News

Ustępujący generał izraelski potępia przemoc osadników na okupowanym Zachodnim Brzegu

Yehuda Fox powiedział, że obecność Autonomii Palestyńskiej na okupowanym Zachodnim Brzegu leży w interesie bezpieczeństwa Izraela.

Według doniesień izraelskich mediów, izraelski generał potępił decyzję rządu o rozbudowie osiedli na okupowanym Zachodnim Brzegu i skrytykował rosnący poziom przemocy ze strony osadników w regionie.

Generał dywizji Yehuda Fox, ustępujący szef centralnego dowództwa Izraela, powiedział podczas ceremonii pożegnalnej w poniedziałek, że izraelscy osadnicy dopuścili się „zbrodni nacjonalistycznych” poprzez przemoc na okupowanym Zachodnim Brzegu, co jego zdaniem „zasiało chaos i strach wśród palestyńskich mieszkańców, którzy nie stanowili żadnego zagrożenia”.

„To nie jest judaizm w moich oczach. Przynajmniej nie ten, w którym dorastałem w domu mojego ojca i matki. To nie jest droga Tory. To jest przyjmowanie dróg wroga” – powiedział Fox.

Izraelskie siły zbrojne i osadnicy nasilili ataki na palestyńskie miasta i wsie na okupowanym Zachodnim Brzegu od czasu wybuchu wojny Izraela w Strefie Gazy w październiku.

Według władz palestyńskich, od października co najmniej 553 Palestyńczyków zostało zabitych przez izraelskie siły zbrojne i osadników na tym terytorium, a 9510 z nich zostało zatrzymanych.

Komentarze Foxa pojawiły się zaledwie kilka dni po tym, jak rząd Izraela zatwierdził budowę 5295 nowych mieszkań w licznych nielegalnych osiedlach na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Około 3 milionów Palestyńczyków mieszka na okupowanym przez Izrael Zachodnim Brzegu, a ponad 500 000 Izraelczyków mieszka w ponad 100 osiedlach na całym terytorium. Rozszerzenie osiedli pozostaje główną przeszkodą dla wstrzymanych planów określonych w porozumieniach z Oslo, które obiecały stopniowe przekazywanie Palestyńczykom terenów kontrolowanych przez Izrael.

Minister finansów Izraela Bezalel Smotrich, który sam jest osadnikiem, nadzorował znaczną eskalację ekspansji osadnictwa pod przewodnictwem premiera Netanjahu.

Fox przyznał, że jako szef dowództwa odpowiedzialnego za okupowany region Zachodniego Brzegu, jego obowiązkiem było „działanie” i zwalczanie ekspansji osadników i przemocy, ale żałował, że „nie zawsze mu się to udawało”.

„Możliwość Centralnego Dowództwa do wypełniania swoich zadań zależy również od istnienia funkcjonującej i silnej Autonomii Palestyńskiej, z efektywnymi mechanizmami bezpieczeństwa, które utrzymują prawo i porządek. Proaktywne podważanie rzeczywistości bezpieczeństwa na tym froncie zagraża bezpieczeństwu Państwa Izrael” – dodał Fox.

We wtorek izraelskie radio wojskowe podało, że od początku 2024 r. odnotowano 340 ataków osadników na Palestyńczyków na okupowanym Zachodnim Brzegu.

Armia izraelska twierdzi, że jej działania są próbą wyeliminowania działalności palestyńskich grup zbrojnych, z którymi izraelscy żołnierze często wymieniali ogień w trakcie swoich inwazji.

Fox powiedział, że Dowództwu Centralnemu udało się zapewnić, że przemoc na okupowanym Zachodnim Brzegu nie eskaluje i nie stanie się „głównym frontem” trwającej nadal wojny w Strefie Gazy.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button