Sports

17-letni nowicjusz Duke’a rozgrzewa graczy NBA

LAS VEGAS — Cooper Flagg opuszcza Las Vegas, co jest tematem rozmów w zakończonym właśnie obozie treningowym drużyny USA.

Flagg, 17-latek, nowy student pierwszego roku w Duke i wczesny faworyt jako pierwszy wybór NBA Draft 2025, nie jest w drużynie zmierzającej do Paryża i potencjalnego piątego złotego medalu olimpijskiego. Był jednak najlepszym graczem w wybranej drużynie i jednym z najbardziej konsekwentnych graczy na boisku podczas trzech meczów treningowych w ciągu ostatnich trzech dni przeciwko narodowej drużynie gwiazd.

„Cooper Flagg był niewiarygodny” – powiedział Jim Boylen, asystent trenera zarówno drużyny wybranej, jak i Indiana Pacers. „On się nie boi”.

„Nie okazywał strachu” – powiedział Jalen Duren, środkowy Detroit Pistons i wybranego zespołu. „Przyszedł i ciężko pracował każdego dnia. Można by pomyśleć, że już tu jest, rozumiesz, o co mi chodzi?”

Jaime Jaquez Jr., zawodnik drużyny Miami Heat, dodał: „Coop grał jak szalony”.

„On tego chce, widzisz jak bardzo tego chce” – powiedział Devin Booker z reprezentacji USA.

To był tylko przykład.

Ostateczny wynik punktowy Flagga nie był natychmiast dostępny, ale trenerzy i dyrektorzy z USA oszacowali, że Flagg zdobył od 14 do 17 punktów w wąskiej porażce 74-73 z Team USA w poniedziałek. A w części meczu otwartej dla mediów Flagg trafił 3 rzuty rożne, a następnie wykonał śmiały dośrodkowanie nad amerykańską obroną, dając drużynie prowadzenie 69-68 na mniej niż 2 minuty przed końcem. Flagg nie wykorzystał następującego rzutu wolnego.

Drużyna USA wygrała dzięki kolejnym trzem rzutom Bookera, a następnie Jrue Holidaya (który miał za zadanie pilnować Flagga — komplement dla pierwszoroczniaka z Duke, ponieważ Holiday jest jednym z najlepszych obrońców w NBA). Anthony Davis odbił potencjalnie decydujący o zwycięstwie rzut Brandina Podziemskiego na buzzerze.

Jedna z trójek Flagga padła przeciwko Davisowi, co według Jaqueza było zemstą za blok, jaki Davis zanotował na Flaggu w niedzielnym meczu treningowym.

„Dzisiaj wrócił i uderzył go w twarz” – powiedział Jaquez. „Zaraz po tym zdobył piłkę i-1, więc te kilka zagrań i udało mu się ją przechwycić. Był dzisiaj niesamowity”.

Flagg, 6-stopowy 9-calowy skrzydłowy, jest pierwszym zawodnikiem college'u, który wziął udział w obozie treningowym Team USA od czasu Marcusa Smarta i Douga McDermotta w 2013 r. Nie jest pierwszym zawodnikiem drużyny, który zakłócił obóz treningowy USA, świecąc tak jasno jak drużyna gwiazd. Na przykład w zeszłym roku Cade Cunningham zebrał podobne recenzje.

Jednak Cunningham grał już w NBA od dwóch sezonów, a jego występ w wybranej drużynie spotkał się z tak dużym uznaniem między innymi dlatego, że wracał po kontuzji kolana, która kosztowała go większość drugiego sezonu w Detroit.

Flagg jest, cóż, za młody, żeby głosować. Ale jego konkurencyjność zaprzecza jego młodości.

„Myślę po prostu, że ma w sobie ducha rywalizacji, nie boi się nikogo i będzie atakował” — powiedział Trayce Jackson-Davis, 24-letni zawodnik Golden State Warriors, który właśnie zakończył swój debiutancki sezon. „Tego potrzebujesz jako zawodnik. A kiedy już taki jesteś i masz 17 lat, nie ma dla ciebie granic”.

Wybrany zespół został zwolniony po poniedziałkowym treningu, ponieważ reprezentacja narodowa przejdzie przez mecz we wtorek i zagra z Kanadą w meczu pokazowym w środę wieczorem w Las Vegas, zanim poleci do Abu Zabi w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Trener Duke Jon Scheyer i dwóch jego asystentów byli w Las Vegas, aby oglądać Flagga, podobnie jak rodzice Flagga.

Flagg był członkiem reprezentacji USA do lat 17, która zdobyła złoto na Mistrzostwach Świata w 2022 roku. W zeszłym sezonie, jako uczeń ostatniej klasy w Montverde Academy na Florydzie, został wybrany najlepszym graczem roku w szkole średniej przez Gatorade i Naismith Boys.

Wszystkie te osiągnięcia są wzniosłe, ale nie dorównują jego osiągnięciom w rywalizacji z mistrzami NBA, złotymi medalistami olimpijskimi i najlepszymi strzelcami wszech czasów.

„Kiedy piłka jest w górze, po prostu cały czas staram się wygrać” – powiedział Flagg, wyjaśniając, dlaczego nie był zachwycony otoczeniem w Las Vegas, pomimo swojego wieku. „Jestem po prostu konkurentem i na tym to się sprowadza. To trochę dostosowanie się, bycie z nimi na boisku, ale jednocześnie po prostu gram w koszykówkę i staram się uczyć”.

W licznych wywiadach personel USA i wybrani gracze drużyny zachwycali się umiejętnościami i rozmiarem Flagga. Ale także jego zdolnościami umysłowymi.

„Ma taką pewność siebie, że nie boi się trudnych momentów, a myślę, że to bardzo ważne dla młodych dzieciaków, szczególnie w jego wieku” – powiedział trener drużyny i Orlando Magic, Jamahl Mosley.

Langston Galloway, były zawodnik NBA i wieloletni zawodnik USA Basketball, będący jednocześnie zawodnikiem treningowym drużyny narodowej, od razu stał się fanem gry Flagga.

„Nawet nie jestem pod wrażeniem punktacji i wszystkiego innego; jestem pod wrażeniem jego opanowania” – powiedział Galloway. „On nie próbuje wymusić tego, jak: »Teraz moja kolej. Pozwól mi spróbować oddać strzał«. Próbuje wykonywać zagrania. Widać, że rozumie grę. Wchodzi pod kosz, wszyscy się łamią, podejmując właściwe decyzje. Więc to jest najbardziej imponująca część tego, że 17-latek potrafi zrozumieć grę”.

Biuletyn Pulse

Bezpłatne, codzienne aktualności sportowe dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej. Zapisać się

Bezpłatne, codzienne aktualności sportowe dostarczane bezpośrednio do Twojej skrzynki odbiorczej. Zapisać się

KupićKup biuletyn Pulse

Boylen, były trener NBA, a także były trener reprezentacji USA, powiedział, że Flagg byłby świetnym graczem na arenie międzynarodowej. Po tym lecie męska reprezentacja nie będzie ponownie w akcji aż do Mistrzostw Świata 2027 w Katarze i Igrzysk Olimpijskich 2028 w Los Angeles.

Gdy nadejdzie czas następnych igrzysk olimpijskich, Flagg będzie miał prawdopodobnie za sobą trzy lata gry w NBA.

„Jest wszechstronny, ma odpowiednią wielkość pozycji, jest inteligentnym graczem i lubi kontakt” – powiedział Boylen.

Flagg potwierdził, że jest zainteresowany występem na Mistrzostwach Świata za trzy lata, jeśli jego gra będzie się nadal rozwijać.

„To jest coś, do czego dążę, po prostu staram się być najlepszy, jak potrafię, a jeśli uda mi się to osiągnąć, a potem dołączyć do drużyny Pucharu Świata za dwa lata, to jest to kolejny cel na mojej liście” — powiedział Flagg. „Po prostu pracuję i staram się być lepszy każdego dnia”.

Galloway opuścił drużynę Flagg, rozumiejąc, dlaczego eksperci twierdzą, że Flagg będzie pierwszy w kolejnym drafcie NBA.

„Myślę, że dzisiejszy dzień był potwierdzeniem (pokazującym), gdzie będzie w przyszłym roku” — powiedział Galloway. „W tym roku będzie w Duke. Ale w przyszłym roku zobaczysz, gdzie będzie”.

Wymagana lektura

(Zdjęcie LeBrona Jamesa i Coopera Flagga: Ethan Miller / Getty Images)Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button