News

Macron z Francji krytykuje izraelskiego ministra za poparcie dla Marine Le Pen

Minister ds. diaspory Izraela Amichaj Czikli publicznie poparł skrajnie prawicową kandydatkę Marine Le Pen przed głosowaniem w parlamencie Francji.

Prezydent Francji Emmanuel Macron potępił „niedopuszczalne” komentarze izraelskiego ministra, który publicznie promował skrajnie prawicową kandydatkę Marine Le Pen przed wyborami parlamentarnymi we Francji.

Izraelskie media podały, że minister ds. diaspory Amichaj Czikli powiedział, że lider Narodowego Zgromadzenia będzie „doskonały dla Izraela”.

Rozgniewany Macron zadzwonił do premiera Izraela Benjamina Netanjahu, aby poskarżyć się na komentarze.

„Myślę, że ja i Netanjahu podzielamy to samo zdanie. To nie jest sprawa osobista” – zacytowano Chilkliego.

Poparcie dla Le Pen opiera się na jej stanowisku wobec Hamasu, Międzynarodowego Trybunału Karnego – gdzie izraelscy przywódcy są oskarżani o zbrodnie wojenne – i „walce społeczności żydowskiej z antysemityzmem” – powiedział Chilkli.

Prezydent Francji powiedział Netanjahu, że komentarze Czikliego są „nie do przyjęcia” i że rozważa ingerencję, powiedziały dwa źródła zaznajomione z rozmową telefoniczną portalowi informacyjnemu Axios.

Według doniesień rozmowa zakończyła się zobowiązaniem Netanjahu, że nie dopuści do dalszych oświadczeń swoich ministrów na temat wewnętrznych spraw Francji.

Według izraelskiej gazety Haaretz, jeden z anonimowych izraelskich urzędników nazwał zachowanie Czikliego „bombą dyplomatyczną”.

W ostatnich latach Le Pen i Zgromadzenie Narodowe przyjęły proizraelskie stanowisko w sprawach zagranicznych, próbując w ten sposób oddalić od partii oskarżenia o antysemityzm, po tym jak jej ojciec i założyciel partii nazwał kiedyś nazistowskie komory gazowe „szczegółem historycznym”.

Minister spraw zagranicznych Israel Katz napisał na Twitterze podczas drugiej tury głosowania, że ​​Izrael „nie bierze udziału w wyborach we Francji i szanuje francuską demokrację”.

Marine Le Pen, liderka skrajnie prawicowej francuskiej partii Zjednoczenie Narodowe, oddaje swój głos [File: Yves Herman/Reuters]

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button