News

Chiny są liderem w eksperymentach z GenAI, ale pozostają w tyle za USA w zakresie wdrażania, wynika z ankiety

Koncepcja sztucznej inteligencji przedstawiająca biznesmena pracującego na wirtualnym wyświetlaczu

Busakorn Pongparnit | Chwila | Getty Images

Chińskie firmy przewodzą w eksperymentach z generatywną sztuczną inteligencją, ale nadal pozostają w tyle za Stanami Zjednoczonymi, jeśli chodzi o pełne wdrożenie, zgodnie z nowe badanie.

Badanie przeprowadzone przez firmę SAS Institute, zajmującą się analityką sztucznej inteligencji i oprogramowaniem, oraz firmę badawczą rynku Coleman Parkes wykazało, że 64% przebadanych chińskich firm prowadziło wstępne eksperymenty z generatywną sztuczną inteligencją, ale nie zintegrowało jeszcze w pełni tej technologii ze swoim systemem biznesowym.

Dla porównania, 58% firm w Wielkiej Brytanii i 41% w USA wciąż eksperymentowało z tą technologią.

Respondenci ankiety to osoby decyzyjne w zakresie strategii GenAI lub analizy danych w 1600 organizacjach na całym świecie z kluczowych sektorów, w tym bankowości, ubezpieczeń, handlu detalicznego i opieki zdrowotnej.

Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce na liście pod względem integracji GenAI z procesami biznesowymi. W pełni wdrożyło tę technologię 24% firm, podczas gdy w Chinach odsetek ten wynosi 19%, a w Wielkiej Brytanii 11%.

W badaniu przyjęcie odnosiło się zarówno do eksperymentowania, jak i pełnego wdrożenia.

Chińskie organizacje są liderami w adopcji generatywnej AI, przy czym 83% z nich albo przeprowadza wstępne testy, albo w pełni wdrożyło tę technologię. To znacznie więcej niż w Wielkiej Brytanii (70%), a następnie w Stanach Zjednoczonych (65%) i Australii (63%).

„Mimo że Chiny mogą być liderem pod względem wskaźników adopcji GenAI, wyższy wskaźnik adopcji niekoniecznie oznacza skuteczną implementację lub lepsze zyski” — powiedział Stephen Saw, dyrektor zarządzający w Coleman Parkes.

Aby w pełni wykorzystać zalety generatywnej sztucznej inteligencji, należy ją w pełni zintegrować z systemami i procesami produkcyjnymi na poziomie całej firmy, twierdzi Udo Sglavo, wiceprezes ds. badań i rozwoju w dziedzinie stosowanej sztucznej inteligencji i modelowania w SAS.

Ekosystem USA kontra Chiny

Azja i Pacyfik będą centrum „wielu działań w zakresie sztucznej inteligencji” – twierdzi firma świadcząca usługi technologiczne

Chińscy regulatorzy pracowali również nad stosować sankcje dyscyplinarne na temat potencjalnego potencjału sztucznej inteligencji generatywnej w zakresie tworzenia treści, które mogą naruszać ideologię Pekinu i jego politykę cenzury.

Chociaż to sprawiło, że chińskie firmy technologiczne ostrożniejsi w kwestii uruchamiania własnych usług typu ChatGPTskłoniło je to również do skupienia się na przedsiębiorstwach i wąskich zastosowaniach sztucznej inteligencji generatywnej.

Przyczyniło się to do dominacji Chin w światowym wyścigu patenty na sztuczną inteligencję generatywnąZ raportu Organizacji Narodów Zjednoczonych z ubiegłego tygodnia wynika, że ​​w latach 2014–2023 złożono ponad 38 000 wniosków patentowych.

Tymczasem, jak twierdzi Sglavo, duża populacja Chin i szybko rozwijająca się gospodarka cyfrowa oznaczają, że istnieje duże zapotrzebowanie na technologie sztucznej inteligencji.

„Tak duże zapotrzebowanie zmusiło firmy do szybkiego przyjęcia i zintegrowania rozwiązań GenAI — w tym aplikacji w e-commerce, opiece zdrowotnej, edukacji i produkcji — gdzie sztuczna inteligencja jest wykorzystywana do zwiększania wydajności i innowacyjności” — powiedział.

Pekin również wycofał kilka inicjatywy mające na celu zwiększenie krajowej sztucznej inteligencji użytkowania i infrastruktury. W maju kraj uruchomiono trzyletni plan w celu wzmocnienia standardów w zakresie układów scalonych AI i generatywnej sztucznej inteligencji oraz rozbudowy krajowej mocy obliczeniowej w zakresie AI.

„Ponieważ chiński rząd skupił się na sztucznej inteligencji, chińskie firmy podążają za tymi wskazówkami, szybko wdrażając wiele aspektów sztucznej inteligencji w swoich organizacjach” – dodał Sglavo.

Perspektywy generatywnej sztucznej inteligencji

Ogólnie rzecz biorąc, badanie podkreśliło, jak ważne staje się wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji we wszystkich regionach i branżach.

Wyniki badania wskazują, że organizacje, które wdrożyły sztuczną inteligencję generatywną, odnotowują znaczną poprawę: około 90% z nich deklaruje poprawę zadowolenia, a około 80% przyznaje, że oszczędza na kosztach operacyjnych.

AI: Analityk twierdzi, że robotyka to „nowa granica” zarówno dla USA, jak i Chin

Aby wykorzystać te korzyści, około jedna na dziesięć globalnych firm przeznaczy budżet na generatywną sztuczną inteligencję w przyszłym roku finansowym — na czele z regionem Azji i Pacyfiku z udziałem 94%, jak podano w raporcie.

Wei Sun, starszy konsultant ds. badań nad sztuczną inteligencją w Counterpoint Research, powiedział w wywiadzie dla CNBC: „Znaki uliczne Azja„w zeszłym tygodniu, że USA wyprzedziły Chiny w pierwszej rundzie rozwoju sztucznej inteligencji w kontekście układów scalonych AI i rozwoju fundamentalnych modeli językowych.

Druga runda będzie jednak poświęcona innowacjom technologicznym, które umożliwią dostęp do bardziej szczegółowych zestawów danych i zastosowań dla konsumentów, firm i gałęzi przemysłu – dodała.

Według raportu McKinsey z 2023 r. sztuczna inteligencja generatywna może dodaj równowartość od 2,6 biliona do 4,4 biliona dolarów rocznie pod względem wartości w 63 przypadkach użycia biznesowego.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button