Business

Udział Tesli w rynku samochodów elektrycznych w USA spada poniżej 50%

Według nowych szacunków opublikowanych we wtorek przez firmę badawczą, niegdyś dominujący udział Tesli w rynku pojazdów elektrycznych w Stanach Zjednoczonych spadł poniżej 50 procent w drugim kwartale roku, mimo że sprzedaż samochodów zasilanych akumulatorami osiągnęła rekordowy poziom.

Tesla odpowiadała za 49,7 procent sprzedaży pojazdów elektrycznych od kwietnia do czerwca, w porównaniu z 59,3 procent rok wcześniej, ponieważ firma kierowana przez Elona Muska straciła grunt pod nogami na rzecz General Motors, Ford Motor, Hyundai i Kia, podała firma badawcza Cox Automotive. Według Coxa był to pierwszy raz, kiedy udział firmy w rynku spadł poniżej 50 procent w kwartale. Firma, wiodący badacz branży motoryzacyjnej, szacuje udział w rynku na podstawie rejestracji, raportów firmy i innych danych.

Liczby te są najnowszym sygnałem, że Tesla traci swoją dominującą pozycję na rynku, który w rzeczywistości stworzyła w 2012 r., wprowadzając sedan Model S. Przed tym samochodem w Stanach Zjednoczonych sprzedawano bardzo niewiele pojazdów elektrycznych w danym roku.

Ogólnie rzecz biorąc, sprzedaż pojazdów elektrycznych w USA wzrosła o 11,3 procent w porównaniu z rokiem poprzednim, co sugeruje, że popyt konsumentów na tę technologię pozostaje zdrowy, nawet jeśli sprzedaż nie rośnie już o ponad 40 procent rocznie, jak w zeszłym roku. Amerykanie kupili lub wzięli w leasing ponad 330 000 samochodów elektrycznych i lekkich ciężarówek w tym kwartale, co stanowi 8 procent wszystkich nowych samochodów sprzedanych lub wziętych w leasing w okresie trzech miesięcy. Rok wcześniej pojazdy elektryczne stanowiły 7,2 procent rynku, powiedział Cox.

Kilka lat temu Tesla nie miała wielu konkurentów i praktycznie żadna inna firma nie mogła dorównać zasięgowi jej samochodów na pełnym ładowaniu lub przyspieszaniu. Jednak uznani producenci samochodów wprowadzają pojazdy elektryczne, które mogą przejechać 300 mil lub więcej, dorównując, a czasami przewyższając możliwości samochodów Tesli.

Według oddzielnego raportu w Stanach Zjednoczonych dostępnych jest ponad 100 modeli samochodów elektrycznych. raport opublikowane we wtorek przez Alliance for Automotive Innovation, grupę branżową. Ceny spadły, ponieważ podaż i różnorodność modeli wzrosły, dzięki czemu więcej osób może sobie na nie pozwolić.

Jak powiedziała w oświadczeniu Stephanie Valdez Streaty, dyrektor ds. analiz branżowych w firmie Cox, „silna konkurencja prowadzi do ciągłej presji cenowej, co przyczynia się do powolnego wzrostu popularności pojazdów elektrycznych”.

Wielu konsumentów kupuje teraz samochody elektryczne od uznanych producentów samochodów, takich jak BMW czy Ford, którzy mają duże sieci dealerskie, które mogą zapewnić konserwację i naprawy. Tesla sprzedaje samochody online, a wielu konsumentów stwierdziło, że naprawa ich samochodów w stosunkowo niewielkiej sieci serwisów tej firmy może być trudna.

Sprzedaż Tesli również ucierpiała z powodu starzejącej się gamy produktów. Najlepiej sprzedający się pojazd, Model Y, trafił do sprzedaży w 2020 r., co czyni go przestarzałym według standardów branżowych. Hyundai i jego siostrzana firma, Kia, oferują więcej modeli elektrycznych niż Tesla, z konkurencyjnymi cenami i nowszymi projektami.

Po powolnym starcie w ostatnich kilku latach, GM niedawno zaczął wprowadzać pojazdy zaprojektowane jako elektryczne, zamiast modeli przerobionych z samochodów benzynowych. Firma używa teraz również baterii wyprodukowanych w Stanach Zjednoczonych w ramach joint venture z LG Energy Solution. Za kilka miesięcy GM ma rozpocząć sprzedaż elektrycznej wersji SUV-a Chevrolet Equinox firmy GM za około 35 000 USD, zanim uwzględni 7500 USD federalnej ulgi podatkowej.

Tesla poinformowała w zeszłym tygodniu, że jej globalna sprzedaż spadła o 4,8 procent, do około 444 000, w drugim kwartale w porównaniu z okresem rok wcześniej. Firma nie dzieli swojej sprzedaży według krajów, ale Cox szacuje, że sprzedaż Tesli w USA spadła o 6,3 procent w drugim kwartale, do 175 000 samochodów.

Pan Musk mógł również zaszkodzić sprzedaży Tesli, przyjmując prawicową politykę na platformie społecznościowej X, której jest właścicielem. Właściciele pojazdów elektrycznych są zazwyczaj liberalni lub lewicowi, a sprzedaż pojazdów elektrycznych jest najwyższa w stanach, które zazwyczaj wybierają Demokratów na stanowiska stanowe i federalne.

W ostatnich kwartałach sprzedaż pojazdów elektrycznych nie rosła tak szybko, jak niektórzy producenci samochodów oczekiwali, ale rynek ten nadal rozwija się szybciej niż rynek pojazdów benzynowych. Rynek pojazdów hybrydowych ostatnio rozwija się jeszcze szybciej niż rynek pojazdów w pełni elektrycznych; hybrydy, których nie trzeba podłączać do gniazdka, pozwalają konsumentom uniknąć nieregularnej krajowej sieci ładowania publicznego.

Nie wszyscy producenci samochodów odnoszą korzyści. Modele elektryczne, w tym Mercedes-Benz, Polestar, Porsche i Volvo, spadły w drugim kwartale w porównaniu z rokiem poprzednim, powiedział Cox. Firma poinformowała, że ​​opublikuje szczegółowe dane dotyczące sprzedaży i udziału w rynku w czwartek.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button