News

„Zbrodnia wojenna”: Rosja pod ostrzałem ONZ za „systemowe” ataki na Ukrainę

Ratownicy wraz z medykami usuwają gruzy zniszczonego budynku na Ukrainie

Kijów:

Rosja znalazła się we wtorek pod ostrzałem Rady Bezpieczeństwa ONZ za przeprowadzenie „systematycznych ataków” na placówki medyczne na Ukrainie po fali śmiercionośnych ataków w całym kraju.

Prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że w wyniku fali prawie 40 pocisków, które w poniedziałek spadły na kilka miast i miejscowości, w wyniku których zginęło 38 osób na Ukrainie (w tym czworo dzieci), a 190 zostało rannych. W wyniku ostrzału doszło do uszkodzeń placówek medycznych.

„Celowe kierowanie ataków na chroniony szpital jest zbrodnią wojenną, a sprawcy muszą zostać pociągnięci do odpowiedzialności” – powiedziała na nadzwyczajnym spotkaniu Joyce Msuya, pełniąca obowiązki podsekretarza ds. humanitarnych.

„Te incydenty wpisują się w głęboko niepokojący schemat systemowych ataków na służbę zdrowia i inną infrastrukturę cywilną na terenie Ukrainy” – dodał Msuya.

Władze Kijowa poinformowały, że szpital dziecięcy został trafiony rosyjskim pociskiem manewrującym, którego podzespoły wyprodukowano w krajach członkowskich NATO. W stolicy ogłoszono dzień żałoby.

„Ratownicy, którzy przybyli na miejsce zdarzenia natychmiast po ataku, znaleźli dzieci leczone na raka na łóżkach szpitalnych, ustawionych w parkach i na ulicy, gdzie personel medyczny szybko utworzył strefy segregacji” – powiedział Msuya.

Przedstawiciel sojusznika Ukrainy, Francji, Nicolas de Riviere powiedział, że „Rosja celowo atakowała dzielnice mieszkalne i infrastrukturę służby zdrowia”.

„Francja potępia te rażące naruszenia prawa międzynarodowego, które stanowią kolejny wpis na listę zbrodni wojennych, za które Rosja zostanie pociągnięta do odpowiedzialności” – powiedział.

'„Ohydne” ataki

Chiny, które od dawna wzywały do ​​negocjowanego rozwiązania między Rosją a Ukrainą, stwierdziły, że obie strony powinny „wykazać się wolą polityczną, spotkać się w połowie drogi i rozpocząć rozmowy pokojowe w jak najszybszym terminie”.

„Chiny będą nadal aktywnie promować rozmowy pokojowe” – powiedział wysłannik Pekinu Fu Cong.

Rosja wcześniej twierdziła, że ​​poważne szkody w Kijowie spowodowane zostały przez ukraińskie systemy obrony powietrznej.

„W dalszym ciągu twierdzimy, że nie będziemy atakować celów cywilnych” – powiedział rzecznik Dmitrij Pieskow dziennikarzom na codziennym spotkaniu informacyjnym we wtorek.

Jednakże Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​istnieje „wysokie prawdopodobieństwo”, że szpital dziecięcy w Kijowie został „bezpośrednio trafiony” pociskiem „wystrzelonym przez Federację Rosyjską”.

Rosja sprawuje obecnie rotacyjne przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa, a jej wysłannik przy ONZ Wasilij Niebienzja zasugerował na początku tego miesiąca, że ​​zajmie stanowcze stanowisko wobec Ukrainy i jej zachodnich sojuszników.

Jako stały członek najwyższego organu bezpieczeństwa ONZ Moskwa korzysta z prawa weta, które wielokrotnie wykorzystała, aby udaremnić próby potępienia wojny na Ukrainie.

Początkowo wydawało się, że Rosja będzie chciała uniemożliwić Ukrainie udział we wtorkowym spotkaniu, po tym jak Niebenzya stwierdził, że Kijów nieprawidłowo sformatował list z prośbą o zgodę na udział.

Ukraina mogłaby uczestniczyć „tylko pod warunkiem, że wystąpią o to Stany Zjednoczone… ubolewamy, że Ukraina nie może działać niezależnie… (i) musi działać pod przewodnictwem swojego sponsora” – powiedział Nebenzya.

„Panie Prezydencie, jesteśmy przerażeni atakami na Ukrainę przeprowadzonymi przez kraj, który Pan reprezentuje” – powiedział przedstawiciel Słowenii przy ONZ Samuel Zbogar do Nebenzyi, nazywając ataki „brutalnymi” i „kolejnym niskim”.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres opisał śmiercionośne rosyjskie ataki na Ukrainę jako „szczególnie szokujące” – powiedział w poniedziałek jego rzecznik Stephane Dujarric.

Szef ONZ ds. praw człowieka Volker Turk powtórzył słowa Guterresa, nazywając ataki „ohydnymi” i mówiąc, że „ataki poważnie uszkodziły oddziały intensywnej terapii, chirurgii i onkologii w Ochmatdycie, największym na Ukrainie szpitalu dziecięcym”.

Zełenski wzywał sojuszników do wzmocnienia ukraińskich systemów obrony powietrznej i oczekiwano, że ponowi te apele przed szczytem NATO, który rozpoczął się we wtorek w Waszyngtonie.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button