News

Kraje NATO zgadzają się, że Ukraina jest na "nieodwracalna ścieżka" do członkostwa

Przywódcy państw NATO w oświadczeniu wydanym w środę na szczycie w Waszyngtonie stwierdzili, że Ukraina znajduje się na „nieodwracalnej drodze” do Członkostwo w NATO.

Deklaracja szczytupodpisane przez wszystkie 32 państwa członkowskie NATO, zawiera jak dotąd najsilniejsze sformułowania dotyczące intencji organizacji co do ewentualnego przyjęcia Ukrainy jako swojego członka.

Ukraina i jej ochrona stanowią centralną część tegoroczny szczyt NATO w Waszyngtonie, DC, którego gospodarzem był prezydent Biden. Deklaracja, która obejmuje przekonania i cele NATO, mówi, że Ukraina „stała się coraz bardziej interoperacyjna i politycznie zintegrowana z sojuszem”.

Przywódcy świata biorą udział w szczycie NATO w Waszyngtonie, DC
Premier Wielkiej Brytanii Keir Starmer, prezydent Joe Biden i sekretarz NATO Jens Stoltenberg na szczycie NATO 2024 10 lipca 2024 r. w Waszyngtonie, DC

Kevin Dietsch/Getty Images


„Cieszymy się z konkretnych postępów, jakie Ukraina poczyniła od szczytu w Wilnie w zakresie wymaganych reform demokratycznych, gospodarczych i bezpieczeństwa” – głosi deklaracja. „W miarę jak Ukraina kontynuuje tę ważną pracę, będziemy nadal wspierać ją na jej nieodwracalnej drodze do pełnej integracji euroatlantyckiej, w tym członkostwa w NATO. Potwierdzamy, że będziemy w stanie rozszerzyć zaproszenie na Ukrainę, aby dołączyła do Sojuszu, gdy sojusznicy wyrażą na to zgodę i zostaną spełnione warunki”.

Oświadczenie sojuszu nie zawierało jednak konkretnego harmonogramu członkostwa Ukrainy, która dążyła do sformalizowania swoich więzi z Europą i USA. zwołano rok temupotwierdzili, że Ukraina ostatecznie zostanie członkiem organizacji. W zeszłym roku sekretarz stanu Antony Blinken powiedział, że Ukraina poczyniła „dobry postęp” w kierunku członkostwa, ale musi zrobić więcej, w tym przeprowadzić reformy wojskowe i demokratyczne. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował zeszłoroczne oświadczenie.

Panie Bidenie, który staje przed testem swojej sprawności aby zostać kandydatem Demokratów, uczynił Ukrainę kluczowym tematem swego przemówienia otwierającego szczyt.

Senat USA Ukraina
Lider większości w Senacie Chuck Schumer eskortuje prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego wraz z liderem mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem na ceremonię wręczenia medali na Kapitolu 10 lipca 2024 r. w Waszyngtonie, DC

John McDonnell / AP


„Wiemy, że Putin nie zatrzyma się na Ukrainie. Ale nie mylcie się — Ukraina może i zatrzyma Putina” — powiedział prezydent o prezydencie Rosji Władimirze Putinie. „Zwłaszcza przy naszym pełnym, zbiorowym poparciu. Mają nasze pełne poparcie”.

Pan Biden podkreślił, że NATO jest teraz równie ważne jak zawsze, powołując się na zagrożenia terrorystyczne i Dwuletnia wojna Rosji z Ukrainą. Prezydent ogłosił darowiznę sprzętu obrony powietrznej dla Ukrainy od USA, Niemiec, Holandii, Rumunii i Włoch. W nadchodzących miesiącach USA i ich partnerzy dostarczą Ukrainie dziesiątki dodatkowych taktycznych systemów obrony powietrznej, powiedział.

Zełenski jak najlepiej wykorzystał czas spędzony w Waszyngtonie, spotykając się z liderami na Kapitolu w środę. Zełenski spotkał się z przewodniczącym Izby Reprezentantów Mike'iem Johnsonem, a także liderem większości w Senacie Chuckiem Schumerem i liderem mniejszości w Senacie Mitchem McConnellem, ponieważ nadal prosi o więcej funduszy i dostaw, aby obronić swój kraj przed inwazją Rosji.

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button