News

NASA nadal spodziewa się, że Starliner firmy Boeing będzie zabierał astronautów z ISS, ale zauważa opcję zapasową firmy SpaceX

Astronauci NASA Butch Wilmore (z prawej) i Suni Williams, ubrani w skafandry kosmiczne Boeinga, opuszczają budynek operacyjny i kontrolny Neila A. Armstronga w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego w kierunku kompleksu startowego 41 na Przylądku Canaveral na Florydzie, aby wejść na pokład statku kosmicznego Boeing CST-100 Starliner w celu przeprowadzenia załogowego lotu testowego 5 czerwca 2024 r.

Miguel J. Rodriguez Carrillo | Afp | Getty Images

Ponieważ astronauci NASA przebywali na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej znacznie dłużej, niż planowano, kierownictwo agencji w środę przyznało, że istnieją alternatywne dla Starlinera firmy Boeing rozwiązania, które umożliwiłyby załodze powrót na Ziemię.

Mimo wszystko, statek kosmiczny Boeinga pozostaje podstawową opcją powrotu załogi, powiedzieli urzędnicy.

Urzędnicy twierdzą, że kapsuła Starliner „Calypso” może powrócić już pod koniec tego miesiąca z przedłużonego pobytu na ISS, w oczekiwaniu na wyniki testów wadliwego układu napędowego. Starliner przebywa w kosmosie od 36 dni i liczy, ponieważ agencja i Boeing wykonują dodatkowe testy w Nowym Meksyku przed wydaniem zgody na powrót statku kosmicznego.

Misja jest pierwszą tego typu Starliner przewozi ludziz udziałem astronautów NASA Butcha Wilmore'a i Suni Williams.

Kierownik NASA ds. załogi komercyjnej Steve Stich podkreślił podczas konferencji prasowej, że „pierwszą opcją na dziś jest powrót Butcha i Suniego na pokładzie Starlinera”, dodając, że „obecnie nie widzimy żadnego powodu”, aby korzystać z innej opcji transportu oferowanej przez agencję, jaką byłby Crew Dragon firmy SpaceX, w celu sprowadzenia astronautów z powrotem.

Zarejestruj się tutaj, aby otrzymywać cotygodniowe wydania biuletynu CNBC Investing in Space.

Stich — przyznając, że kapsuła SpaceX mogłaby być częścią planów awaryjnych na wypadek, gdyby Starliner wrócił z ISS pusty — zauważył, że NASA nie musi jeszcze „podejmować decyzji, czy musimy zrobić coś inaczej”.

„Oczywiście odkurzyliśmy kilka z tych rzeczy, aby przyjrzeć się im w porównaniu ze Starlinerem, po prostu aby być przygotowanym na wypadek, gdybyśmy musieli użyć niektórych z tych rzeczy” – powiedział Stich.

“[But] „Nie było żadnych rozmów na temat wysłania kolejnego Dragona w celu uratowania załogi Starlinera” – dodał później Stich.

Kapsuła załogowa Dragon „Endeavour” firmy SpaceX widziana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej 2 maja 2024 r.

NASA

3 lipca Boeing i NASA rozpoczęły testy technologii silników statku kosmicznego na Ziemi w White Sands w Nowym Meksyku, mając na celu odtworzenie problemu, który powodował wyłączenie się nawet pięciu silników Calypso gdy statek kosmiczny manewrował, aby zadokować do ISSTesty naziemne są przeprowadzane w celu „upewnienia się, że wszystkie te impulsy i całe ciepło, które w nie wkładamy, nie spowodują żadnych uszkodzeń silnika” – powiedział Stich.

Stich zauważył, że powrót Starlinera „pod koniec lipca” jest „optymistycznie” oparty na zakończeniu testów. Zespoły Boeinga i NASA w White Sands przeprowadzają inspekcje testowego silnika w ciągu najbliższego tygodnia.

Jednak „jak dotąd nie udało nam się odtworzyć temperatur, jakie obserwowaliśmy w locie” – powiedział podczas konferencji prasowej Mark Nappi z Boeinga, wiceprezes programu Starliner.

„Testując, staramy się wypełnić pewne luki, ponieważ… staramy się zrozumieć, czy silniki działają prawidłowo [as expected]wtedy będziemy mogli odłączyć się i po prostu wrócić. Gdyby silniki zostały w jakiś sposób uszkodzone, co zrobilibyśmy inaczej?” powiedział Nappi.

„Nie sądzimy, że uszkodziliśmy silniki, ale powtórzę, chcemy uzupełnić luki i przeprowadzić ten test, aby się upewnić” – dodał Nappi.

Statek kosmiczny Starliner firmy Boeing na zdjęciu zadokowany do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej krążącej nad wybrzeżem Morza Śródziemnego w Egipcie, 13 czerwca 2024 r.

NASA

Wilmore i Williams, rozmawiając z prasą na ISS, obaj wyrazili pewność co do powrotu na pokładzie Starlinera.

„Ufamy, że testy, które przeprowadzamy, są tymi, które musimy wykonać, aby uzyskać właściwe odpowiedzi, które dadzą nam dane, których potrzebujemy” – powiedział Wilmore.

Starliner był kiedyś postrzegany jako konkurent Dragona firmy SpaceXktóry odbył 12 załogowych podróży na ISS w ciągu ostatnich czterech lat. Jednak różne niepowodzenia i opóźnienia stale się zmniejszały Starliner na drugorzędną pozycję dla NASA, agencja planuje, aby SpaceX i Boeing wysyłały astronautów na zmianę w ramach lotów.

Załogowy lot testowy samolotu Starliner stanowi ostatni ważny krok przed wydaniem przez NASA certyfikatu dla Boeinga umożliwiającego wykonywanie przez niego lotów załogowych na sześciomiesięczne misje operacyjne, które rozpoczną się już w lutym.

Nie przegap tych spostrzeżeń od CNBC PRO

Source

Related Articles

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Back to top button