News

Czy głód dotarł do Gazy? Eksperci ONZ twierdzą, że tak się stało

Od miesięcy Gaza balansuje na granicy głodu.

Jednak kilku ekspertów ONZ ds. praw człowieka ostrzega, że ​​„nie ma wątpliwości”, iż w całej Strefie Głodowej panuje już głód.

„Celowa i ukierunkowana kampania głodzenia narodu palestyńskiego prowadzona przez Izrael jest formą przemocy o charakterze ludobójczym i doprowadziła do głodu w całej Strefie Gazy” – stwierdziło we wtorek w oświadczeniu 10 niezależnych ekspertów ONZ, w tym specjalny sprawozdawca ds. prawa do pożywienia i specjalny sprawozdawca ds. praw człowieka na okupowanych terytoriach palestyńskich.

Oskarżyli Izrael o stwarzanie warunków, które doprowadziły do ​​głodu w Strefie Gazy i wezwali do zakończenia blisko 10-miesięcznego bombardowania oblężonej enklawy przez Izrael.

Jak zatem możemy stwierdzić, czy w Strefie Gazy panuje głód i czy można go powstrzymać?

Jak zdefiniować głód?

Według wspieranej przez ONZ agencji monitorującej, Integrated Food Security Phase Classification (IPC), termin „głód” odnosi się do powszechnego i poważnego niedoboru żywności w danej populacji.

Regionowi uznanemu za dotknięty głodem przypisywany jest wynik „fazy 5 IPC”, czyli najwyższa faza w skali ostrego niedoboru żywności IPC.

Aby stwierdzić, że występuje głód, muszą być spełnione trzy warunki:

  • Co najmniej 20 procent ludności regionu cierpi skrajny głód;
  • 30 procent dzieci w tym rejonie jest zbyt szczupłych w stosunku do swojego wzrostu;
  • Współczynnik umieralności wzrósł dwukrotnie w stosunku do średniej i przekroczył dwa zgony na 10 000 osób dziennie w przypadku dorosłych oraz cztery zgony na 10 000 osób dziennie w przypadku dzieci.

W przypadku głodu ludzie mają zazwyczaj dostęp tylko do jednej lub dwóch grup żywności i występuje skrajny niedobór kalorii – znacznie poniżej 2100 kalorii na osobę dziennie, zgodnie z danymi Światowego Programu Żywnościowego (WFP).

Czy w Gazie panuje głód?

W swojej najnowszej ocenie, przeprowadzonej w zeszłym miesiącu, IPC stwierdził, że Gaza nadal jest narażona na „wysokie ryzyko” głodu, ponieważ wojna nadal trwa, a dostęp do pomocy jest ograniczony. Nie określił jednak warunków jako głodu.

„Podczas gdy całe terytorium jest klasyfikowane jako stan wyjątkowy (IPC Faza 4), ponad 495 000 osób (22 procent populacji) nadal zmaga się z katastrofalnym poziomem ostrego braku bezpieczeństwa żywnościowego (IPC Faza 5)” – stwierdził IPC. „W tej fazie gospodarstwa domowe doświadczają skrajnego braku żywności, głodu i wyczerpania zdolności radzenia sobie”.

Sam IPC nie ogłasza klęski głodu, ale przedstawia dowody zainteresowanym stronom, takim jak ONZ czy władze rządowe.

Pomimo oceny IPC, grupa niezależnych ekspertów ONZ oświadczyła we wtorek, że „większa liczba zgonów palestyńskich dzieci z powodu głodu i niedożywienia nie pozostawia wątpliwości, że głód rozprzestrzenił się na cały Strefę Gazy”.

Grupa stwierdziła, że ​​śmierć kilkorga dzieci w oblężonej enklawie z powodu niedożywienia i odwodnienia wskazuje na to, że struktury opieki zdrowotnej i społecznej zostały zaatakowane i poważnie osłabione.

„Kiedy pierwsze dziecko umiera z powodu niedożywienia i odwodnienia, staje się niepodważalnym faktem, że panuje głód” – twierdzą eksperci.

Grupa stwierdziła, że ​​wcześniejsze zgony dzieci z powodu głodu „potwierdziły już, że głód dotknął północną Gazę”. Teraz, gdy z powodu głodu zmarło jeszcze kilka dzieci, „nie ma wątpliwości, że głód rozprzestrzenił się z północnej Gazy do centralnej i południowej Gazy” – powiedziało 10 ekspertów ONZ.

W maju szef Światowego Programu Żywnościowego (WPF) ostrzegał również, że północna część Gazy doświadcza „pełnego głodu”, który „zbliża się do południa”.

W czerwcu Sieć Wczesnego Ostrzegania przed Głodem (FEWS NET) opublikowała raport, w którym stwierdziła, że ​​w północnej części Strefy Gazy najprawdopodobniej już panuje głód.

Palestyńczycy w Strefie Gazy gromadzą się, aby otrzymać jedzenie przygotowane przez kuchnię charytatywną, ponieważ zmagają się z niedoborem żywności [Mahmoud Issa/Reuters]

Jakie są warunki w Strefie Gazy?

W marcu Al-Dżazira przez trzy dni podążała śladami trzech rodzin w Strefie Gazy, aby udokumentować, jak radzą sobie z niedoborem żywności.

„[We are eating] to samo, konserwy, serek śmietankowy w kartonie i bób. Podgrzewamy je nad ogniem, żeby je zjeść. Cukier był kiedyś dostępny, ale teraz stał się drogi. Robimy herbatę z dukkah [a type of dried herb] „Albo tymianek… to wystarczy” – powiedziała wówczas Umm Muhammed w wywiadzie dla Al-Dżaziry.

Pewnego typowego dnia Umm Muhammed przygotowywała jedzenie dla swojej ośmioosobowej rodziny – chleb saj z serkiem śmietankowym. Obliczono, że ten posiłek na ten dzień zawierał około 330 kalorii na osobę, znacznie mniej niż zalecana średnia dzienna wartość co najmniej 1000 kalorii dla dzieci i około 2000 kalorii dla dorosłych.

Ich historia jest typowa dla wielu rodzin z tego regionu, gdzie według władz służby zdrowia w Strefie Gazy co najmniej 33 dzieci zmarło z niedożywienia od początku wojny 7 października, wiele z nich w północnej części Strefy Gazy.

Zamiast dostępnego pożywienia, część mieszkańców Gazy jest zmuszona pić ścieki i jeść paszę dla zwierząt, twierdzi Hanan Balkhy, dyrektor regionalny Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na region wschodniego Morza Śródziemnego.

Dlaczego tak się stało?

Grupa ekspertów ONZ obwiniła Izrael o wywołanie głodu, oskarżając go o prowadzenie „celowej kampanii głodowania”, głównie poprzez uniemożliwianie dostarczania pomocy, a także poprzez nieustanne bombardowanie Strefy, w wyniku którego zginęło co najmniej 38 295 osób – wiele tysięcy zginęło pod gruzami i uznano je za zmarłe – a 88 241 zostało rannych.

Dodatkowo, w maju, gdy prokurator Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) Karim Khan zażądał wydania nakazów aresztowania premiera Izraela Benjamina Netanjahu i ministra obrony Yoava Gallanta pod zarzutem domniemanych zbrodni wojennych, wśród konkretnych zbrodni wymienionych znalazło się „głodzenie ludności cywilnej jako metoda prowadzenia wojny”.

Oświadczenie o klęsce głodu może stanowić dowód zarówno w MTK, jak i w Międzynarodowym Trybunale Sprawiedliwości (MTS), gdzie Izrael zmaga się z oskarżeniami o ludobójstwo, wysuniętymi przez Republikę Południowej Afryki.

Niezależna komisja wspierana przez ONZ również oskarżyła Izrael o zadawanie Palestyńczykom głodu.

Palestyńska matka Ghaneyma Joma siedzi obok swojego niedożywionego syna Younisa Jomy podczas jego leczenia w szpitalu Nasser w Chan Junis
Ghaneyma Joma siedzi obok swojego niedożywionego syna, Younisa Jomy, podczas jego leczenia w szpitalu Nasser w Chan Junis, w południowej części Strefy Gazy [Mohammed Salem/Reuters]

Czy jest jakiś sposób na powstrzymanie głodu w Gazie?

Od początku wojny agencje pomocowe domagają się natychmiastowego zapewnienia bezpiecznego dostępu do Strefy Gazy przez przejścia graniczne, aby umożliwić dystrybucję żywności wśród jej mieszkańców.

Pod koniec marca MTS nakazał Izraelowi natychmiastowe podjęcie wszelkich niezbędnych kroków w celu umożliwienia „niezakłóconego” dostarczania pomocy do Gazy w celu uniknięcia głodu.

Mimo to agencje pomocowe nadal zgłaszają trudności i bariery w dostępie. Na początku tego tygodnia Reuters poinformował, że setki ciężarówek załadowanych żywnością i wodą wciąż utknęły w Egipcie – niektóre były tam przez prawie dwa miesiące – czekając na pozwolenie na wjazd do Gazy w celu dostarczenia zaopatrzenia.

Nawet jeśli pomoc dotrze, może nie wystarczyć. Nour Shawaf, doradca ds. polityki MENA w Oxfam, powiedział wcześniej Al Jazeerze, że pomoc nie wystarczy, aby stłumić głód i niedożywienie – zawieszenie broni jest konieczne, aby umożliwić zwiększenie skali działań humanitarnych.

IPC w swoim raporcie z marca zalecił rozwiązania takie jak zapewnienie gotowych do użycia mieszanek dla niemowląt i suplementów mikroelementowych dla osób najbardziej narażonych, w tym małych dzieci, kobiet w ciąży i osób starszych.

Lekarze bez Granic, znani pod francuskimi skrótami MSF, i inne organizacje pomocowe w ostatnich miesiącach podejmowały próby rozwiązania problemu rosnącego niedożywienia poprzez dystrybucję suplementów diety.

Raport IPC zaleca również odbudowę rynków, w tym piekarni, a także systemów produkcji żywności, takich jak rybołówstwo i ogrodnictwo.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button