News

Kluczowy raport o inflacji pojawi się w czwartek, ponieważ inwestorzy są coraz bardziej pewni obniżki stóp procentowych przez Fed

Supermarket Aldi w Alhambrze w Kalifornii, USA, w czwartek 27 czerwca 2024 r.

Eric Thayer | Bloomberg | Getty Images

Oczekiwany w czwartek raport dotyczący inflacji może wzmocnić oczekiwania na Rezerwa Federalna obniżyć stopy procentowe w nadchodzących miesiącach.

Raport o indeksie cen konsumpcyjnych (CPI) za czerwiec ma zostać opublikowany o 8:30 rano czasu wschodniego. Ostatnie publikacje ekonomiczne sugerują, że inflacja i wzrost gospodarczy się obniżają, w tym raport z zeszłego tygodnia, że ​​stopa bezrobocia w czerwcu wzrosła do 4,1%.

Czwartkowy raport ukazał się po tym, jak prezes Rezerwy Federalnej Jerome Powell przedstawił dwa dni zeznań na Kapitolu w tym tygodniu. Szef banku centralnego nie wskazał, kiedy dokładnie rozpoczną się obniżki stóp. Powell powiedział jednak, że Fed widzi ryzyko dla gospodarki bardziej w równowadze między inflacją a recesją i że bank centralny nie musi czekać, aż inflacja osiągnie poziom 2%, aby obniżyć stopy.

Na co zwrócić uwagę

Ekonomiści ankietowani przez Dow Jones spodziewają się wzrostu CPI o 0,1% w ujęciu miesięcznym i 3,1% w ujęciu rocznym. Oczekuje się, że bazowy CPI, który nie uwzględnia bardziej zmiennych cen żywności i energii, wzrośnie o 0,2% od maja i o 3,4% od czerwca ubiegłego roku.

W maju wskaźnik CPI wynosił niezmieniony miesiąc do miesiąca i o 3,3% więcej w ujęciu rocznym.

Matt Brenner, wiceprezes ds. inwestycji i zarządzania produktami w MissionSquare Retirement, powiedział, że skupienie się na trendach dotyczących bezrobocia i inflacji może wzmocnić argumenty za obniżką stóp procentowych.

„Poziom inflacji jest nadal wysoki w porównaniu do poziomu z Rezerwy Federalnej [2%] cel. Poziom bezrobocia jest nadal bardzo niski historycznie, na poziomie 4,1%. Ale trend w obu przypadkach jest taki, że bezrobocie stopniowo zaczyna rosnąć, a inflacja kontynuuje swoją spadkową trajektorię”, powiedział Brenner.

„Od jakiegoś czasu Fed bardziej skupia się na poziomach, a teraz wydaje się, że może zacząć bardziej skłaniać się ku skupieniu się na trendzie. A jeśli tak jest, to szanse na obniżkę stóp procentowych rosną” – dodał Brenner.

Cena zmiany w składnikach które składają się na indeks CPI, będą również w centrum uwagi w czwartek, zwłaszcza jeśli liczba będzie inna od oczekiwań. Usługi schronienia i opieki medycznej mogą być kluczowymi obszarami do obserwacji, powiedział dyrektor ds. inwestycji Wilmington Trust, Tony Roth.

Zarówno schronienie, jak i usługi medyczne stanowią istotne elementy wskaźnika wydatków konsumpcyjnych, który jest preferowanym przez Fed wskaźnikiem inflacji, a nie wskaźnikiem CPI.

„Widzieliśmy usługi medyczne [be] dość łagodne, a to ważne, ponieważ usługi medyczne stanowią znacznie większą część PCE, co jest ważniejszym z dwóch wskaźników inflacji”, powiedział Roth.

Wpływ na rynek

Ikona wykresu giełdowegoIkona wykresu giełdowego

ukryj zawartość

Rynek akcji odnotował wzrosty w lipcu, a indeks S&P 500 w środę osiągnął kolejny rekordowy poziom.

Ceny kontraktów terminowych na fundusze federalne pokazują, że inwestorzy spodziewają się, że Fed utrzyma stopy procentowe na niezmienionym poziomie na posiedzeniu pod koniec tego miesiąca, a następnie obniży je we wrześniu, zgodnie z Narzędzie CME FedWatchMiesiąc temu szanse na kolejną przerwę we wrześniu były bliskie remisu, według tego samego narzędzia, które wykorzystuje 30-dniowe kontrakty terminowe na fundusze federalne, aby uzyskać domniemane prawdopodobieństwa.

Oczekiwane utrzymanie się inflacji w lipcu może sprawić, że czwartkowy raport o wskaźniku CPI nie będzie miał większego wpływu na rynek, napisała w środę w nocie do klientów Meghan Swiber, strateg ds. stóp procentowych Bank of America.

„Ochładzanie się aktywności i ograniczenia dotyczące krótkoterminowych obniżek cen powinny ograniczyć reakcję rynku w obu kierunkach” – powiedział Swiber.

Roth z Wilmington Trust stwierdził jednak, że ceny akcji mogą wzrosnąć, jeśli wskaźnik inflacji okaże się niższy od oczekiwanego, ponieważ niektórzy inwestorzy nie pozbyli się obaw z początku tego roku, gdy inflacja chwilowo wzrosła.

„Nie sądzę, aby rynek w pełni docenił słabość gospodarki, ani fakt, że inflacja jest już wyraźnie w lusterku wstecznym” – powiedział Roth.

— Do relacji przyczynił się Michael Bloom z CNBC.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button