News

Armia Izraela wzywa „wszystkich w mieście Gaza” do opuszczenia go w związku z ofensywą

W wyniku ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października zginęło 1195 osób. (Plik)

Miasto Gaza:

Izraelska armia zrzuciła w środę tysiące ulotek na miasto Gaza, wzywając wszystkich mieszkańców do opuszczenia miasta w związku z nasiloną ofensywą militarną na główne miasto terytorium palestyńskiego, poinformował dziennikarz agencji AFP.

Ulotki, adresowane do „wszystkich mieszkańców miasta Gaza”, wskazywały trasy wyjazdowe z miasta do wyznaczonych bezpiecznych obszarów położonych dalej na południe i ostrzegały, że obszar miejski „pozostanie niebezpieczną strefą walk”, gdy armia zacznie atakować cele Hamasu.

Izrael wydał pierwszy oficjalny nakaz ewakuacji części miasta 27 czerwca, a w kolejnych dniach wydał dwa kolejne.

W ulotce zrzucono informację, że mieszkańcy będą mogli „szybko i bez kontroli dotrzeć z miasta Gaza do schronów w Deir Al-Balah i Al-Zawiya” dwiema bezpiecznymi drogami.

Po atakach Hamasu 7 października Izrael ogłosił w styczniu, że „zlikwidował” „strukturę wojskową” tej organizacji w północnym mieście.

Dziesiątki tysięcy mieszkańców opuściło już miasto Gaza od czasu, gdy wojska rozpoczęły najnowszą ofensywę w dzielnicy Shujaiya na wschodzie miasta; od tamtej pory trwają zaciekłe walki lądowe.

Dwa najnowsze rozkazy dotyczyły dystryktów centralnych i zachodnich, do których w tym tygodniu wkroczyły czołgi i wojska.

Armia poinformowała również, że jej siły zaatakowały funkcjonariuszy w opuszczonej siedzibie UNRWA, agencji ONZ zajmującej się sprawami Palestyńczyków, w mieście Gaza.

Ataki dotknęły również Deir Al-Balah, obszar, do którego Palestyńczycy mają się udać ze względów bezpieczeństwa.

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyraziła we wtorek zaniepokojenie izraelskimi rozkazami ewakuacji, twierdząc, że nakazują one Palestyńczykom udanie się do stref, w których toczą się walki.

Według obliczeń agencji AFP opartych na danych izraelskich, w ataku Hamasu na południowy Izrael 7 października zginęło 1195 osób, głównie cywilów.

Bojownicy pojmali również 251 zakładników, z których 116 nadal przebywa w Strefie Gazy, w tym 42, jak twierdzi wojsko, nie żyje.

Według danych opublikowanych we wtorek przez ministerstwo zdrowia tego kontrolowanego przez Hamas terytorium, w wyniku izraelskiej ofensywy wojskowej w Strefie Gazy zginęło co najmniej 38 243 osób, głównie cywilów.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button