News

„Historyczne, zmieniające zasady gry”: Rosja o wynikach rozmów premiera Modiego i Putina

Premier Modi odbył dwudniową wizytę w Moskwie 8 i 9 lipca (plik)

Nowe Delhi:

Dwudniowa wizyta premiera Narendry Modiego w Moskwie i wyniki jego rozmów na szczycie z prezydentem Władimirem Putinem miały „historyczne i przełomowe znaczenie” biorąc pod uwagę panującą burzliwą sytuację geopolityczną, powiedział w środę rosyjski charge d'affaires Roman Babushkin.

Rosyjski dyplomata powiedział, że głównym tematem rozmów między dwoma przywódcami było rozszerzenie stosunków handlowych i gospodarczych między Indiami a Rosją.

W ramach swojej pierwszej podróży od rozpoczęcia inwazji Rosji na Ukrainę premier Modi 8 i 9 lipca złożył dwudniową wizytę w Moskwie, w trakcie której przeprowadził rozmowy na szczycie z Putinem.

„Przywódcy postanowili wzmocnić współpracę we wszystkich obszarach. To historyczny i zmieniający zasady gry ruch, zwłaszcza biorąc pod uwagę burzliwe otoczenie wokół nas” – powiedział pan Babushkin na konferencji prasowej.

„Zdobyło bezprecedensowy zasięg i prawdopodobnie przyćmiło wszystkie inne wydarzenia. Wydawało się, że cały świat to oglądał” – powiedział.

Pan Babushkin skrytykował również Stany Zjednoczone za pewne komentarze przed wizytą premiera Modiego w Moskwie i nazwał te uwagi ingerencją w stosunki między oboma państwami.

„To było postępowanie dwóch niezależnych światowych potęg oparte na wzajemnym zaufaniu i szacunku. Czynniki zewnętrzne nie odgrywają dużej roli, jeśli chodzi o stosunki Rosja-Indie” – powiedział.

Indie i Rosja osiągnęły podstawowe porozumienia w kluczowych obszarach naszej współpracy – dodał.

Starszy dyplomata powiedział, że obie strony zobowiązały się do rozszerzenia współpracy w szeregu kluczowych obszarów, w tym w zakresie paliw kopalnych, energii jądrowej i handlu.

Podkreślając najważniejsze wyniki rozmów na szczycie, Babuszkin powiedział, że Indie i Rosja postanowiły wdrożyć dwustronny system płatności, wykorzystujący waluty krajowe.

Jak zauważyłeś, jednym z najważniejszych punktów wspólnego oświadczenia była decyzja o podjęciu prac nad utworzeniem systemu płatności w ramach rozliczeń w walucie krajowej – dodał.

Podczas rozmów premiera Modiego z Putinem obie strony postawiły sobie za cel osiągnięcie rocznej wymiany handlowej na poziomie 100 miliardów dolarów do 2030 roku i zobowiązały się do opracowania solidnego dwustronnego mechanizmu rozliczania płatności z wykorzystaniem walut krajowych.

Na żądanie Indii skierowane do Rosji, aby zapewnić powrót Hindusów pracujących w armii rosyjskiej, powiedział: „Jesteśmy na tej samej stronie co Indie w tej sprawie”. Mamy nadzieję, że zostanie to wkrótce rozwiązane, powiedział, kiedy Hindusi wrócą do domu.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button