Sports

Dzięki idealnemu golowi, który zmienił historię męskiej piłki nożnej, narodziła się nowa gwiazda

Śledź transmisję na żywo z meczu Anglia kontra Holandia w półfinale Euro 2024 już dziś

Na Allianz Arenie otworzyła się szczelina we wszechświecie.

Nagle pojawiła się przestrzeń, której nie dostrzegało pozostałych 21 graczy na boisku, zwłaszcza bramkarz reprezentacji Francji Mike Maignan, ani 75 000 kibiców na trybunach. Kiedy to nastąpiło, Pedri, siedzący na ławce rezerwowych Hiszpanów, przeniósł złożone dłonie z szyi na twarz. Wyglądał na przestraszonego tym, czego właśnie był świadkiem. Przestraszony portalem do nowego wymiaru, który jego kolega z drużyny Lamine Yamal przeciął lewą nogą. Portalem do finału Euro. Portalem, przez który można było dostrzec ogromny potencjał Yamala.


Pedri z niedowierzaniem patrzy na gola Jamału (BBC)

Czas płynął wraz z piłką, która przechodziła z zewnątrz do wewnątrz dalszego słupka. Yamal miał 13 lat, gdy trzy lata temu odbyły się ostatnie Mistrzostwa Europy. Oglądał, jak Hiszpania odpadła w półfinale z Włochami w centrum handlowym ze swoimi przyjaciółmi. Dani Olmo, zawodnik meczu w tym meczu, nie wykorzystał rzutu karnego w serii rzutów karnych. Ale w Monachium Yamal pokazał, że możliwa jest alternatywna rzeczywistość.

Olmo strzelił zwycięskiego gola przeciwko Francji. Jego gol był sam w sobie znakomity ze względu na swoją zręczność, nieuchwytność, potwierdzenie hiszpańskiej supremacji technicznej. Olmo grał z pewnością siebie kogoś, kto strzelił gola w trzech meczach z rzędu. Ale Francja była również w stanie całkowitej niedowierzania i dezorientacji.

Cztery minuty wcześniej Yamal anulował otwierającego Francuzów. Do tej pory wyglądało na to, że to może być noc Kyliana Mbappe. Mbappe zrzucił maskę w sposób, w jaki gladiator mógłby rzucić ją na zakrwawiony piasek podłogi Koloseum. Oświadczenie o zamiarze. Jego wzroku nie ograniczał już „okropny” dodatek, który był zmuszony nosić, aby chronić złamany i posiniaczony nos. W ciągu 10 minut Mbappe sprawił nawet, że Randal Kolo Muani, piłkarz, który słynnie spudłował w pojedynku jeden na jednego w finale Mistrzostw Świata 2022, nie wspominając o kolejnym z Portugalią cztery dni temu, w końcu strzelił gola.

Przyzwyczailiśmy się na tym turnieju, że nikt nie wraca przeciwko Francji. W każdym razie nie powinni. Jedynym golem, jakiego Maignan stracił do tej pory, był rzut karny kolegi Yamala z Barcelony, Roberta Lewandowskiego, w meczu z Polską zakończonym wynikiem 1:1. Maignan obronił pierwszy strzał Lewandowskiego, ale sędzia nakazał powtórzyć go za wtargnięcie na boisko. Pokonanie go wymagałoby czegoś naprawdę wyjątkowego. Czegoś nie z tej ziemi. „Byliśmy w trudnym momencie” – przyznał Yamal. „Nikt nie spodziewał się, że tak wcześnie stracimy gola”.

Kiedy ruletka Fabiana Ruiza zakończyła się plątaniną 30 jardów od bramki, Yamal zebrał luźną piłkę i ruszył, by przebić entuzjazm stojący za francuską bramką. „Złapałem piłkę i nie myślałem o niej, starałem się umieścić ją tam, gdzie poleciała, i jestem po prostu bardzo szczęśliwy”.

Stanął mu naprzeciw francuski pomocnik przypominający żyrafę Adrien Rabiot. Najwyraźniej Yamal uważał, że musi się uspokoić. W przededniu meczu Rabiot powiedział: „Widzieliśmy, że jest zawodnikiem, który bardzo dobrze radzi sobie ze stresem, ma wiele cech, które przydały mu się w klubie i w dużym turnieju. Wiemy, z czego jest zrobiony. Zachowuje zimną krew, ale trudno jest mu poradzić sobie z półfinałem w dużym turnieju. To od nas będzie zależało, czy wywrzemy na niego presję, ale chcemy, żeby wyszedł ze swojej strefy komfortu. Jeśli chcesz zagrać w finale Euro, musisz zrobić więcej, niż on do tej pory”.

Yamal odpowiedział na Instagramie postem, w którym ręka przesuwa pionek na szachownicy. „Ruszaj się w ciszy” – głosił podpis. „Mów tylko wtedy, gdy nadchodzi czas, aby powiedzieć „szach-mat”. Yamal pozwolił, aby jego lewa stopa mówiła sama za siebie. Jego ruch nastąpił w 21. minucie. Yamal najpierw ukrył piłkę, owijając ją lewą stopą, aby wyszła poza Rabiota, tylko po to, aby ją ponownie ujawnić, szturchając ją do środka zewnętrzną częścią tego samego buta.

Rabiot przesunął się z boku na bok jak krab arktyczny. Wyciągnął pazur, gdy Yamal przygotowywał się do strzału, ale Rabiot nie złapał piłki. Podobnie jak Maignan. Zasłaniał bramkę tak dobrze, jak potrafił. Rękawiczka bramkarza AC Milan zaćmiła górny róg, ale nie mogła zasłonić słońca, światła talentu Yamala. „Habla! Habla!” krzyknął Yamal do Rabiota. „Gadać! Gadać!” Wszystkie gadanie Francuza było tanie. Z drugiej strony, uderzenie Yamala było bezcenne. „Widzieliśmy odrobinę geniuszu”, powiedział trener Hiszpanii Luis de la Fuente.

Ludzie często mówią, że perfekcja nie istnieje. Że jest nieosiągalna. Ale strzał Jamala podważył tę koncepcję. „Jego strzał był „wspaniały” Didier Deschamps pochwalił. Dzięki temu Yamal, mając 16 lat i 362 dni, został najmłodszym strzelcem gola w historii Euro. W przededniu finału skończy 17 lat. Jedynym prezentem, jakiego chciał Yamal, jak powiedział, było „po prostu wygrywać, wygrywać, wygrywać. Moim celem było móc świętować moje urodziny tutaj, w Niemczech. I jestem bardzo szczęśliwy, że mogę je świętować tutaj, z drużyną”. Następnie dodał: „Powiedziałem mamie, że nie musi mi kupować żadnego prezentu, jeśli uda nam się wygrać finał”.

Gdy Yamal odwrócił się i pognał w stronę zachwyconej hiszpańskiej ławki, ślizgając się na kolanach w stanie euforii, katalońskim dziennikarzom w loży prasowej przypomniały się wspomnienia bardzo podobnego gola, którego skrzydłowy Barcelony strzelił Mallorce. Ale to było lepsze. Na tę okazję. Ze względu na to, jak sprawiło, że Mbappe nadął policzki w wyrazie podziwu i bezradności. „Nie wiem, czy to najlepszy gol turnieju” – powiedział Yamal. „Ale dla mnie jest najbardziej wyjątkowy”.


Maignan nie jest w stanie powstrzymać Jamału (Javier Soriano/AFP via Getty Images)

Występ Yamala zostanie skrócony do analizy chwili. Rodri jednak rozwinął temat. „Osobiście podszedłem do Lamine i pogratulowałem mu występu” – powiedział. „Ludzie zapamiętają mecz z powodu jego gola, a to, co zrobił, jest czymś, co potrafią zrobić tylko nieliczni wybrani. Ale osobiście podziękowałem mu za jego zaangażowanie w obronie. Odzyskiwanie piłki, śledzenie piłki, to, jak pomagał obrońcy. To było niesamowite jak na faceta w jego wieku. Osobiście naprawdę to cenię”.

Pod koniec gry hiszpańscy gracze zbili się w gromadkę i podskakiwali w górę i w dół, świętując dotarcie do finału. Jamał początkowo stał z dala od nich, bliżej linii środkowej, jak gwiazda z odległej galaktyki.

(Górne zdjęcie: James Gill – Danehouse/Getty Images)

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button