News

Indie pozostaną strategicznym partnerem pomimo obaw o powiązania z Rosją: USA

Administracja Bidena oświadczyła dziś, że „w dalszym ciągu będziemy postrzegać Indie jako strategicznego partnera”

Waszyngton:

Administracja Bidena oświadczyła, że ​​Indie pozostaną strategicznym partnerem USA, pomimo obaw dotyczących powiązań z Rosją.

Premier Narendra Modi spędził dwa dni w Rosji na 22. dorocznym szczycie indyjsko-rosyjskim, który z uwagą obserwował Zachód w obliczu konfliktu na Ukrainie.

Podczas rozmowy z prezydentem Putinem we wtorek premier Modi powiedział prezydentowi Putinowi, że rozwiązanie konfliktu na Ukrainie nie jest możliwe na polu bitwy, a wysiłki pokojowe nie przynoszą rezultatów pośród bomb i kul.

We wtorek rzecznicy Pentagonu i Departamentu Stanu odpowiedzieli niezależnie na pytania dotyczące stosunków Indii z Rosją i wizyty premiera Modiego w Moskwie.

„Indie i Rosja utrzymują stosunki od bardzo dawna. Z perspektywy USA Indie są strategicznym partnerem, z którym nadal prowadzimy pełny i szczery dialog, aby uwzględnić ich stosunki z Rosją. Jeśli chodzi o szczyt NATO, który odbędzie się w tym tygodniu, oczywiście, podobnie jak wy, świat skupia się na tym” – powiedział sekretarz prasowy Pentagonu, generał dywizji Pat Ryder, reporterom na konferencji prasowej.

Z drugiej strony rzecznik Departamentu Stanu USA Matthew Miller powiedział reporterom na swojej codziennej konferencji prasowej, że USA jasno wyraziły swoje „obawy dotyczące relacji Indii z Rosją”.

„Wyraziliśmy je prywatnie bezpośrednio rządowi Indii i nadal to robimy. I to się nie zmieniło” – powiedział pan Miller reporterom na swojej codziennej konferencji prasowej.

Indie otworzyły się na swoje „specjalne i uprzywilejowane partnerstwo strategiczne” z Rosją i utrzymały dynamikę w stosunkach.

Indie nie potępiły inwazji Rosji na Ukrainę w 2022 r., ale konsekwentnie opowiadały się za rozwiązaniem konfliktu na drodze dialogu i dyplomacji.

Generał dywizji Ryder powiedział: „Nie sądzę, aby ktokolwiek był zaskoczony, jeśli (rosyjski) prezydent (Władimir) Putin spróbuje przedstawić tę wizytę w sposób, który w jakiś sposób pokaże, że nie jest odizolowany od reszty świata. A faktem jest, że wojna z wyboru prezydenta Putina odizolowała Rosję od reszty świata, a to pociągnęło za sobą ogromne koszty. Ich agresywna wojna pociągnęła za sobą ogromne koszty, a fakty to potwierdzają” – powiedział.

„Dlatego nadal będziemy postrzegać Indie jako strategicznego partnera. Będziemy nadal prowadzić z nimi intensywny dialog” – powiedział generał dywizji Ryder.

„On (Putin) nie wygląda na tak wyobcowanego, skoro głowa największej demokracji świata przebywa teraz w Moskwie i go obejmuje” – zapytał reporter.

Generał dywizji Ryder odpowiedział, że premier Modi niedawno spotkał się również z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i zapewnił, że Indie nadal będą robić wszystko, co w ich mocy, aby wesprzeć pokojowe rozwiązanie wojny na Ukrainie.

„Myślę, że wierzymy, iż Indie wesprą wysiłki mające na celu zapewnienie trwałego i sprawiedliwego pokoju dla Ukrainy i przekażą panu Putinowi, jak ważne jest przestrzeganie Karty Narodów Zjednoczonych oraz zasad suwerenności i integralności terytorialnej” – dodał.

Pan Miller powiedział, że USA nadal „apelują do Indii o wsparcie wysiłków na rzecz osiągnięcia trwałego i sprawiedliwego pokoju na Ukrainie, w oparciu o zasady Karty ONZ oparte na utrzymaniu integralności terytorialnej Ukrainy i jej suwerenności. I to będzie nadal przedmiotem naszych rozmów z Indiami”.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button