News

Indie i Austria zgadzają się naciskać na szybszą umowę o wolnym handlu między Indiami a UE

Premier Modi odbył dwudniową oficjalną wizytę w Austrii

Wiedeń:

Podkreślając, że Indie i Unia Europejska mają „największą i najbardziej dynamiczną przestrzeń wolnego rynku na świecie”, Indie i Austria w środę omówiły stosunki indyjsko-unijne i stwierdziły, że od dawna oczekiwana umowa o wolnym handlu UE musi zostać przyspieszona.

Kanclerz Austrii Karl Nehammer oraz premier Narendra Modi potwierdzili, że głębsze więzi między UE a Indiami przyniosą korzyści obu stronom i będą miały pozytywny wpływ na skalę globalną. Potwierdzili również swoje zdecydowane poparcie dla trwających negocjacji handlowych i inwestycyjnych między Indiami a UE oraz szybkiego wdrożenia Partnerstwa na rzecz łączności między UE a Indiami.

Premier Modi złożył oficjalną dwudniową wizytę w Austrii na zaproszenie kanclerz Nehammer. Była to pierwsza wizyta premiera Indii w Austrii po 41 latach, w roku, w którym obchodzono 75. rocznicę stosunków dyplomatycznych między obydwoma krajami.

„Kanclerz i premier skupili się na stosunkach między Indiami a UE, ponieważ, jak wiadomo, umowa o wolnym handlu (FTA) między Indiami a UE jest przedmiotem negocjacji od ponad 23 lat” – powiedział minister spraw zagranicznych Vinay Kwatra na konferencji prasowej z okazji wizyty premiera Modiego.

„Premier Modi i kanclerz Austrii zgodzili się, że to był strasznie długi czas na przeciąganie dyskusji i zgodzili się, że jest to coś, co zarówno Indie, jak i oni powinni spróbować zrobić, aby przyspieszyć ten proces” – powiedział Kwatra.

„Oczywiście mówili także o zakresie możliwości zarówno w przestrzeni gospodarczej, jak i politycznej” – powiedział, dodając: „Dotyczą one partnerstwa Indie-UE, a także tego, jak relacje Indie-Austria pozycjonują się synergicznie w ogólnych relacjach Indie-UE”.

UE jest trzecim co do wielkości partnerem handlowym Indii, odpowiadając za handel towarami o wartości 88 miliardów euro w 2021 r. lub 10,8 proc. całkowitego handlu indyjskiego. Indie są 10. co do wielkości partnerem handlowym UE, odpowiadając za 2,1 proc. całkowitego handlu towarami UE. Handel usługami między UE a Indiami osiągnął 30,4 miliarda euro w 2020 r., zgodnie z danymi dostępnymi na stronie internetowej UE.

We wspólnym oświadczeniu Indii i Austrii wydanym na zakończenie oficjalnej wizyty państwowej stwierdzono, że obaj przywódcy podkreślili, że Indie i Unia Europejska mają największą i najbardziej dynamiczną przestrzeń wolnego rynku na świecie, a także zauważyli, że głębsze więzi między UE a Indiami przyniosą korzyści obu stronom oraz będą miały pozytywny globalny wpływ.

„Kanclerz Nehammer i premier Modi zgodzili się poprzeć różne inicjatywy mające na celu zbliżenie Indii i UE. W tym kontekście potwierdzili swoje silne poparcie dla trwających negocjacji handlowych i inwestycyjnych między Indiami a UE oraz dla wczesnego wdrożenia Partnerstwa na rzecz Łączności UE-Indie” – czytamy.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button