News

Elon Musk wygrywa z zwolnionymi pracownikami Twittera proces o odszkodowanie w wysokości 500 mln USD

Amerykański sędzia stwierdził, że federalne prawo regulujące plany świadczeń nie obejmuje roszczeń byłych pracowników.

Elon Musk wygrał proces, w którym twierdzi, że odmówił wypłaty co najmniej 500 mln dolarów odpraw tysiącom pracowników Twittera, których zwolnił w ramach masowych zwolnień po zakupie firmy zajmującej się mediami społecznościowymi, obecnie znanej jako X.

Sędzia okręgowa Stanów Zjednoczonych Trina Thompson z San Francisco w Kalifornii orzekła we wtorek, że federalna ustawa o zabezpieczeniu dochodów emerytalnych pracowników (ERISA) regulująca plany świadczeń nie obejmuje roszczeń byłych pracowników, a zatem nie ma ona jurysdykcji.

Sprawa ta jest jedną z wielu oskarżeń o niespełnienie obietnic złożonych byłym pracownikom Twittera, w tym byłemu prezesowi Paragowi Agrawalowi, i dostawcom, po zakupie firmy za 44 mld dolarów w październiku 2022 r.

Musk zarządza również firmą produkującą samochody elektryczne Tesla i według magazynu Forbes jest najbogatszym człowiekiem na świecie.

Zewnętrzna rzeczniczka Sanford Heisler Sharp, która reprezentuje byłych pracowników, powiedziała, że ​​kancelaria jest rozczarowana i rozważa swoje opcje prawne. Adwokaci Muska i X nie odpowiedzieli natychmiast na prośby agencji prasowej Reuters o komentarz.

Jak wynika ze skargi, plan odpraw Twittera przewidywał, że pracownicy, którzy pozostaną w firmie po wykupie, otrzymają wynagrodzenie za dwa lub sześć miesięcy, a także wynagrodzenie za jeden tydzień pracy za każdy rok zatrudnienia, jeśli zostaną zwolnieni.

Powodowie Courtney McMillian, która nadzorowała wynagrodzenia i świadczenia w Twitterze, oraz Ronald Cooper, kierownik operacyjny, stwierdzili, że Twitter zamiast tego zaoferował zwolnionym pracownikom odprawę w wysokości zaledwie jednego miesiąca, bez żadnych świadczeń.

Thompson powiedział, że ustawa ERISA nie miała zastosowania do planu Twittera po wykupie, ponieważ nie istniał „trwający program administracyjny”, w ramach którego firma rozpatrywałaby roszczenia indywidualnie lub oferowałaby świadczenia, takie jak ciągłe ubezpieczenie zdrowotne i usługi outsourcingowe.

„Obiecano wyłącznie płatności gotówkowe” – napisała.

Sędzia stwierdził, że pracownicy zwolnieni w wyniku masowych zwolnień na Twitterze w 2022 i 2023 roku mogą spróbować zmienić swoją skargę, ale tylko w przypadku roszczeń nieobjętych ustawą ERISA.

Sprawa nosi nazwę McMillian i in. przeciwko Muskowi i in., Sąd Okręgowy Stanów Zjednoczonych, Północny Okręg Kalifornii, numer 23-03461.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button