News

Amerykański strzelec masowy zgadza się przekazać mózg na cele naukowe w ramach wyjątkowej ugody

Cruz zabił 17 uczniów i pracowników szkoły przy użyciu karabinu szturmowego AR-15

Nikolas Cruz, masowy strzelec z Florydy, zgodził się oddać swój mózg nauce w ramach „wyjątkowej” ugody cywilnej z jedną ze swoich ofiar, zgodnie z dokumentami sądowymi i ekspertami. Cruz użył karabinu szturmowego AR-15, aby zabić 17 uczniów i pracowników szkoły średniej Marjory Stoneman Douglas w Parkland 14 lutego 2018 r., co było jedną z najkrwawszych masowych strzelanin w historii USA.

Nietypowy przypadek zaproponował prawnik reprezentujący 21-letniego Anthony’ego Borgesa, który został postrzelony pięć razy podczas ataku, Nowy Jork Post zgłoszono.

„Pomyślałem, że jeśli naukowcy zbadają jego mózg, być może będą w stanie ustalić, co stworzyło tego potwora” – powiedział prawnik Borgesa, Alex Arreaza Fox News cyfrowe. „Być może był jakiś rodzaj nierównowagi, która to spowodowała, a której możemy zapobiec w przyszłości”.

Scott Herndon, prawnik z Berkeley, który reprezentował ofiary masowych strzelanin, nazwał tę ugodę bezprecedensową.

„Nigdy wcześniej nie słyszałem o czymś takim. To dość wyjątkowe” – powiedział Fox News Digital. „Podkreśla to poczucie tych, którzy pozostali, że należy zrobić wszystko, aby uniknąć tych masakr w przyszłości”.

Nowa ugoda przyznaje również Borgesowi prawo do używania nazwiska Cruza w filmach, książkach i innych mediach. 25-letniemu mordercy, który obecnie odsiaduje karę dożywotniego pozbawienia wolności, zabrania się czerpania korzyści ze swojej zbrodni i musi uzyskać zgodę Borgesa przed udziałem w jakichkolwiek wywiadach.

„Nie chcieliśmy, żeby mógł dalej torturować rodziny” – powiedział Arreaza, odwołując się do książki O.J. Simpsona „If I Did It” jako przestrogi.

Herndon wspomniał, że nie jest niczym niezwykłym, że sprawca zrzeka się praw do swojego nazwiska w ramach ugody. Porozumienie zostało sfinalizowane podczas spotkania Zoom z udziałem ojca Borgesa, Rory'ego Borgesa, Cruza i Arreazy. Anthony Borges, który zmaga się z PTSD, nie czuł się komfortowo, uczestnicząc w dyskusjach, według Arreazy.

„Można było zobaczyć, jakim jest psychopatą” – zauważył Arreaza. „Spojrzał na Rory’ego, gdy skończyliśmy i zapytał, czy może przeprosić, a Nikolas przeprosił go, jakby mieli razem wypadek samochodowy. To było po prostu bardzo zimne i dziwne”.

W wieku 15 lat Borges był wśród 17 ofiar, które cudem przeżyły brutalny atak. Użył swojego ciała, aby zablokować drzwi, uniemożliwiając Cruzowi wejście do klasy, w której ukrywał się on i inni przerażeni uczniowie.

Były obiecujący piłkarz doznał poważnych obrażeń nóg i tułowia, wymagających kilkunastu operacji.

W ramach ugody Anthony Borges otrzyma również kwotę 430 tys. dolarów, którą Cruz prawdopodobnie otrzyma z polisy ubezpieczeniowej na życie należącej do jego krewnego.

Wcześniej Broward County Public School District zapłacił ofiarom strzelaniny 26 milionów dolarów, z czego 1,25 miliona trafiło do Borgesa. Ponadto Borges otrzymał nieujawnioną ugodę od FBI za to, że nie zapobiegło szaleńczemu atakowi Cruza.

Jak donosi New York Post, Borges i inne ofiary mają w toku sprawy sądowe przeciwko funkcjonariuszowi policji szkolnej Scotowi Petersonowi i biuru szeryfa hrabstwa Broward.

Strzelanina wciąż prześladuje młodego mężczyznę, który cieszy się, że miejsce masakry jest burzone. „Za każdym razem, gdy tamtędy przejeżdżał, wracały wspomnienia” – powiedział Arreaza mediom.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button