi dostawami nawozów. Na początku roku Rosja dostarczała jedną trzecią indyjskiego importu nawozów.

„Dzięki naszej przyjaźni udało nam się rozwiązać trudności indyjskich rolników. Zaspokoiliśmy wszystkie ich potrzeby w zakresie nawozów. To szczególna rola naszej przyjaźni” – powiedział premier Modi Putinowi podczas spotkania na Kremlu.

Rosja i Indie wyznaczyły sobie cel osiągnięcia do 2030 r. 100 mld dolarów na „szerokiej bazie” w dwustronnej wymianie handlowej, w porównaniu z obecnym poziomem 65 mld dolarów, powiedział we wtorek minister spraw zagranicznych Indii Vinay Mohan Kwatra.

Dane opublikowane przez rosyjski urząd nadzoru rolnego wykazały, że w sezonie rolniczym 2023/24 Rosja wyeksportowała aż 89,3 mln ton zbóż i produktów zbożowych, czyli o 21% więcej niż w sezonie poprzednim.

Indie, ze swoim 22-krotnym wzrostem, były znacznie przed Indonezją z ośmiokrotnym wzrostem i Tunezją z trzykrotnym wzrostem. Według danych rosyjskiego ministerstwa rolnictwa Rosja była czwartym co do wielkości eksporterem produktów rolnych do Indii w pierwszym kwartale 2024 r.

Organ nadzorujący rolnictwo nie podał szczegółowych danych na temat eksportu do Indii, ale zauważył, że w ostatnim sezonie rolniczym eksport jęczmienia wzrósł ogółem o 67%, a kukurydzy o 31%.

Rosja obecnie nie eksportuje pszenicy do Indii, które nałożyły zaporowy 40% podatek na import pszenicy. Jednak ceny pszenicy w Indiach, drugim co do wielkości producencie zboża na świecie, wzrosły w ostatnich tygodniach z powodu obaw o dostawy.

W świetle tych obaw pojawiły się spekulacje, że rząd Indii może znieść lub obniżyć obecny podatek importowy, aby utrzymać niskie ceny, co potencjalnie umożliwiłoby wejście pszenicy z Rosji, największego eksportera pszenicy na świecie, na lokalny rynek po raz pierwszy od sześciu lat.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button