News

Czerwiec 2024 staje się 12. miesiącem, w którym przekroczony został próg ocieplenia o 1,5 stopnia

Limit globalnego ocieplenia o 1,5 stopnia został przyjęty na całym świecie w porozumieniu paryskim z 2015 r. (plik)

Podczas gdy świat zmaga się ze zmianą klimatu i rosnącymi temperaturami, na jaw wyszły niepokojące statystyki – według agencji klimatycznej Unii Europejskiej ubiegły miesiąc był najgorętszym czerwcem, jaki kiedykolwiek odnotowano na Ziemi. Co więcej, czerwiec stał się dwunastym z rzędu miesiącem, w którym temperatura przekroczyła próg 1,5 stopnia Celsjusza dla globalnego ocieplenia.

Ostatni miesiąc był o 0,14 stopnia cieplejszy niż czerwiec 2023 r. – podano Usługa klimatyczna Copernicus UE (Raport C3S). Dane agencji klimatycznej UE podkreślają, że każdy miesiąc w ciągu ostatniego roku konsekwentnie bił rekordy bezprecedensowego ciepła, co czyni go najcieplejszym miesiącem, jaki kiedykolwiek odnotowano na planecie. Chociaż jest to niezwykłe zjawisko, podobna seria miesięcznych rekordów globalnej temperatury miała miejsce wcześniej w latach 2015–2016.

Globalne ocieplenie o 1,5 stopnia zostało uznane na arenie międzynarodowej Porozumienie paryskie z 2015 r.na którym światowi przywódcy ponad 200 państw zgodzili się ograniczyć wzrost średniej temperatury globalnej do 1,5 stopnia Celsjusza w stosunku do poziomu sprzed epoki przemysłowej, aby zmniejszyć ryzyko i skutki zmiany klimatu.

Według dyrektora C3S Carlo Buontempo rekordowe temperatury w ciągu ostatniego roku wskazują na „dużą i ciągłą zmianę naszego klimatu”. „Nawet jeśli ta konkretna seria ekstremów w pewnym momencie się zakończy, z pewnością zobaczymy nowe rekordy, ponieważ klimat będzie się nadal ocieplał. Jest to nieuniknione, chyba że przestaniemy dodawać [greenhouse gases] do atmosfery i oceanów” – powiedział w oświadczeniu.

Nowe niepokojące dane wskazują również, że rok 2024 może przewyższyć rok 2023, ponieważ najgorętszy rok w historii nagrano, podała agencja prasowa Reuters.

Według Zeke'a Hausfathera, naukowca z amerykańskiej organizacji non-profit Berkeley Earth, istnieje około 95% szans na to, że rok 2024, pokonując 2023 rok, będzie najcieplejszym rokiem od czasu, gdy w połowie XIX wieku zaczęto prowadzić pomiary globalnej temperatury powierzchni Ziemi.

Gwałtowny wzrost temperatur na całym świecie przyniósł ze sobą niszczycielskie skutki. Arabia Saudyjska poinformowała, że ​​w tym roku podczas pielgrzymki Hadżdż zmarło ponad 1300 osób.

Indie zgłosiły ponad 40 000 przypadków podejrzenia udaru cieplnego i ponad 100 zgonów związanych z upałem podczas nieustającej i ciągłej fali upałów. Według Centre for Holistic Development, organizacji pozarządowej, w dniach 11–19 czerwca w Delhi odnotowano aż 192 zgony osób bezdomnych.Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button