Science

Badanie starożytnego DNA rzuca nowe światło na pochodzenie dingo

Analiza DNA starożytnego psa dingo pokazuje, że różnorodność genetyczna współczesnych populacji psów dingo istniała na długo przed tym, jak europejscy koloniści sprowadzili psy domowe do Australii. Wynika to z nowego badania przeprowadzonego przez naukowców z Australian National University (ANU).

Badanie, którym kierowały Queensland University of Technology (QUT) i University of Adelaide, sugeruje, że krzyżowanie się psów dingo i współczesnych psów jest znacznie mniej częste, niż wcześniej sądzono. Nowe badanie potwierdza, że ​​współczesne psy dingo zachowały znaczną część różnorodności genetycznej swoich przodków.

Odkrycia wskazują, że żaden z psów dingo z wyspy K'gari nie ma przodków w postaci psów domowych, co dowodzi, że są czystą rasą psów dingo.

Naukowcy twierdzą, że psy dingo przybyły do ​​Australii ponad 3000 lat temu, najprawdopodobniej przywiezione przez ludzi podróżujących drogą morską.

Współautorka pracy, dr Sally Wasef z Wydziału Nauk Biomedycznych QUT, powiedziała, że ​​odkrycia dają „rzadki wgląd” w przedkolonialny krajobraz genetyczny psów dingo, wolny od jakiegokolwiek mieszania się ze współczesnymi rasami psów.

„Przeanalizowane przez nas próbki stanowią najstarsze starożytne DNA odzyskane w Australii i wskazują na szerokie możliwości przyszłych prac nad DNA i jego konserwacją, które można by przeprowadzić na psach dingo i innych zwierzętach” – powiedział dr Wasef.

Populacje psów dingo dzielą się na grupy wschodnią i zachodnią, o których wcześniej sądzono, że powstały w okresie postkolonialnej działalności człowieka.

„Nasze odkrycia pokazują jednak, że struktura populacji psów dingo istniała już tysiące lat temu i wyjaśniają dziedzictwo genetyczne psów dingo, podkreślając jednocześnie znaczenie wykorzystywania starożytnego DNA do ochrony przyrody”.

Zespół badawczy porównał starożytne DNA zawarte w 42 skamieniałościach psów dingo mających nawet 2746 lat z DNA współczesnych populacji dingo w całej Australii, a także starożytnych i współczesnych psów z całego świata.

Zespół badaczy z ANU, w tym dr Loukas Koungoulos, pomógł zidentyfikować i datować starożytne kości dingo wykorzystane do badania DNA.

Przeanalizowali skamieniałości psa dingo pochodzące ze schroniska Curracurrang Rockshelter, starożytnego stanowiska aborygeńskiego w Nowej Południowej Walii.

„Nasze wcześniejsze badania wskazują, że psy dingo z Curracurrang, które żyły od 700 do 2300 lat temu, żyły wraz z Aborygenami jako zwierzęta oswojone lub udomowione, a nie dzikie” – powiedział dr Koungoulos.

„Ich DNA jest pierwszym znanym z obszaru Sydney przed komplikującymi efektami śmiertelnej kontroli i krzyżowania się z europejskimi psami, które miały miejsce podczas kolonizacji w 1788 r. n.e. Odkrycia te stanowią nowy standard dla tożsamości genetycznej „czystych” psów dingo z tego regionu.

„Dowody na krzyżowanie się starożytnych psów dingo z psami z Nowej Gwinei, ujawnione przez genomy psów dingo Curracurrang, wskazują na kontakt tysięcy lat temu między rdzennymi mieszkańcami Australii i Papui-Nowej Gwinei – rozdział prehistorii, który w innym przypadku byłby bardzo niejasny”.

Współautorka pracy, dr Yassine Souilmi z University of Adelaide, powiedziała, że ​​odkrycia te ujawniają kluczowe szczegóły na temat pochodzenia i wzorców migracji współczesnego psa dingo.

„Psy dingo miały odrębne populacje regionalne, rozdzielone mniej więcej wzdłuż Wielkich Gór Wododziałowych, na długo przed europejską inwazją na Australię i z pewnością jeszcze przed pojawieniem się ogrodzenia zabezpieczającego przed psami dingo” – powiedział dr Souilmi.

„Psy dingo mają ogromne znaczenie kulturowe dla Aborygenów i mieszkańców wysp Cieśniny Torresa… zrozumienie historycznej struktury ich populacji pomaga nam zachować rolę psów dingo w ekologii i kulturze Australii.

„Dingo są obecnie zagrożone przez śmiercionośne programy odstrzału, a nasze badania podkreślają znaczenie ochrony populacji w parkach narodowych i poza nimi”.

Badania opublikowano w Materiały Narodowej Akademii Nauk .

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button