News

Chińskie dane dotyczące inflacji nie spełniły oczekiwań i wzrosły o 0,2% w czerwcu

Konsumenci robią zakupy w supermarkecie w Qingzhou w Chinach, 12 czerwca 2024 r.

Zdjęcia Nurphoto | Zdjęcia Nurphoto | Getty Images

PEKIN — Inflacja cen konsumpcyjnych w Chinach wzrosła w czerwcu o 0,2% w porównaniu z rokiem poprzednim, co nie spełniło oczekiwań, podczas gdy ceny producentów spadły zgodnie z prognozami, wynika z danych Narodowe Biuro Statystyczne w środę pokazano.

Według sondażu Reutersa, oczekiwano, że chiński wskaźnik cen konsumpcyjnych wzrośnie w czerwcu w ujęciu rok do roku o 0,4%.

Wskaźnik cen producenta, który mierzy ceny w fabrykach, spadł o 0,8% w porównaniu z rokiem poprzednim — zgodnie z oczekiwaniami.

Bazowy wskaźnik cen konsumpcyjnych (CPI), który nie uwzględnia bardziej zmiennych cen żywności i energii, wzrósł w czerwcu w ujęciu rok do roku o 0,6%, czyli nieco wolniej niż wzrost o 0,7% w pierwszej połowie roku.

Ryzyko deflacji nie zmalało w Chinach. Popyt krajowy pozostaje słaby.

Zhiwei Zhang

główny ekonomista, Pinpoint Asset Management

Ceny wieprzowiny wzrosły o 18,1% w czerwcu w porównaniu z rokiem poprzednim, natomiast ceny wołowiny spadły o 13,4%. Ceny w turystyce wzrosły o 3,7% w ujęciu rok do roku w czerwcu, co stanowi spadek o 0,8% w porównaniu z majem.

„Ryzyko deflacji nie zmalało w Chinach. Popyt krajowy pozostaje słaby” – powiedział w notatce Zhiwei Zhang, prezes i główny ekonomista Pinpoint Asset Management.

Dodał, że wzrost gospodarczy Chin w pierwszej połowie roku będzie zależny od eksportu.

W piątek kraj ma opublikować dane dotyczące handlu za czerwiec.

Słaby popyt wewnętrzny w Chinach przyczynia się do utrzymania inflacji na niskim poziomie, w przeciwieństwie do dużych gospodarek, takich jak USA, gdzie ceny utrzymują się na wysokim poziomie.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button