News

Na igrzyskach olimpijskich sportowcy pokazują odwagę, chwałę – i mnóstwo tatuaży, w tym wyznających ich wiarę

(The Conversation) — To było cudowne lato, jeśli śledzisz wydarzenia sportowe: mistrzostwa tenisowe, turnieje kończące sezon oraz piłkarskie Mistrzostwa Europy i Copa America – wszystko to w drodze do najważniejszego wydarzenia na świecie, igrzysk olimpijskich.

Igrzyska olimpijskie rozpoczęły się jako uroczystość religijna w starożytnej Grecji, gdzie odbywały się zawody ku czci bogów. Ale igrzyska olimpijskie upadły, gdy Imperium Rzymskie zastąpiło potęgę grecką na Morzu Śródziemnym; ostateczny cios pochodził od chrześcijańskiego cesarza Teodozjusza Iktóry widział w Igrzyskach scenę dla pogaństwa.

Pod koniec XIX wieku rozpoczęła się nowoczesna wersja Igrzysk – bez religii. Tym razem były świeckie, z flagami i patriotyzmem zastępującymi kult religijny.

Ale religię nadal łatwo dostrzec na dzisiejszych Igrzyskach, nawet na ciałach sportowców.

Szczególnie na Letnich Igrzyskach Olimpijskich eksponuje się dużo skóry, a wielu sportowców używa jej jako świadectwa wiary. Jest Anthony Davis – zwykle grający dla Los Angeles Lakers z NBA – z krzyżem i złożonymi do modlitwy rękami na przedramieniu. Kolega koszykarz Jayson Tatum z Boston Celtics ma kolekcję religijnych tatuaży, w tym „Wola Boża” i „Przysłów 3:5-6” na plecach.

Jak uczony zajmujący się religią kto pisze o tatuażach, często jestem pytany, czy chrześcijaństwo potępia tatuaże. Czy według Biblii Bóg ich nie odrzucił?

Odpowiedź nie jest taka prosta.

Artysta Silas Becks pracuje nad tatuażem młodego mężczyzny w Wiedniu w 2023 roku.
Joe Klamar/AFP przez Getty Images

Zakaz biblijny?

Pierwszym problemem przy badaniu historii tatuaży, religijnych czy nie, jest to, jak je nazwać.

Przed wyprawami europejskich odkrywców na Pacyfik w XVIII wieku, gdzie zetknęli się z tatuażami na twarzy Maorysów, znanymi jako „mój kot„– nie było żadnych konkretnych słowo oznaczające tatuaże w językach zachodnich. Łacina, greka i ich pochodne używały słów, które mogą mieć wiele znaczeń, takich jak „znak” lub „litera”. Kiedy słowo „tatuaż” pojawia się w angielskich wersjach pism żydowskich i chrześcijańskich, jest to raczej interpretacja niż dokładne tłumaczenie.

Niezależnie od tego, jak nazwiemy modyfikacje ciała, Pisma Hebrajskie sugerują, że naród izraelski początkowo nimi gardził, w tym tatuaże oraz piercing uszu i nosa. W Księga Kapłańska 19:28Bóg zabrania żałobnikom organizowania obrzędów pogrzebowych, które obejmują samookaleczenie w celu uczczenia zmarłego – jest to jedyny wyraźny zakaz tatuaży w Biblii.

Szerzej rzecz ujmując, ta zasada pojawia się pośród listy zakazanych działań mających na celu odróżnienie Żydów od innych grup ludzi i ich bogów. W niektórych kulturach starożytnego Bliskiego Wschodu, tatuaże miały znaczenie religijnetakich jak używanie w obrzędach płodności i pogrzebowych. Autor Księgi Kapłańskiej zdaje się mówić: „Jeśli chcesz Bożej ochrony, nie rób sobie fryzur, golenia ani tatuaży”.

Uratowany przez „X”

Jednakże wiele innych tekstów w Biblii przedstawia bardziej przychylny pogląd na oznaczenia cielesne, w tym ozdoby takie jak kolczyki. Księga EzechielaNa przykład Bóg nakazuje prorokowi, aby naznaczył znak „X” na czołach pobożnych ludzi w Jerozolimie, aby mogli oni zostać ocaleni od zagłady ze strony nieprawych.

W jedna z wizji proroka Izajaszapodczas żydowskiej niewoli w Babilonie prorokuje: „Jeden powie: 'Ja jestem Pański', a drugi będzie nazwany imieniem Jakuba, a ten napisze na swojej ręce: 'Pański' i otrzyma imię Izrael”. Ten werset wydaje się nawiązywać do babilońskiego zwyczaju tatuowania sług. Podobnie Izajasz przedstawia Żydów jako wierni słudzy Panabez żadnego innego pana.

Inny tekst z Księgi Izajasza opisuje samego Boga jako wytatuowanegoz miłości do swego ludu: „Oto wyryłem cię na dłoniach moich, twoje mury są zawsze przede mną”. Wierny Izraelowi, Bóg wytatuował mury Jerozolimy na swoich rękach – jako przypomnienie swojej trwałej miłości do świętego miasta.

Pierwsi chrześcijanie

Tatuaże nie były rzadkością w początkach chrześcijaństwa. Cesarstwo Rzymskie używało ich do piętnowania niektórych zniewolonych ludzi i skazańców, w tym prześladowanych chrześcijan.

W Nowym Testamencie nie ma zakazu tatuaży. Około 50 r. n.e. Św. Paweł napisał„Niech nikt nie sprawia mi przykrości, bo ja na ciele swoim noszę znamiona Jezusa”. Podczas gdy większość uczeni biblijni akceptują tekst jako metaforę cierpienia Pawła za Chrystusa, niektórzy uważają, że odnosi się do tatuażu krzyża. Paweł „odwraca” moc tatuażu: przekształca coś poniżającego w znak przynależności i dumy.

Trzy osoby pokazują swoje nadgarstki, na każdym z nich znajduje się mały niebieski wzór.

Chrześcijanie koptyjscy w Egipcie noszą na prawej ręce tatuaż z krzyżem. Jest to charakterystyczny symbol, który uznaje większość chrześcijan w tym kraju.
Roger Anis/Getty Images

Istnieją zapisy o chrześcijanach tatuowanie się symbolami swojej wiaryw tym wizerunek ryby, jeden z pierwszych symboli chrześcijańskich. Chrześcijanie w Syrii i Egipcie, którzy zaczęli tatuować krzyże w czasach Cesarstwa Rzymskiego, kontynuuj to dzisiaj. Niektóre kościoły prawosławne, takie jak egipsko-koptyjski i etiopski, wkomponowano tatuaże z krzyżem do chrztu.

Konstantyn I, pierwszy rzymski cesarz, który nawrócił się na chrześcijaństwo, ustanowił w 316 r., że osoba skazana na naukę w szkole gladiatorów lub pracę w kopalniach nie powinno się tatuować na twarzyale na rękach lub łydkach. Jego edykt odzwierciedlał chrześcijańską wiarę, że twarz odzwierciedla obraz Boga i nie powinna być uszkadzana. Najwyraźniej problemem nie był sam tatuaż, ale jego lokalizacja.

Systemy święte

Wśród sportowców olimpijskich – naszych współczesnych gladiatorów – tatuaże nadal coś mówią. Każdy z nich to znacząca inwestycja skóry, czasu i pieniędzy. I obejmują część ich ciał: narzędzia, których sportowcy używają do rywalizacji, i pojazdy dla swojej pasji.

Mężczyzna w czapce baseballowej, białej koszuli i krótkich spodenkach balansuje w powietrzu na deskorolce przed siedzącą publicznością.

Nyjah Huston bierze udział w Mistrzostwach Świata w Skate Street w Sao Paulo w 2023 roku.
Zdjęcie AP/Andre Penner

Na przykład skater Nyjah Huston, sportowiec ponad 130 tatuaży. Wśród nich, jeden po lewej stronie brzucha mówi „Błogosławiony” złączonymi w modlitwie dłońmi; na prawym palcu wskazującym znajduje się hamsa, symbol w kształcie palmy popularny w wielu kulturach żydowskich i muzułmańskich.

Oczywiście, wiele tatuaży olimpijskich nie ma charakteru religijnego w tradycyjnym sensie. Jednak reprezentują one to, co święte lub znaczące dla tych sportowców. Ich znaczenie zależy zarówno od projektu, jak i lokalizacji – na przykład od tego, czy są łatwe do zobaczenia dla przechodniów, czy bardziej prywatne. Wymyślny tatuaż orła na lewym ramieniu pływaka Caleba Dressela – inspirowane Księgą Izajasza – jest widoczny przez cały czas, gdy bierze udział w zawodach.

Nie wszystkie tatuaże mają aż takie znaczenie, ale dla wielu osób tusz jest sposobem na przekazanie tego, co jest dla nich święte – to kolejny element, na który należy zwrócić uwagę, ciesząc się z igrzysk olimpijskich.

(Gustavo Morello, profesor socjologii, Boston College. Poglądy wyrażone w tym komentarzu niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Religion News Service.)

Rozmowa

Source link

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button