News

Muchu Chhish, Góra, Na Którą Nigdy Nie Zdobyto, Zdobyta Przez Trzech Mężczyzn

Czeska ekipa Zdenka Haka, Radoslava Groha i Jaroslava Bansky'ego wspięła się na Muchu Chhish przez sześć dni

Muchu Chhish, mierzący 7453 m n.p.m. szczyt w paśmie Karakorum, na który nigdy wcześniej nie zdobyto, w końcu zdobyło trzech mężczyzn, OdkrywcyWeb poinformowano we wtorek.

Czeski zespół w składzie Zdenek Hak, Radoslav Groh i Jaroslav Bansky wspiął się w ciągu sześciu dni na najwyższy niezdobyty szczyt świata.

Według doniesień wspinacze z Czech próbowali zdobyć szczyt trzykrotnie w ciągu ostatnich czterech lat, a Groh był jednym z członków zeszłorocznej wyprawy.

„Wyruszyliśmy 1 lipca po aklimatyzacji. Wspinaliśmy się południowym grzbietem na główny grzbiet, a następnie kontynuowaliśmy marsz na zachód do szczytu. Staliśmy na szczycie 5 lipca o 10:20 rano i poświęciliśmy jeszcze jeden dzień na zejście. [We] „Wreszcie wróciliśmy do bazy 6 lipca o godzinie 18:00” — powiedział Zdenek Hak portalowi ExplorersWeb, który zajmuje się w sieci informacjami o przygodach na świeżym powietrzu.

Opowiadał, że wspinali się około 8-10 godzin dziennie i założyli cztery biwaki, czyli tymczasowe obozy bez namiotów i osłon, używane zwłaszcza przez alpinistów.

„Całkowita długość trasy z obozu bazowego wynosiła 20 km i 3687 metrów przewyższenia. Długość od obozu 1 do szczytu wynosiła 14,29 km, a przewyższenie 2300 m” – powiedział Haq.

Czescy wspinacze próbowali już wcześniej zdobyć Muchu Chhish, szczyt ukryty w zachodnim paśmie Karakorum w Azji, w latach 2020, 2022 i 2023.

W zeszłym roku grupa składająca się z Pavla Korineka, Pavla Bema, Radoslava Groha i Tomasa Petreceka prawie dotarła na szczyt, zanim zła pogoda uwięziła ich na wysokości 7200 m u podnóża ostatniej kamiennej piramidy.

Wycofali się jednak, gdyż zabrakło im zapasów i paliwa.

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button