Science

Ćwiczenia wzmacniające mózg mogą trwać latami

Emerytowany naukowiec Perry Bartlett i dr Daniel Blackmore wykazali, że ćwiczenia fizyczne poprawiają funkcje poznawcze u zdrowych osób starszych, a poprawa ta utrzymywała się przez okres do 5 lat.

Długofalowe badanie przeprowadzone przez naukowców z University of Queensland wykazało, że ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności poprawiają funkcjonowanie mózgu u osób starszych nawet przez 5 lat.

Emerytowany profesor Perry Bartlett oraz dr Daniel Blackmore z Queensland Brain Institute na UQ kierowali badaniem, w którym ochotnicy wykonywali ćwiczenia fizyczne i poddali się skanowaniu mózgu.

Emerytowany profesor Bartlett powiedział, że jest to pierwsze tego typu kontrolowane badanie, które wykazało, że ćwiczenia mogą poprawić funkcje poznawcze u zdrowych osób starszych, a nie tylko opóźnić pogorszenie funkcji poznawczych.

„Sześć miesięcy treningu interwałowego o wysokiej intensywności wystarczy, żeby przestawić się na tryb pracy” – powiedział emerytowany profesor Bartlett.

„We wcześniejszych badaniach przedklinicznych odkryliśmy, że ćwiczenia fizyczne mogą aktywować komórki macierzyste i zwiększać produkcję neuronów w hipokampie, co poprawia funkcje poznawcze.

„W tym badaniu duża grupa zdrowych ochotników w wieku 65–85 lat wzięła udział w sześciomiesięcznym programie ćwiczeń, przeszła testy biomarkerów i funkcji poznawczych oraz poddała się skanowaniu mózgu o wysokiej rozdzielczości.

„Skontaktowaliśmy się z nimi 5 lat po programie i co niesamowite, nadal mieli lepsze zdolności poznawcze, nawet jeśli nie nadążali z ćwiczeniami”.

Starzenie się jest jednym z największych zagrożeń związanych z demencją, chorobą, która dotyka prawie pół miliona Australijczyków.

„Jeśli uda nam się zmienić trajektorię starzenia i utrzymać ludzi w zdrowiu poznawczym na dłużej za pomocą prostej interwencji, takiej jak ćwiczenia, możemy potencjalnie uratować naszą społeczność przed ogromnymi kosztami osobistymi, ekonomicznymi i społecznymi związanymi z demencją” – powiedział emerytowany profesor Bartlett.

Emerytowany profesor Bartlett i dr Blackmore współpracowali z honorowym profesorem Stephanem Riekiem w Szkole Nauk o Ruchu Człowieka i Żywieniu na UQ.

Podczas badania naukowcy oceniali wpływ trzech intensywności ćwiczeń:

  • Niski – głównie funkcje motoryczne, równowaga i rozciąganie
  • Średnia – szybki marsz na bieżni
  • Wysoki – cztery cykle biegu na bieżni przy wysiłku bliskim maksymalnemu

Dr Blackmore stwierdził, że jedynie ćwiczenia interwałowe o wysokiej intensywności doprowadziły do ​​poprawy funkcji poznawczych, która utrzymywała się przez okres do 5 lat.

„Na skanach MRI o wysokiej rozdzielczości tej grupy zaobserwowaliśmy zmiany strukturalne i łącznościowe w hipokampie, obszarze odpowiedzialnym za uczenie się i pamięć” – powiedział dr Blackmore.

„Odkryliśmy również, że biomarkery we krwi zmieniały się proporcjonalnie do poprawy funkcji poznawczych.

„Biomarkery mogą być przydatne w przewidywaniu skuteczności ćwiczeń, które wykonuje dana osoba”.

Dr Blackmore stwierdził, że wpływ badań jest dalekosiężny, gdyż 1 na 3 osoby w wieku 85 lat jest narażone na demencję.

„Nasze odkrycia mogą dostarczyć informacji na temat wytycznych dotyczących ćwiczeń dla osób starszych, a dalsze badania pozwolą ocenić różne rodzaje ćwiczeń, które można by włączyć do opieki nad osobami starszymi” – powiedział.

„Obecnie badamy czynniki genetyczne, które mogą regulować reakcję danej osoby na wysiłek fizyczny, aby sprawdzić, czy uda nam się ustalić, kto zareaguje na tę interwencję, a kto nie.

„Wykorzystanie biomarkerów jako narzędzia diagnostycznego dla ćwiczeń fizycznych również wymaga dalszych badań”.

Zostało opublikowane w Starzenie się i choroby.

Fundacja Badań Medycznych Stafford Fox stale wspiera projekt.

Zasoby multimedialne

Filmy i zdjęcia dostępne w Dropboxie.

Komunikacja QBI
ty
Merrett Pye +61 422 096 049
Elaine Pye +61 415 222 606.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button