News

Ludzie na Zachodzie są niezadowoleni ze stanu demokracji, mówią Hindusi…

W 27 krajach ponad 50 proc. respondentów w 11 krajach jest zadowolonych z demokracji

Nowe Delhi:

Wybory odbywają się w głównych demokracjach na całym świecie, obejmujących prawie połowę światowej populacji. Stany Zjednoczone pójdą do wyborów w listopadzie. W połowie roku wybory odbyły się w Rosji, Korei Południowej, Unii Europejskiej, Belgii, Meksyku, Pakistanie, Francji i na Tajwanie. Indie, największa demokracja na świecie, zakończyły wybory w historii ludzkości.

Co ciekawe, raport Pew Research wskazuje, że kraje o wysokich dochodach, głównie zachodnie, są niezadowolone ze sposobu funkcjonowania demokracji w swoich krajach.

Kto jest niezadowolony?

Pew Research Center przeprowadziło ponad 900 wywiadów w 27 krajach, zadając respondentom pytanie: „Jak bardzo są Państwo zadowoleni z funkcjonowania demokracji w Państwa kraju?”

W Ameryce Północnej 68 procent ludzi jest niezadowolonych z obecnego funkcjonowania demokracji. Spadek zadowolenia obserwowany od 2021 r. pokazuje 10-procentowy spadek w USA. W Meksyku równy odsetek respondentów był zadowolony i niezadowolony. W Kanadzie pod rządami premiera Justina Trudeau tylko 52 procent ludzi jest zadowolonych z funkcjonowania demokracji. Przeczytaj pełny raport tutaj

W Europie tylko Szwecja wypadła dobrze, 75 proc. respondentów było zadowolonych ze sposobu, w jaki funkcjonuje demokracja. Co ciekawe, Francja, jedna z najstarszych demokracji na świecie, odnotowała 35 proc. zadowolonych. Najniższy wynik osiągnęła Grecja, 22 proc.

W Azji tylko Singapur i Indie zgłosiły ponad 75% zadowolenia. W Indiach 77% było zadowolonych ze sposobu, w jaki funkcjonuje demokracja. W Singapurze odsetek ten wynosi 80%. Japonia była najniższa, 31%.

Spośród 27 krajów, ponad 50 procent respondentów w 11 krajach jest zadowolonych z demokracji. Respondenci z 11 krajów na zachodzie z 17 nie są w dużym stopniu niezadowoleni.

W Wielkiej Brytanii nastąpiła poważna zmiana w nastawieniu politycznym, konserwatyści pod przywództwem Rishi Sunaka zostali wyrzuceni, a Partia Pracy Keira Starmera odniosła miażdżące zwycięstwo po 13 latach. We Francji obserwuje się poważne zamieszanie polityczne, ponieważ Zgromadzenie Narodowe ogłosiło zawieszony parlament, co utrudnia określenie, kto obejmie kluczowe stanowiska rządowe.

W USA Joe Biden ubiega się o kolejną kadencję z powodu obaw o swój stan zdrowia, podczas gdy Donald Trump, który zmaga się z problemami prawnymi, ma nadzieję na powrót do władzy.

Claudia Sheinbaum została wybrana miażdżącą większością głosów na pierwszą kobietę na stanowisku prezydenta Meksyku, zapisując się w historii kraju nękanego szerzącą się przestępczością i przemocą ze względu na płeć.

Putin zacieśnił uścisk na Rosji dzięki reelekcji, która spotkała się z niewielkim lub żadnym sprzeciwem. Jest u władzy od ostatniego dnia 1999 roku, teraz jest na dobrej drodze, aby zostać najdłużej urzędującym rosyjskim przywódcą od ponad dwóch stuleci.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button