Science

Młodzi ludzie wierzą, że sztuczna inteligencja jest cennym narzędziem w opiece zdrowotnej

Zdjęcie rentgenowskie z badania FRACTURE

Dzieci i młodzież mają generalnie pozytywne nastawienie do sztucznej inteligencji (AI) i uważają, że powinna być wykorzystywana w nowoczesnej opiece zdrowotnej — wynika z pierwszego tego rodzaju badania przeprowadzonego przez UCL i Great Ormond Street Hospital (GOSH).

W ogólnokrajowym badaniu zapytano dzieci i młodzież w wieku od 6 do 23 lat ze wszystkich czterech krajów Wielkiej Brytanii o ich poglądy na temat tego, w jaki sposób chcieliby, aby sztuczna inteligencja była wykorzystywana do poprawy opieki zdrowotnej.

Zespołem kierowała profesor Susan Shelmerdine (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health i GOSH) oraz dr Lauren Lee, młoda koordynatorka w GOSH Young Persons' Advisory Group (YPAG) – grupie współpracującej z GOSH w celu zapewnienia, że ​​poglądy młodych ludzi są brane pod uwagę.

AI staje się coraz bardziej dostępna w nowoczesnej opiece zdrowotnej, szczególnie w dziedzinie radiologii, gdzie może być używana do analizy skanów. Ale podczas gdy społeczność radiologiczna, w tym radiolodzy dziecięcy, jest ogólnie pozytywnie nastawiona do stosowania AI, niewiele uwagi poświęcono temu, jak dzieci i młodzi dorośli czują się w związku z wykorzystaniem AI w ich własnych danych obrazowych.

Wyniki ankiety, opracowanej wspólnie z komitetem sterującym złożonym z pacjentów i opiekunów z GOSH YPAG oraz GOSH Parents and Carer Advisory Group (PCAG) ds. badań, wykazały, że dzieci i młodzież są ostrożni, ale generalnie pozytywnie nastawieni do sztucznej inteligencji.

Wyniki ankiety wykazały, że młodzi ludzie chcieliby, aby AI była wykorzystywana w opiece zdrowotnej, szczególnie jeśli mogłaby poprawić ich opiekę i wyniki. Chcieli jednak, aby narzędzia były nadzorowane przez pracowników służby zdrowia, ponieważ uważają, że istnieją elementy opieki, takie jak empatia i etyczne podejmowanie decyzji, których AI nie jest w stanie naśladować, a w obliczu człowieka i komputera byliby bardziej skłonni zaufać człowiekowi.

W odpowiedzi na szczegółowe pytania dotyczące radiologii respondenci uważali, że sztuczna inteligencja będzie dokładnie wykrywać problemy na zdjęciach rentgenowskich kości i nie mieli nic przeciwko temu, ile czasu zajmie otrzymanie wyników, pod warunkiem, że będą one tak dokładne, jak to tylko możliwe. Ponadto sztuczna inteligencja była używana pod warunkiem, że ich opieką nadal będzie zajmował się zaufany lekarz.

Wyniki badania są już włączane do badań prowadzonych w GOSH, oceniających i rozwijających narzędzia AI, aby lepiej wykrywać i opisywać złamania z dużego zestawu danych skanów rentgenowskich u dzieci w całej Wielkiej Brytanii. Ankietę online wysłano do szkół, uniwersytetów i partnerów charytatywnych, zachęcając dzieci i młodych dorosłych do udzielania odpowiedzi w ciągu jednego roku.

Główna badaczka, profesor Susan Shelmerdine (UCL Great Ormond Street Institute of Child Health i GOSH) wraz ze swoim zespołem ma nadzieję opracować narzędzia AI, które będą mogły tworzyć pisemne raporty bezpośrednio z obrazów radiologicznych i umożliwiać pacjentom zadawanie sztucznej inteligencji pytań dotyczących ich badań obrazowych.

Profesor Shelmerdine powiedział: „Liczba przeszkolonych radiologów dziecięcych w Wielkiej Brytanii jest stosunkowo niewielka, więc narzędzia takie jak sztuczna inteligencja mogłyby pomóc w podniesieniu kwalifikacji naszej kadry, aby zapewnić bardziej sprawiedliwą opiekę pacjentom, którzy nie mają możliwości udania się do specjalistycznych szpitali, takich jak GOSH.

„Niemniej jednak nie możemy zakładać, że wiemy, czego chcą dzieci. Pocieszające było to, że gdy zapytano dzieci i młodzież, byli pozytywnie nastawieni do wykorzystania AI w ich opiece zdrowotnej, ale ważne było również zrozumienie, co było dla nich ważne – na przykład nadzór ludzki – abyśmy mogli uwzględnić to w opracowywaniu nowych narzędzi i metod leczenia”.

Współprowadząca badanie i młoda koordynatorka, dr Lauren Lee z Epsom i St Helier University Hospitals NHS Trust, powiedziała: „Toczy się wiele dyskusji na temat tego, w jaki sposób AI może pomóc w ułatwieniu opieki zdrowotnej. Do czasu tego badania nikt tak naprawdę nie pytał młodszego pokolenia, co o tym myślimy, zwłaszcza że będziemy dorastać wraz z rozwojem AI.

„Wspaniale było dać młodym ludziom głos w tej sprawie.

  • University College London, Gower Street, Londyn, WC1E 6BT (0) 20 7679 2000

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Check Also
Close
Back to top button