News

Wszystko, co musisz wiedzieć o rosyjskim ataku na ukraiński szpital dziecięcy

Atak na szpital był częścią ostrzału miast na terenie całej Ukrainy

Kijów:

Dzień po rosyjskim ataku rakietowym na szpital dziecięcy w Kijowie ratownicy kontynuowali usuwanie gruzów z miejsca zdarzenia, podczas gdy w stolicy Ukrainy trwał dzień żałoby.

Jednak, podobnie jak w przypadku podobnych strajków w przeszłości, rząd ukraiński i Kreml nie mogły dojść do porozumienia co do tego, co dokładnie się wydarzyło.

Oto krótkie podsumowanie tego, co wiemy o strajku i jego skutkach.

Co zostało trafione?

Jak poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, atak na szpital był częścią ostrzału miast na terenie Ukrainy, który miał miejsce w poniedziałkowy poranek.

Prezydent poinformował, że na Ukrainie zginęło 38 osób (w tym czworo dzieci), a 190 zostało rannych.

Jak podają ukraińscy urzędnicy, podczas ataku rakieta manewrująca uderzyła w szpital dziecięcy Ochmatdyt w Kijowie.

Jak twierdzą dziennikarze AFP obecni na miejscu zdarzenia, w wyniku ataku zawaliło się skrzydło toksykologiczne ośrodka oraz uszkodzeniu uległy duże części okolicznych budynków, w których mieści się kilka różnych oddziałów medycznych.

„W momencie ataku w szpitalu przebywało 627 dzieci. Osiem z nich zostało rannych. Niestety, dwie osoby dorosłe zginęły” – poinformowały władze wojskowe w Kijowie.

Kompleks szpitalny dysponuje około 700 łóżkami i przeprowadza się w nim około 10 000 operacji rocznie.

Przed strajkiem personel medyczny wstrzymał pracę placówki po uruchomieniu syreny ostrzegającej o nalocie lotniczym i wysłał pacjentów, członków rodzin oraz inne osoby do piwnicy budynku w celu znalezienia schronienia.

Jednak nie wszyscy mogli się ewakuować.

Według lekarza będącego na miejscu zdarzenia, część dzieci pozostała na salach operacyjnych szpitala, gdzie już rozpoczęły się operacje i ich przeniesienie byłoby utrudnione.

Siedem innych dzielnic Kijowa również zostało uszkodzonych w wyniku bezpośrednich trafień lub odłamków spadających pocisków, poinformowała miejska administracja wojskowa.

Mer Kijowa poinformował, że podczas ataku w centralnej dzielnicy Szewczenkowskiej w Kijowie zginęło dziesięciu mieszkańców bloku mieszkalnego.

Klinika poinformowała, że ​​w ośrodku leczenia niepłodności Adonis zmarło pięciu pracowników medycznych i dwóch pacjentów.

Broń

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała, że ​​wstępna ocena wykazała, że ​​Moskwa zaatakowała obiekt strategicznym pociskiem manewrującym Ch-101.

Zachodni ekspert pracujący w sektorze obronnym powiedział agencji AFP (prosząc o zachowanie anonimowości), że na zdjęciu ataku „wyraźnie widać rakietę manewrującą Ch-101 w fazie nurkowania”.

„Pocisk nie nosi śladów uszkodzeń, a kąt jego nurkowania jest zgodny z tym obserwowanym w przypadku innych ataków” – dodał ekspert.

Yohann Michel, ekspert Instytutu Studiów Strategicznych i Obronnych (IESD), wyciągnął podobne wnioski.

„Trzeba by sprawdzić, czy zdjęcia nie zostały zmienione, ale na jednym z nich wyraźnie widać Kh-101 w idealnym stanie” – powiedział agencji AFP.

Michel dodał, że atak był częścią szerszego ostrzału mającego na celu przełamanie obrony powietrznej Ukrainy i skupił się na „różnych celach i wykorzystano pociski o różnych trajektoriach i wysokościach”.

Odpowiedź rosyjska

Po ataku rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało, że jego siły zbrojne zaatakowały „zamierzone” cele w przemyśle zbrojeniowym i wojsku.

Minister obarczył winą za poważne zniszczenia celów cywilnych ukraińskie rakiety przeciwlotnicze.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył, że Rosja nie zaatakowała obiektów cywilnych.

Organizacja Narodów Zjednoczonych nie zgodziła się z tą opinią, stwierdzając, że istnieje „duże prawdopodobieństwo”, iż szpital dziecięcy został bezpośrednio trafiony rosyjską rakietą.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button