News

Izrael nakazuje Palestyńczykom opuszczenie miasta Gaza, ponieważ trwają rozmowy o zawieszeniu broni w Dosze

Wojsko izraelskie wydało rozkaz wszystkim Palestyńczykom opuszczenia miasta Gaza i udania się na południe. Izrael kontynuuje nową ofensywę na północy, południu i w centrum Strefy Gazy, w wyniku której w ciągu ostatnich 48 godzin zginęły dziesiątki osób.

W środę z powietrza zrzucano ulotki wzywające „wszystkich w mieście Gaza” do opuszczenia go i podążania „bezpiecznymi trasami” na południe w kierunku Deir el-Balah i Az-Zawayda.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Strefy Gazy zaapelowało do mieszkańców miasta, aby powstrzymali się od stosowania się do izraelskich rozkazów ewakuacji. Twierdzi, że instrukcje te są częścią psychologicznej wojny izraelskiej armii przeciwko Palestyńczykom.

Organizacja Narodów Zjednoczonych stwierdziła, że ​​ostatnie ewakuacje „jedynie pogłębią masowe cierpienie palestyńskich rodzin, z których wiele było już wielokrotnie przesiedlanych”.

„Cywile muszą być chronieni” – powiedział rzecznik Sekretarza Generalnego ONZ Antonio Guterresa, Stephane Dujarric.

Dziennikarka Al-Dżaziry Hind Khoudary, relacjonując wydarzenia w Deir-el-Balah, stwierdziła, że ​​Palestyńczycy w mieście Gaza, gdzie nasiliły się izraelskie ataki, czują się uwięzieni i nie wiedzą, dokąd się udać.

„Przypomnę wam również, że nie ma żadnych zespołów obrony cywilnej i nie ma Czerwonego Krzyża. Nie ma nikogo, kto mógłby ewakuować tych Palestyńczyków” – powiedziała.

Izrael wydał pierwszy oficjalny nakaz ewakuacji części miasta 27 czerwca, a w kolejnych dniach wydał dwa kolejne.

Rząd twierdzi, że ściga bojowników Hamasu, którzy przegrupowują się w różnych częściach Gazy po dziewięciu miesiącach wojny. Ponowny atak lądowy rozpoczął się we wschodniej dzielnicy miasta Shujayea, ale w tym tygodniu czołgi przemieściły się również do centralnych i zachodnich dzielnic, zmuszając dziesiątki tysięcy cywilów do ucieczki na południe.

Izrael nasila ataki w Strefie Gazy

Ostatni nakaz ewakuacji został wydany dzień po izraelskim ataku powietrznym na szkołę Al-Awdah, w którym zginęło co najmniej 30 osób, a 53 zostało rannych, głównie kobiety i dzieci, zgodnie z informacjami palestyńskich medyków.

Ekskluzywne nagranie ze szkoły, uzyskane przez Al Jazeera, pokazuje młodych Palestyńczyków grających w piłkę nożną na zewnątrz szkoły, podczas gdy dziesiątki ludzi to ogląda. Następnie słychać głośny wybuch, który zmusza ludzi do ucieczki w poszukiwaniu schronienia.

Palestyński chłopiec powiedział Al Jazeerze, że stracił kilku krewnych w ataku. „Siedzieliśmy, a potem spadł pocisk i wszystko zniszczył” – powiedział, szlochając. „Straciłem wujka, kuzynów i krewnych”.

Atak został potępiony przez światowych przywódców, a izraelskie wojsko poinformowało o wszczęciu dochodzenia.

Agencja Narodów Zjednoczonych do spraw Pomocy Uchodźcom Palestyńskim (UNRWA) podała w programie X, że dwie trzecie administrowanych przez nią szkół w Strefie Gazy, które od początku wojny służyły jako schronienia dla przesiedlonych Palestyńczyków, zostało zaatakowane. W wyniku ataku zginęło 524 osoby.

„Struktury ONZ, szkoły i schroniska nie są celem” – głosi oświadczenie.

W środę izraelska armia poinformowała również o ataku na bojowników w siedzibie UNRWA.

Podczas wizyty w środkowej części Strefy Gazy w środę dowódca sił zbrojnych Izraela, generał porucznik Herzi Halevi, powiedział, że siły zbrojne działają na różne sposoby w różnych częściach terytorium, „aby realizować bardzo ważną misję: wywierać presję”.

„Będziemy kontynuować działania mające na celu uwolnienie zakładników” – powiedział Halevi.

Według palestyńskich urzędników, od października w wojnie Izraela z Gazą zginęło co najmniej 38 295 osób, a 88 241 zostało rannych. Ministerstwo zdrowia Gazy poinformowało w środę, że w ciągu ostatnich 24 godzin zginęło 52 Palestyńczyków, a 208 zostało rannych.

Izrael rozpoczął wojnę w Strefie Gazy po tym, jak Hamas przeprowadził atak na południowy Izrael, zabijając co najmniej 1139 osób (według obliczeń Al-Dżaziry opartych na izraelskich statystykach), a około 250 osób wzięto jako zakładników, z których kilkadziesiąt nadal przebywa w niewoli w Strefie Gazy.

Postęp w rozmowach o zawieszeniu broni?

Wzmożona aktywność militarna Izraela nastąpiła po spotkaniu mediatorów ze Stanów Zjednoczonych, Egiptu i Kataru z przedstawicielami Izraela w stolicy Kataru, Dosze, w celu przeprowadzenia rozmów mających na celu zawarcie długo oczekiwanego zawieszenia broni oraz wymianę jeńców przetrzymywanych przez Hamas na Palestyńczyków przetrzymywanych w izraelskich więzieniach.

Przedstawiciele Hamasu wyrazili obawy, że intensywne izraelskie ataki przeprowadzone w ostatnich dniach na całym terytorium mogą zniweczyć negocjacje.

Ismail Haniyeh, przywódca Hamasu, powiedział w poniedziałek, że nasilające się ataki Izraela zagrażają rozmowom w kluczowym momencie i mogą doprowadzić do „powrotu do punktu wyjścia” w negocjacjach.

Hamas jednak nadal chce, aby międzynarodowi mediatorzy zagwarantowali, że rozmowy o rozejmie w Dosze zakończą się trwałym zawieszeniem broni. Ale premier Izraela Benjamin Netanjahu nalegał, że nie zgodzi się na żadną umowę zmuszającą Izrael do zaprzestania kampanii w Gazie bez wyeliminowania Hamasu.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button