News

Kilka dni po wizycie w Indiach premier Bangladeszu w Chinach przeprowadzi rozmowy z Xi Jinpingiem

Bangladesz i Chiny prawdopodobnie podpiszą i odnowią od 20 do 22 porozumień o współpracy

Pekin:

Premier Bangladeszu Sheikh Hasina przybyła tutaj we wtorek z czterodniową wizytą, aby przeprowadzić rozmowy z najwyższymi rangą przedstawicielami Chin, w tym prezydentem Xi Jinpingiem i premierem Li Qiangiem, w celu dalszego zacieśnienia dwustronnych więzi strategicznych.

Jak podała oficjalna agencja prasowa BSS, podczas oddzielnych spotkań z Xi i Li w środę omawiane będą wszelkie kwestie dotyczące stosunków dwustronnych, a także kwestie regionalne i międzynarodowe.

Jak podała bangladeska agencja prasowa, wizyta premier Bangladeszu w Chinach odbędzie się 15 dni po jej ostatniej wizycie w Indiach, która miała miejsce w dniach 21–22 czerwca.

Hasina ostatnie rozmowy z prezydentem Xi odbyła niedawno na marginesie 15. szczytu BRICS w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki.

Hasina odbędzie również dwustronne spotkanie na szczeblu delegacji ze swoim chińskim odpowiednikiem Li Qiangiem w Wielkiej Hali Ludowej. Po spotkaniu Bangladesz i Chiny prawdopodobnie podpiszą i odnowią 20 do 22 memorandów o porozumieniu (MoU), podano w raporcie.

„MoU w sprawie współpracy w sektorze ekonomicznym i bankowym, handlu i inwestycji, gospodarki cyfrowej, rozwoju infrastruktury, pomocy w zarządzaniu katastrofami, budowy 6. i 9. mostu przyjaźni Bangladesz-Chiny, eksportu produktów rolnych z Bangladeszu i łączności międzyludzkiej prawdopodobnie zostaną podpisane” – powiedział minister spraw zagranicznych dr Hasan Mahmud w niedzielę na konferencji prasowej inaugurującej w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w Bangladeszu.

Podczas wizyty dr Hasan poinformował, że zostanie także ogłoszona inauguracja kilku projektów realizowanych w obu krajach.

Tematami przewodnimi dyskusji będą kwestie Rohingya oraz współpracy w biznesie, handlu, przedsiębiorczości i rozwoju.

Jak podano w raporcie, jest to czwarta wizyta Hasiny w Chinach. Oczekuje się, że dzięki niej stosunki między Bangladeszem a Chinami zostaną podniesione z poziomu „kompleksowego strategicznego partnerstwa kooperacyjnego” do poziomu „partnerstwa strategicznego”.

Oba kraje będą w przyszłym roku świętować złoty jubileusz stosunków dyplomatycznych.

Tymczasem główny doradca polityczny Chin Wang Huning spotkał się we wtorek w Pekinie z premier Hasiną.

Wang, przewodniczący Narodowego Komitetu Chińskiej Ludowej Politycznej Konferencji Konsultacyjnej (CPPCC), stwierdził, że pod strategicznym przewodnictwem przywódców obu krajów, Chiny i Bangladesz szanują się i traktują się na równi, dając dobry przykład przyjaznego współistnienia i korzystnej dla obu stron współpracy między krajami.

Chiny są gotowe pogłębić praktyczną współpracę z Bangladeszem w różnych dziedzinach i przenieść strategiczne partnerstwo kooperacyjne między oboma krajami na nowy poziom, aby przynieść większe korzyści obu narodom – słowa Wanga cytuje oficjalna agencja prasowa Xinhua.

(Poza nagłówkiem, artykuł ten nie był edytowany przez zespół NDTV i został opublikowany za pośrednictwem kanału syndykowanego.)

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button